Massu’ot Jicchak


Na mapach: 31°42′12″N 34°41′22″E/31,703333 34,689444

Massu’ot Jicchak w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Massu’ot Jicchak (hebr.: משואות יצחק) – moszaw położony w samorządzie regionu Szafir, w Dystrykcie Południowym, w Izraelu.

Leży w południowej części Szefeli, w odległości 6 km na zachód od miasta Kirjat Malachi, w otoczeniu moszawów Giwati, Be’er Towijja i Kefar Warburg, oraz wioski Merkaz Szappira. Na zachód od moszawu znajduje się duża baza wojskowa Sił Obronnych Izraela.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Kibuc Massu’ot Jicchak w 1947

Pierwotnie kibuc Massu’ot Jicchak został założony w październiku 1945 w grupie żydowskich osiedli Gusz Ecjon w górach Judzkich, pomiędzy Jerozolimą a Hebronem. Założycielami byli młodzi imigranci z Węgier, Czechosłowacji i Niemiec, którzy przybyli do Mandatu Palestyny przed wybuchem II wojny światowej. Osadę nazwano na cześć naczelnego rabina Palestyny Icchaka Halevi Herzoga, z okazji jego 50. urodzin.

Podczas wojny o niepodległość w 1948 jordański Legion Arabski zdobył i zniszczył kibuc Massu’ot Jicchak. Jordańscy żołnierze dopuścili się masakry na jego mieszkańcach, a ocalonych wzięto do niewoli. Jako jeńcy wojenni przebywali przez dziewięć miesięcy w Jordanii.

Gdy w 1949 jeńcy zostali uwolnieni, powrócili oni do Izraela i założyli nową osadę w pobliżu istniejącego moszawu Szafir. W 1952 osada została przekształcona w moszaw.

Edukacja | edytuj kod

Na przełomie 2006-2007 Centrum Studiów Żydowskich Jacoba Herzoga uruchomiło w Massu’ot Jicchak pierwszy kurs przygotowawczy do służby wojskowej dla religijnych kobiet (hebr. Tzahali)[1].

Gospodarka | edytuj kod

Gospodarka moszawu opiera się na intensywnym rolnictwie (melony) i sadownictwie. Z przemysłu znajdują się tutaj zakłady Albaad produkujące wyroby papiernicze[2].

Komunikacja | edytuj kod

Z moszawu wychodzi lokalna droga, którą jadąc na południe dojeżdża się do skrzyżowania z drogą ekspresową nr 3 (Aszkelon-Modi’in-Makkabbim-Re’ut).

Przypisy | edytuj kod

  1. Tzahali: A Pre-Army Preparatory Course for Religious Women (ang.). W: The Yaacov Herzog Center for Jewish Studies [on-line]. [dostęp 5 grudnia 2008].
  2. Albaad (ang.). W: Albaad [on-line]. [dostęp 5 grudnia 2008].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Massu’ot Jicchak" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy