Martwe zło (film 1981)


Martwe zło (film 1981) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Martwe zło (The Evil Dead lub Book of the Dead) – film amerykański z gatunku horroru, na ekranach kin pojawił się w roku 1981.W Polsce był wydawany wielokrotnie pod różnymi tytułami takimi jak Umarli Straszą, Złośliwe demony, Złośliwy nieboszczyk, Taniec diabła (przetłumaczony z niemieckiej wersji) i Zła śmierć.[1]

Spis treści

Opis filmu | edytuj kod

Debiut reżyserski Sama Raimiego, który z miejsca zyskał sobie status kultowego. Do opuszczonego domku w Górach Michigan przybywa na weekend piątka studentów. Zamiast upragnionego spokoju, znajdują Księgę Umarłych (Naturan Demantos, w sequelach nazywana Necronomicon ex Mortis). Przy jej użyciu niechcący budzą żyjące od wieków w lesie demony. W ten sposób zaczynają się ich problemy. Trylogia Martwe zło zainspirowała twórców gier. Powstały takie gry jak: Evil Dead: Hail to the King, na platformy PlayStation i Sega Dreamcast, Evil Dead: A Fistful of Boomstick, na PlayStation 2 i Xboksa oraz Evil Dead: Regeneration na PlayStation 2, Xboksa i PC.

Film został dobrze oceniony przez krytyków; serwis Rotten Tomatoes w oparciu o opinie z 53 recenzji przyznał mu wynik 96%[2].

Obsada | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Martwe zło (1981) - Ciekawostki - Filmweb, www.filmweb.pl [dostęp 2019-07-05]  (pol.).
  2. The Evil Dead (1981) - Rotten Tomatoes, www.rottentomatoes.com [dostęp 2017-11-25]  (ang.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Martwe zło (film 1981)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy