Maska przeciwgazowa M17


Maska przeciwgazowa M17 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Żołnierz w masce M17, dokładnie widoczne szczegóły

Maska przeciwgazowa M17 – amerykańska wojskowa maska przeciwgazowa używana od 1959 do 1993. M17 została opracowana przez Army Chemical Corps. Nowe maski zastąpiły starsze M9 (będące w użyciu od 1947[1]).

Spis treści

Konstrukcja | edytuj kod

Maska ma oryginalną konstrukcję. Filtropochłaniacze umiejscowione są – nie w osobnej puszce jak w większości masek, ale w uwydatnionych policzkach maski. Z tego powodu potoczne maska nazywana jest "buldog". Takie posunięcie pozwoliło na produkcję jednakowych masek zarówno dla prawo- i leworęcznych (jednakowe umiejscowienie filtropochłaniacza). Ważną rzeczą była też wbudowana komora foniczno-wydechowa, która pozwalała na artykulację mowy. Głos słychać przez membranę foniczną (górne koło z siatką). Wersja M17 produkowana była w trzech rozmiarach S, M, L.[2] Do maski dołączony był butylowy kaptur.

Maska jest kompatybilna z noktowizorami i innymi przyrządami obserwacyjnymi. Istnieje też możliwość zastosowania wkładek do korekcji wzroku.

Maska chroni przed zagrożeniami biologicznymi, chemicznymi i opadem radioaktywnym, ale nie nadaje się do pomieszczeń o małej zawartości tlenu.

M17A1 | edytuj kod

W roku 1966 wprowadzono zmodernizowaną wersję oznaczoną jako M17A1. Od podstawowej wersji różniła się dodanym urządzeniem do pobierania płynów i z urządzeniem do resuscytacji po podłączeniu specjalnej rurki.

M17A2 | edytuj kod

Wersja wprowadzona w roku 1983 nosiła oznaczenie M17A2. Usunięto urządzenie do resuscytacji i dodano możliwość założenia dodatkowej nakładki chroniącej przed dostawaniem się pyłu do zaworów filtrów. Dodatkowo była produkowana w jeszcze jednym rozmiarze XS.

Kopie | edytuj kod

Maska ze względu na swoją dobrą konstrukcję została skopiowana w wielu krajach. Przykładem może być polska maska MP4, czy czeska M-10.

Przypisy | edytuj kod

  1. M9 Gas mask (ang.). [dostęp 2012-01-02].
  2. Marek Kulig: Kolekcja Masek Przeciwgazowych Marka Kuliga (pol.). [dostęp 2012-01-02].

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Maska przeciwgazowa M17" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy