Mass Effect


Mass Effect w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mass Effectfabularna gra akcji stworzona przez BioWare na platformy Xbox 360, Microsoft Windows i PlayStation 3, wydana przez Electronic Arts 20 listopada 2007 roku. Akcja rozgrywa się w 2183 roku, a gracz wciela się w postać komandora porucznika Sheparda, zwiedzając na pokładzie statku SSV Normandia rozległą galaktykę.

28 maja 2008 roku (Ameryka Północna) i 6 czerwca 2008 roku (Europa) Mass Effect wydane zostało na Microsoft Windows. Wersja na konsolę PlayStation 3 4 grudnia 2012 roku[11].

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

2183 rok. Ludzie, po odkryciu na Marsie szczątków dawnej potężnej cywilizacji protean, dokonali ogromnego skoku rozwojowego, dołączając tym samym do galaktycznej wspólnoty inteligentnych ras. Komandor Shepard za swoje zasługi na rzecz ładu i pokoju w Galaktyce otrzymuje możliwość wstąpienia do elitarnego oddziału strażników, Widm. Dzięki tej nominacji ludzkość dołącza do wąskiego, wpływowego gremium w Radzie. W trakcie wykonywania jednej z misji załoga statku SSV Normandia odkrywa, że byłe Widmo, turianin imieniem Saren, kieruje spiskiem dążącym do obalenia istniejącego porządku w kosmosie. Ścigany wichrzyciel okazuje się jedynie figurantem działającym pod wpływem jednej z inteligentnych maszyn, zwanej Żniwiarzem.

Termin Mass Effect | edytuj kod

Menedżer projektu Casey Hudson wyjaśnił termin Mass Effect (ang. „Efekt masy”) następująco[12]:

W uniwersum gry, efekt masy to niedawno odkryty (przynajmniej przez ludzkość) fenomen fizyczny, który ma cechy o znaczeniu innych sił fizycznych takich jak grawitacja czy elektromagnetyzm. To to, co rzeczywiści fizycy nazywają obecnie „ciemną energią”, jako wyjaśnienie przyspieszającego rozszerzania się wszechświata – co było odkryte dopiero niedawno i jest niezgodne z wcześniejszą teorią, jakoby ekspansja wszechświata zwalniała z powodu grawitacji.

Hudson wyjaśnia, że niektóre stworzenia są w stanie wyczuć i manipulować efektem masy tak jak pewne rzeczywiste stworzenia (jak rekiny i węgorzowate) są w stanie wyczuwać i manipulować elektromagnetyzmem. Te zdolności są ulepszane poprzez implanty, a manipulacja efektem masy jest przypisywana istotom zwanymi z języka angielskiego biotics (biotycy).

Rozgrywka | edytuj kod

Tworzenie gracza i klasy postaci | edytuj kod

Chociaż większość grafik koncepcyjnych i zrzutów ekranu z gry pokazują tego samego, domyślnego komandora Sheparda płci męskiej, gracz może w pełni dostosować jego lub jej wygląd, płeć, umiejętności, a nawet wojskową przeszłość[13].

Gra zawiera sześć klas postaci[14]. Każda klasa zawiera kilka talentów; kiedy postać awansuje na wyższy poziom, otrzymuje ona punkty na ich rozwój. Gdy punkt zostaje przydzielony talentowi, postać polepsza swoje statystyki (dodatkowe zdrowie, wytrzymałość itd.), odblokowuje nowe umiejętności (np. zdobycie umiejętności sprawnego posługiwania się strzelbami odblokowuje umiejętność „rzeź”, która umożliwia postaci skoncentrowanie siły wystrzału do śmiercionośnego, wybuchowego pocisku) lub odblokowuje możliwość rozwoju innych talentów. Każda klasa posiada także unikalny talent o tej samej nazwie, co dana klasa; postacie mogą mieć również specjalny talent związany z ich przeszłością[15]. Postacie, które osiągają 20. poziom doświadczenia, odblokowują misję poboczną „Zbuntowana WI” na Lunie (ziemskim Księżycu) w Układzie Słonecznym, która po ukończeniu umożliwia graczowi wybór nowej, specjalistycznej klasy. To odblokowuje dodatkowy pasek talentów, które mogą zostać zdobyte. Klasa specjalistyczna postaci zależy od jej klasy podstawowej.

Podczas tworzenia postaci dostępnych jest sześć klas: żołnierz, inżynier, adept, szpieg, strażnik i szturmowiec. Żołnierze najlepiej radzą sobie z bronią, inżynierowie używają omni-narzędzi i umiejętności technicznych, a adepci są najlepsi w używaniu biotyki. Pozostałe trzy klasy to kombinacje pierwszych trzech. Szpiedzy łączą cechy żołnierzy i inżynierów, strażnicy to połączone klasy inżyniera i adepta, a szturmowcy to żołnierze wyposażeni w cechy adeptów.

Gracze mają także pewną kontrolę nad przeszłością swoich postaci. Mogą wybrać pomiędzy podróżnikiem urodzonym w kosmosie, obywatelem urodzonym na jednej z ziemskich kolonii poza Układem Słonecznym oraz rodowitym Ziemianinem. Wybierają także profil psychologiczny, który ukształtował się pod wpływem wydarzeń z przeszłości – byciem jedyną osobą, która przetrwała straszliwą bitwę, bohaterem wojennym oraz bezlitosnym żołnierzem. Te tła mają mały wpływ na grę, chociaż wiele postaci odwołuje się do wybranej przez gracza historii podczas rozmowy z komandorem Shepardem, co może mieć wpływ na to, czy niektóre zadania poboczne będą dostępne czy nie. Poza kilkoma sytuacjami, przeszłość gracza nie wpływa bezpośrednio na wybór kwestii przez niego wypowiadanych. Różnica między różnymi wersjami przeszłości Sheparda odbija się również w otrzymanej na początku gry liczbie punktów idealisty bądź renegata.

Dialogi | edytuj kod

Poprzednie gry BioWare, takie jak Knights of the Old Republic czy Jade Empire, używały systemu konwersacji, w którym gracz wybierał między kilkoma odpowiedziami, gdy NPC skończył mówić. Mass Effect wprowadza nowy system, w którym możliwe odpowiedzi są wyświetlane bardziej jako ich ogólny wydźwięk, niż dosłowny zapis.

Recenzja serwisu 1UP.com stwierdza, że „system dialogowy jest ulepszoną, bardziej dynamiczną wersją tego, co widzieliśmy w poprzednich grach BioWare'u. Nie czytamy już opcji i nie wybieramy, którą z nich chcemy wypowiedzieć; teraz używasz tylko koła dialogowego, aby wybrać swoje zachowanie (np. zastrasz, przekup, bądź miły), a twoja postać postępuje według tej decyzji.”[16]

Menu poleceń ma postać koła podzielonego na sześć równych części, przypominając schemat kołowy. Pojawia się ono podczas rozmowy na dole ekranu, krótko przed kwestią Sheparda. Przy każdej części znajduje się krótki opis intencji odpowiedzi, zwykle będący krótkim zdaniem takim jak „O co chodzi?”. W wersji konsolowej odpowiedź wybiera się poprzez skierowanie gałki analogowej w kierunku żądanej odpowiedzi na kole i wciśnięcie przycisku. Menu jest tak zorganizowane, że każda sekcja odpowiada za jeden rodzaj zachowania (bycie miłym, agresywnym itp.), tak że gracze zaznajomieni z system jeśli nie chcą, nie muszą czytać opisów, ale natychmiastowo zareagować.

BioWare ma nadzieję, że system ten sprawi, że gra będzie bardziej kinowa i uwolni graczy od konieczności czytania dużych ilości linii dialogowych, jak miało to miejsce w powszechnie używanym systemie wybierania gotowych, nieraz długich, stwierdzeń[17].

Walka | edytuj kod

Walka w Mass Effect rozgrywa się w czasie rzeczywistym, choć podobnie do poprzednich gier BioWare'u, jak na przykład Knights of the Old Republic, gracz może wstrzymać grę w dowolnym momencie, aby wydać rozkazy innym członkom oddziału. Gracz i jego sprzymierzeńcy używają broni palnej (mogącej zostać zmodyfikowanej różnymi ulepszeniami w ciągu gry), umiejętności technicznych (aby wpływać na wrogie wyposażenie i umiejętności) i biotycznych (podobnych do ataków magią lub mocą w innych grach), aby zwalczać swoich przeciwników. Gracz bezpośrednio kontroluje zachowanie swojej postaci oraz koordynuje ataki oddziału, ale nie może przejąć bezpośredniej kontroli nad swoimi towarzyszami. Może jednak wydawać im komendy używając klawiszy kierunków[18], co daje mu możliwość wydania rozkazu krycia się, przegrupowania, atakowania określonego celu lub udania się w określone miejsce. Gracz może także użyć koła talentów, aby wpłynąć na to, które z umiejętności i specjalnych mocy zespołu mają być używane.

To, jakich umiejętności i specjalnych mocy może użyć dana postać, zależy od zestawu umiejętności przypisanego jej na początku gry oraz od tego, jak zostały rozdzielone zdobyte punkty doświadczenia. Do specjalnych umiejętności należą m.in. „podniesienie”, które może być używane do podnoszenia przedmiotów i wrogów, a także umiejętności techniczne, redukująca tarcze wrogów. Umiejętności rozmowy i handlu, takie jak urok i zastraszanie, zależą od punktów, postępu fabuły i ilości punktów umiejętności idealisty i renegata, zdobytych przez postać.

Umiejętności techniczne | edytuj kod

Umiejętności techniczne to moce wsparcia używane przeciwko wrogiej broni, technologii i biotyce. Są aktywowane poprzez omni-narzędzia, które może być używane przez trzy główne klasy: inżynierów, szpiegów i strażników. Umiejętności te umożliwiają niszczenie wrogich tarcz, sabotaż wrogiego uzbrojenia i hakowanie wrogich robotów, aby atakowały własny oddział. Umiejętności techniczne mają również pasywne zastosowania, takie jak talent „elektronika”, który umożliwia drużynie otwieranie zamkniętych skrzyń lub pozyskiwanie komponentów z wraków.

W umiejętnościach technicznych zawierają się talenty „pierwsza pomoc” oraz „medycyna”, które przyspieszają proces leczenia się oddziału, gdy używany jest „medi-żel”.

Biotyka | edytuj kod

Biotyka to moce naturalnie posiadane przez niektóre rasy (np. asari), choć inne rasy również mogą korzystać z umiejętności manipulowania czarną energią za pomocą implantów. Umiejętności biotyczne to m.in. rzucanie wrogów siłą umysłu, tworzenie tarcz, które chronią gracza przed wrogim ogniem, pozwalając mu dalej strzelać, i tworzenie małych osobliwości, które powodują, że wrogowie oraz elementy otoczenia lewitują bezwładnie dookoła nich. Trzy z głównych klas postaci mogą używać tych mocy: adepci, strażnicy i szturmowcy.

Bronie i wyposażenie | edytuj kod

Mass Effect zawiera cztery klasy broni konwencjonalnej (karabin szturmowy , pistolet , strzelba i karabin snajperski) i wiele ulepszeń broni i pancerzy. Gracz może wstrzymać grę w dowolnym momencie i zmienić wyposażenie używane przez członków drużyny. Jest to główny strategiczny aspekt gry, jako że wybieranie właściwego wyposażenia może oznaczać różnice między szybkim zwycięstwem a porażką. Używane przedmioty są widoczne na postaciach; pancerze mają różny wygląd, a wszystkie bronie składają się w przenośną wersję, która bohater nosi na plecach. Bronie mogą zostać dobyte używając koła broni, podobnego do koła talentów.

Amunicja jest nieograniczona; zamiast konieczności przeładowywania, broń będzie się nagrzewać, aż się przegrzeje i nie będzie mogła strzelać, dopóki się nie ochłodzi. Gra wyjaśnia to faktem, że broń jest załadowywana blokami materiału amunicyjnego, a każdy wystrzelony pocisk jest odcinany z tego centralnego zaopatrzenia w amunicję. Same pociski są opisane jako rozmiaru ziarna piasku i są wystrzeliwane poprzez nadanie im dzięki technologii akceleracji masy ogromnych prędkości. Ciągłe strzelanie bronią lub używanie broni, w której nie jest się wyćwiczonym, obniża celność, co jest przedstawione za pomocą powiększającego się celownika. Im więcej punktów talentu jest wydawanych na dany rodzaj broni, tym większe są jej celność i zadawane obrażenia.

Postacie noszą dwuwarstwowe kombinezony, które służą za pancerz i skafander kosmiczny. Kombinezony te dostarczają, jak się zdaje, nieograniczoną ilość tlenu. Metoda jego produkcji jest nieznana. Dają ochronę przeciwko wysokiej temperaturze i mogą wytrzymać uderzenia wielu pocisków akceleratora masy, zanim przestaną działać. Kombinezon może również zostać wyposażony w bariery kinetyczne, które działają jak tarcze chroniąc przed wrogim ostrzałem. Są trzy rodzaje kombinezonów: lekkie, średnie i ciężkie.

Wybory moralne | edytuj kod

Na poboczną historię i rozmowy z postaciami niezależnymi w Mass Effect wpływają wybory gracza. W porównaniu do poprzednich tytułów BioWare, nacisk na bycie całkowicie dobrym lub złym jest mniejszy. Niektóre postacie mogą nie lubić gracza lub opuścić jego oddział, jeśli decyzje przez niego podjęte, stoją w sprzeczności z ich etyką. Także na samą historię wpływ wywierają osobiste decyzje gracza. Kierownik projektu Casey Hudson, pracujący dla BioWare, powiedział, że „styl gry w ciągu całej rozgrywki doprowadzi do jednego z jej zakończeń, które determinują los całej ludzkości”. Ma mieć to wpływ nie tylko na pierwszą część, ale także na planowane kontynuacje[19]. Większości wyborów moralnych dokonuje się podczas rozmów[18].

Zamiast wyborów pomiędzy dobrem a złem, jak miało to miejsce w poprzednich grach BioWare, moralność w Mass Effect bazuje na punktach idealisty za wybieranie bardziej uprzejmych i profesjonalnych akcji militarnych oraz punktach renegata za bardziej bezlitosne podejście. Punkty idealisty i renegata są przyznawane na dwóch osobnych skalach (tzn. zdobywanie punktów idealisty nie negują zdobytych wcześniej punktów w stronę renegata i na odwrót). Jest to rozwiązanie odmienne do innych produkcji BioWare'u, takich jak Knights of the Old Republic, gdzie punkty moralności były przyznawane na jednej skali, tak że dokonywanie wyborów w kierunku jasnej strony Mocy negowały zmianę etyki postaci dokonanej poprzez podążanie ciemną stroną. NPC reagują różnie, w zależności od dawnych wyborów moralnych gracza[20].

Podróżowanie | edytuj kod

SSV Normandia, statek gracza i cud techniki w świecie gry, służy jako podstawowy środek transportu.

Jako że gra obejmuje galaktykę, gracz często musi przemieszczać się z planety na planetę. W tym celu wybiera się cel podróży poprzez wskazanie go na mapie galaktycznej Drogi Mlecznej[19]. Galaktyka jest podzielona na wiele poziomów organizacyjnych: kolejno na gromady, systemy gwiezdne i w końcu planety.

Podróż przez świat Mass Effect jest wspomagana poprzez użycie przekaźników masy – technologicznych artefaktów, mogące prawie natychmiast przetransportować statek między skupiskami gwiazd i systemami planetarnymi. Są dwa rodzaje przekaźników masy, pierwszorzędne i drugorzędne. Pierwszorzędne przekaźniki są połączone z bliźniaczym odpowiednikiem i mogą prowadzić tylko do jednego miejsca, ale za to cel może znajdować się nawet w odległości setki tysięcy lat świetlnych (według Leksykonu gry). Drugorzędne są dookolne i mogą wysłać statek w obrębie ograniczonego zasięgu ok. stu lat świetlnych.

Kiedy gracz zdecyduje się, który system odwiedzić, ma do wyboru kilka opcji. Niektóre planety są tylko po to, aby uzupełniać system, inne mogą być zbadane w celu znalezienia cennych materiałów. Niektóre inne ciała niebieskie, takie jak asteroidy, księżyce i małe kosmiczne frachtowce także można zbadać. W końcu na niektórych planetach można wylądować i przemierzać je. Gracz może podróżować pieszo lub użyć opancerzonego osobistego pojazdu M35 Mako, mogącego poruszać się po dowolnym terenie. Pojazd ten można również wykorzystać do walki. Większość gry, związanej z głównym wątkiem (jak i wiele misji pobocznych) polega na pieszej wędrówce naprzód i walce z użyciem broni palnej.

Chociaż gra podąża za głównym wątkiem, Mass Effect zawiera wiele misji pobocznych i niezbadanych planet, po których można swobodnie wędrować po wybraniu ich z mapy galaktycznej.

Osiągnięcia | edytuj kod

Tak jak wszystkie tytuły na Xbox 360, Mass Effect zawiera system osiągnięć, które są odblokowywane, gdy spełnione zostaną pewne warunki. Jednak inaczej niż w innych grach, gracz otrzymuje także na stałe bonusy podczas gry. Niektóre z nich mogą dodawać dodatkowe opcje podczas tworzenia postaci, pozwalając graczowi na odblokowanie jednego talentu (zależnego od tego, z jaką umiejętnością było związane osiągnięcie), którego klasa tworzonej postaci nie mogłaby normalnie zdobyć. Na przykład zabicie 150 przeciwników z karabinu snajperskiego odblokowuje osiągnięcie „ekspert – karabiny snajperskie” i pozwala przyszłym postaciom tworzonym przez gracza na specjalizowaniu się w używaniu tej broni nawet, jeśli wybrana klasa by to uniemożliwiała. Inne osiągnięcia dodają trwałe premie do statystyk, takich jak zdrowie czy tarcza.

Zawartość do pobrania | edytuj kod

Bring Down the Sky | edytuj kod

Na konsolę Xbox 360 10 marca 2008 roku ukazał się (płatny poprzez tzw. punkty Microsoftu) dodatek zatytułowany Bring Down the Sky opowiadający o przygodzie załogi Normandii związanej z kursem kolizyjnym wielkiej, zdalnie sterowanej przez rasę batarian asteroidy z planetą Terra Nova zamieszkaną przez miliony obywateli. Dodatek zapewnia około 90 minut dodatkowej rozgrywki, ściśle złączonej z oryginalnym scenariuszem, oraz nowy utwór muzyczny.

18 kwietnia BioWare poinformowało, że już w dniu premiery amerykańskiej zarejestrowani na stronie firmy posiadacze gry w angielskiej wersji językowej będą mogli ściągnąć odpowiednio skonwertowaną wersję Bring Down the Sky[21].

Dnia 29 lipca 2008 ukazał się dodatek na platformę Microsoft Windows, który prawidłowo współpracuje tylko po zainstalowaniu patcha 1.01.

Dodatek w wersji na komputery osobiste w polskiej wersji językowej ukazał się dnia 5 grudnia 2008 roku[22].

Pinnacle Station | edytuj kod

Rozszerzenie Pinnacle Station zapewnia około 2-3 godzin gry, dodaje 3 nowe możliwe do zdobycia osiągnięcia, możliwość uczestnictwa w turniejach na arenie oraz 13 nowych misji.

Dnia 24 sierpnia 2009 roku mieszkańcy Szwecji i Szwajcarii mieli możliwość pobrania dodatku, jednak po kilku godzinach opcja została wyłączona[23].

26 sierpnia 2009 roku ukazał się dodatek na wersje Xbox 360 oraz Microsoft Windows, razem z dodatkiem wypuszczono patcha 1.02[24].

CD Projekt nie planuje wydania dodatku, udostępnił natomiast patch umożliwiający zainstalowanie dodatku Pinnacle Station do wydanej przez nich gry[25].

Ścieżka dźwiękowa | edytuj kod

Ścieżka dźwiękowa do gry, Mass Effect Original Soundtrack, skomponowana została przez Jacka Walla i Sama Hulicka, przy współudziale Richarda Jacques’a i Davida Katesa. Wydana została 20 listopada 2007 roku nakładem wydawnictwa Sumthing. Zawiera trzydzieści siedem utworów, w tym M4 (Part II) wykonywany przez grupę Faunts, towarzyszącą napisom końcowym. Według wypowiedzi twórców, muzyka do gry inspirowana była klasycznymi filmami science-fiction, takimi jak Łowca androidów czy Diuna Niektóre utwory wykonane zostały w ramach Video Games Live.

Lokalizacja | edytuj kod

Mass Effect, jako jedna z niewielu gier wydanych na konsole nowej generacji, która doczekała się spolszczenia a objęło ono tak zwaną wersję kinową czyli jedynie polskie napisy.

Krótko po oficjalnej zapowiedzi gry na komputery osobiste, CD Projekt poinformował, że mimo faktu wykupienia studia BioWare przez Electronic Arts (normalnie to właśnie polski oddział tej firmy dostałby prawa do wydania), to właśnie on zajmie się dystrybucją Mass Effect na terenie Polski. Przedstawiciel Electronic Arts Polska na serwisie Gram.pl potwierdził te informacje.

Mimo jedynie kinowego spolszczenia edycji na Xboxa 360, gra w wersji PC uzyska pełny polski dubbing. Istnieje jednak opcja wyboru wersji językowej podczas instalacji gry. Dostępne są cztery wersje: pełna polska, pełna angielska, angielska z polskimi napisami i polska z angielskimi napisami. Według CD Projektu do dubbingu zostało zaangażowanych 70 polskich aktorów, wśród nich znalazły się „nazwiska z pierwszych stron gazet”.

Polska ścieżka dźwiękowa to, według autorów, ponad szesnaście filmów pełnometrażowych, a pełen montaż i realizacja zajęły ekipie około 750 godzin, co jest rekordem w historii CD Projekt Localisation Centre. Jest to więcej, niż w oryginale, jako że specyfika języka polskiego połączona z wyborem płci postaci skutkuje koniecznością nagrania wielu kwestii na dwa różne sposoby.

Z uwagi na sporą ilość błędów w polskiej edycji na Xboksa, CD Projekt opracował zupełnie nowe tłumaczenie. W Polsce gra początkowo miała ukazać się 26 czerwca 2008 roku, lecz na skutek problemów z integracją wersji polskiej, rzekomo niezależnych od polskiego wydawcy, premiera została przesunięta na 17 lipca[26]. Później poinformowano, że gra zostanie wydana wcześniej, 12 lipca. Tego samego dnia ukazała się specjalna limitowana edycja.

Specjalny oddział BioWare zajmuje się dostosowaniem ruchów warg postaci do konkretnych wersji językowych, w tym polskiej[27].

W wywiadzie Marcin Dorociński, odgrywający męską wersję głównego bohatera, wyraził zainteresowanie powrotem w ewentualnych spolszczeniach kolejnych sequeli gry[28].

Polska i angielska edycja nie korzysta z systemu SecuROM, wymagającego rejestracji gry poprzez Internet, a zarazem nie ograniczy możliwych instalacji do trzech różnych komputerów[29].

Obsada | edytuj kod

Wersja polska: Start International Polska
Kierownik produkcji: Paweł Araszkiewicz, Anna Krajewska
Reżyser nagrań: Elżbieta Kopocińska-Bednarek, Agnieszka Kunikowska
Reżyser dźwięku: Rafał Wiszowaty, Michał Skarżyński, Paweł Tymosiak, Magdalena Romańska
Tłumaczenie: Marcin Szczepański
Dialogi: Paweł Kamiński, Maciej Kowalski
Wystąpili:

Źródło i pełna obsada:[30]

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. Mass Effect. Demiurge Studios. [dostęp 2008-02-17].
 2. Threshold, www.yourthreshold.com: Mass Effect: Pinnacle Station. Demiurge Studios. [dostęp 2011-05-29].
 3. Mass Effect to Land on PC in May 2008. IGN, 2008-02-12. [dostęp 2008-02-12].
 4. Premiery gry Mass Effect na platformę Xbox 360. Gry–Online.
 5. Premiery gry Mass Effect na platformę Microsoft Windows. Gry–Online.
 6. Premiery gry Mass Effect na platformę PlayStation 3. Gry–Online.
 7. Mass Effect w systemie klasyfikacji ESRB (ang.). System klasyfikacji gier ESRB.
 8. Gra Mass Effect na platformę Microsoft Windows. Gry–Online.
 9. Gra Mass Effect na platformę Xbox 360. Gry–Online.
 10. Gra Mass Effect na platformę PlayStation 3. Gry–Online.
 11. Mass Effect Trilogy: Wersja PS3 w grudniu (pol.). cdaction.pl, 2012-11-01. [dostęp 2012-11-06].
 12. Luke Smith: What's a Mass Effect [sic, Anyway?] (ang.). 1up.com, 2006-08-11. [dostęp 2012-02-18].
 13. Mass Effect FAQ. masseffect.bioware.com.
 14. Mass Effect Community – Fields of Discipline (Character Classes). masseffect.bioware.com.
 15. IGN – Mass Effect Preview. xbox360.ign.com.
 16. „1UP preview”. 1up.com.
 17. Mass Effect Extended Impressions. IGN. [dostęp 2007-01-25].
 18. a b Mass Effect Extended Impressions. IGN. [dostęp 2007-01-25].
 19. a b „Electronic Gaming Monthly”, s. 48, luty 2007. Ziff Davis Media, Inc.. 
 20. Mass Effect Podcast 01, Part 2. BioWare. [dostęp 2007-08-25].
 21. Mass Effect – dodatek do wersji xboksowej na PC za darmo!
 22. CD Projekt: Mass Effect: Bring Down the Sky – dodatek i patch już dostępne (pol.). 2008-12-05. [dostęp 2012-02-18].
 23. Dodatek do Mass Effect – szczegóły
 24. Pinnacle Station – nowy dodatek do gry Mass Effect już w sprzedaży
 25. Mass Effect, Patch „Pinnacle Station Fix”
 26. Mass Effect później niż planowano
 27. Reportaż z nagrania dialogów do Mass Effect
 28. Mass Effect PC – pierwsze wrażenia!
 29. gram.pl: profil gry. [dostęp 9-07-2008].
 30. Mass Effect – dubscore.pl (pol.). [dostęp 2014-06-02].
Na podstawie artykułu: "Mass Effect" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy