Martin Weitzman


Martin Weitzman w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Martin Lawrence Weitzman (ur. 1 kwietnia 1942 w Nowym Jorku, zm. 27 sierpnia 2019 w Bostonie[1]) – amerykański ekonomista, zajmuje się zagadnieniami związanymi z ekonomią ochrony środowiska oraz ekonomią finansów. Profesor na Uniwersytecie Harvarda[2].

Spis treści

Wkład w ekonomię klimatu | edytuj kod

Głównym wkładem Weitzmana w ekonomię klimatu jest zwrócenie uwagi na centralne znaczenie dla modelowania wpływu klimatu na systemy gospodarcze i społeczne założeń dotyczących rozkładu prawdopodobieństwa. Przekonuje on, że podczas gdy większość modeli zakłada normalny rozkład skutków ekonomicznych zmian klimatycznych, bliższe rzeczywistości byłoby założenie rozkładu typu fat-tailed. Oznacza to przyjęcie, że możliwa jest katastrofa klimatyczna (podczas gdy założenie normalnego rozkładu de facto wyklucza taką możliwość). Weitzman wykazał, że biorąc tę możliwość pod uwagę wraz z faktem, że mamy do czynienia z niepewnością w sensie Franka Knighta, pozostałe parametry modelu nie mają znaczenia dla jego konkluzji – zdecydowana walka ze zmianami klimatycznymi jest opłacalna[3].

Książki | edytuj kod

  • The Share Economy: Conquering Stagflation
  • Income, Wealth, and the Maximum Principal

Przypisy | edytuj kod

  1. https://www.env-econ.net/2019/08/martin-weitzman-1942-2019.html.
  2. Harvard Econ Department – Martin Weitzman – Biography.
  3. Martin Weitzman. Fat-Tailed Uncertainty in the Economics of Catastrophic Climate Change. „Review of Environmental Economics and Policy”. 5(2), s. 275–292, 2011. DOI: 10.1093/reep/rer006

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Martin Weitzman" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy