Martina Stoessel


Martina Stoessel w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 14 lip 2019. Od tego czasu wykonano 4 zmiany, które oczekują na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Martina „Tini” Stoessel (ur. 21 marca 1997 w Buenos Aires[1]) – argentyńska aktorka, piosenkarka, modelka i tancerka. Wystąpiła m.in. w tytułowej roli w serialu Violetta.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Martina Stoessel urodziła się w Buenos Aires jako córka producenta i reżysera Alejandro Stoessel oraz Mariany Muzlery. Mając pięć lat zaczęła uczęszczać na lekcje tańca, później gimnastyki i baletu, a już niebawem występowała w teatrach Musical Comedy, takich jak Musical Theater, poza tym brała lekcje pianina[2].

Kariera | edytuj kod

2007-2011: Początki kariery | edytuj kod

W roku 2007 Stoessel dostała swoją pierwszą rolę Martiny w argentyńskiej telenoweli Patito Feo, grała ona asystentkę Fito Bernardi. Również w Patito Feo można ją było zobaczyć jako młodą Annę (w retrospekcji)[3].

W 2011 roku Martina Stoessel nagrała hiszpańską wersję utworu Shannon Saunders, „The Glow”, zatytułowanego „Tu Resplandor”; Piosenka znalazła się na albumie Disney Princesses: Fairy Tale Songs[4]. Stoessel wykonał piosenkę na wydarzeniu Disney Channel w Ameryce Łacińskiej o nazwie Celebratón w dniu 31 grudnia 2011 roku. Piosenka została później wydana w albumie z serii w marcu 2012 roku.

2012-2015: Przełom z serialem Violetta | edytuj kod

Ojciec Martiny Stoessel przedstawił niepowiązany projekt producentom kanału Disney Channel, który poinformował go później o przesłuchaniach na główną rolę w nadchodzącej serii telewizyjnej Violetta. Pod koniec 2011 roku po intensywnym castingu, Stoessel dostała główną rolę w serialu. Serial rozpoczął pracę między Disney Channel w Ameryce Łacińskiej, Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Pierwszy sezon serialu rozpoczął produkcję w Buenos Aires w 2012 roku. Stoessel zagrała tytułową bohaterkę Violettę Castillo we wszystkich trzech sezonach. Martina zaśpiewała „En Mi Mundo”, wydana później jako singiel w dniu 5 kwietnia 2012 r. W celu promowania serialu. Następnie nagrała włoską wersję „Nel Mio Mondo” oraz wersję angielską „In My Own World”. Obie piosenki zostały wykorzystane jako utwory tematyczne w serii w jego międzynarodowych pokazach we Włoszech, w Wielkiej Brytanii i USA za pośrednictwem Netflixa. Z tej roli Stoessel zdobyła nagrodę dla „Female Newcomer” w wydaniu Kids’s Choice Awards w Argentynie w 2012 roku, a także nominowano do amerykańskiej wersji Nickelodeon Kids 'Choice Awards w kategorii „Favorite Latin Artist”. Serial Violetta, przyniósł dla niej jej ogromną popularność.

W dniu 10 sierpnia 2013 r. Stoessel wystąpił wraz z obsadą Violetty, na imprezie charytatywnej UNICEF „Un sol para los chicos”, gdzie śpiewała piosenki „Ser Mejor” i „En Mi Mundo”. W listopadzie 2013 roku Martina nagrała „Libre soy” i „All’Alba Sorgerò”, hiszpańsko-włoską wersję „Let It Go” z filmu animowanego Disneya Kraina lodu.

W 2014 roku zadebiutowała w dubbingu dla włoskiej wersji językowej filmu Uniwersytet potworny Stoessel użyczyła głosu Carrie[5]. We wrześniu 2014 roku Stoessel wystąpiła podczas międzynarodowej partyzantki Partido Interreligioso por la Paz, zwołanej przez papieża Franciszka w Stadionie Olimpijskim w Rzymie, gdzie zaśpiewała „Nel Mio Mondo” oraz cover piosenki „Imagine” Johna Lennona.

Podczas trwania serialu „Violetta” zorganizowano dwie ogromne trasy koncertowe. Po nakręceniu drugiego sezonu serialu aktorka z obsadą udała się na pierwszą trasę koncertową „Violetta: En Vivo”, gdzie odwiedziła wszystkie kraje Ameryki Łacińskiej oraz w Europie: Włochy, Francję i Hiszpanię. Następnie po nakręceniu trzeciego sezonu na samym początku roku 2015 udała się na ostatnią trasę z obsadą kończącą całe przedsięwzięcie z Violetta. Podczas trasy Violetta Live odwiedziła wszystkie kraje Ameryki Południowej oraz większość Europy.

2015-2016: film Tini. Nowe życie Violetty i solowy muzyczny debiut | edytuj kod

Stoessel i niektórzy z obsady Violetty rozpoczęli 7 października prace nad nowym filmem pt. Tini: Nowe życie Violetty, który był oficjalnym zakończeniem z serią Violetty. Muzyka do filmu została nakręcona w przerwach koncertowych w finale międzynarodowej trasy telewizyjnej. Piosenki, które zostały nagrane wtedy, znalazły się na oficjalnym albumie Tini. Produkcja nad filmem zakończyła się w połowie grudnia 2015 r. Pierwszy pokaz przedpremierowy miał miejsce się 23 kwietnia 2016 roku w Holandii. Premiera odbyła się 4 maja 2016 we Francji.

W lipcu 2015 Stoessel rozpoczęła nagrania debiutanckiej płyty na mocy kontraktu z wytwórnią Hollywood Records. Podczas tej pierwszej wizyty nakręcono piosenki do filmu. Natomiast od stycznia do marca rozpoczęto nagrywać solowe piosenki na debiutancki albumu zatytułowany Tini. Premiera debiutanckiego, solowego singla „Siempre Brillarás” odbyła się 25 marca 2016 roku. Piosenkę nagrano również w języku angielskim pt. „Born to Shine”. 29 kwietnia 2016 miała miejsce premiera wydania albumu w krajach Europejskich oraz Ameryce Łacińskiej. Do tego czasu nie doczekano się premiery na półkach Ameryki Północnej. 6 maja 2016 roku nastąpiła oficjalna premiera teledysku do piosenki „Losing the Love”, który zawierał fragmenty z filmu, jak i scen specjalnie nagranych na potrzeby teledysku. Swój pierwszy solowy występ Tini odbyła w Buenos Aires w La Usina del Arte, gdzie zaśpiewała wszystkie swoje solowe piosenki z płyty.

8 lipca 2016 roku Stoessel wydała swój pierwszy solowy teledysk do piosenki „Great Escape”, który był kręcony w Buenos Aires wraz ze swoim chłopakiem. 14 października 2016 natomiast wydano jej album ponownie jednak wersje deluxe, który zawiera hiszpańską wersję piosenki „Great Escape” – „Yo Me Escaparé” oraz hiszpańską wersję „Got Me Started” – „Ya No Hay Nadie Que Nos Pare” z udziałem kolumbijskiego piosenkarza Sebastiana Yatra. Drugim singlem dziewczyny była piosenka „Got Me Started” wydana 8 grudnia 2016, a z udziałem Sebastina – „Ya No Hay Nadie Que Nos Pare” 19 stycznia 2017 roku.

2017: Trasa koncertowa „Got Me Started Tour”, własna linia ubrań, zapowiedź drugiego albumu | edytuj kod

W dniu 18 marca 2017 r. Martina Stoessel rozpoczęła pierwszą solową trasę koncertową. Nazwa trasy nosi nazwę „Got Me Started Tour” jak jej drugi singiel z płyty Tini. Trasa objęła Europę i Amerykę Łacińską. Pierwsza część trasy objęła 9 krajów europejskich (w tym Polskę), licząc w sumie 23 koncerty na tym kontynencie. Druga część trasy objęła 4 kraje Ameryki licząc w sumie 8 koncertów. W sumie cała trasa liczyła 31 koncertów na dwóch kontynentach, a także pobiła rekord sprzedaży biletów w krajach niemieckojęzycznych oraz cieszyła się dużym zainteresowaniem. Trasa zakończyła się 14 października 2017 roku koncertem w Cordobie w Argentynie.

2018-2019: Trasa koncertowa „Quiero Volver Tour”

W dniu 13 grudnia 2018 r. Martina Stoessel rozpoczęła swoją drugą solową trasę koncertową. Nazwa trasy jest taka sama jak jej 4 singiel z płyty Quiero Volver. Trasa rozpoczęła się od Ameryki Łacińskiej. Trasa jeszcze się nie zakończyła.

Filmografia | edytuj kod

Dyskografia | edytuj kod

Solowe single | edytuj kod

Single promocyjne | edytuj kod

„Violetta”

Inne | edytuj kod

Single z innymi | edytuj kod

Trasy koncertowe | edytuj kod

Biografia | edytuj kod

  • Po prostu Tini (Martina Stoessel: Simplemente Tini) (2014)[6]

Przypisy | edytuj kod

  1. Martina Stoessel, Filmweb [dostęp 2018-06-13]  (pol.).
  2. Silvina A: ¿Quién es la nueva chica Disney argentina?. [dostęp 2014-06-02].
  3. Patito feo. W: IMDb [on-line]. [dostęp 2014-06-02].
  4. Raiser: Tu resplandor-Martina Stoessel. [dostęp 2014-06-02].
  5. Erica: MARTINA STOESSEL E LODOVICA COMELLO: DA VIOLETTA A MONSTERS UNIVERSITY. [dostęp 2014-06-02].
  6. Jenmar Patricia L: Martina Stoessel presentó su libro “Simplemente Tini”. [dostęp 2014-06-02].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Martina Stoessel" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy