Masters (snooker)


Masters (snooker) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

The Masters (pełna nazwa od 2021 roku Betfred Masters) − jeden z najbardziej prestiżowych turniejów snookerowych. Mimo że jest to turniej nierankingowy, zwycięstwo w nim jest bardzo cenione przez graczy, ponieważ w turnieju bierze udział tylko pierwsza 16 światowego rankingu (są przewidziane tylko dwa miejsca dla zawodników spoza szesnastki). Jest to również turniej o największej puli nagród, zaraz po mistrzostwach świata.

Spis treści

Turniej | edytuj kod

Początkowo do udziału w Mastersie zapraszanych było tylko pierwszych szesnastu zawodników ze światowego rankingu oraz dwóch graczy z dzikimi kartami: jedną można było dostać po przejściu eliminacji, a drugą przyznawał organizator. W edycji 2007 zmieniono trochę tę zasadę: w turnieju wzięło udział 19 zawodników, z czego pierwsza trzynastka listy rankingowej miała zapewnione miejsce w pierwszej rundzie. Zawodnicy z miejscami 14, 15 i 16 na liście rankingowej musieli zagrać jeden mecz więcej z zawodnikami, którzy otrzymali dzikie karty. Jedna dzika karta została wywalczona w eliminacjach przez Stuarta Binghama, zaś dwie kolejne otrzymali od organizatorów: Jimmy White oraz Ding Junhui.

Pierwszy turniej Masters został rozegrany w 1975 roku w Londynie. Turniej rozgrywany jest zwykle w styczniu. Najwięcej, bo aż 7 razy zwyciężał w tej imprezie Ronnie O’Sullivan. Puchar Masters od 2017 roku nosi nazwę Paul Hunter Trophy[1].

Turniej Masters wraz z UK Championship i mistrzostwami świata tworzy nieformalnie tzw. Triple Crown − zestaw najbardziej prestiżowych turniejów snookerowych w danym roku, stanowiący odpowiednik Wielkiego Szlema w tenisie.

Nagrody | edytuj kod

Mimo, iż jest to turniej nierankingowy, to ma on zaraz po mistrzostwach świata największą pulę nagród:

Zwycięzca: £250 000
II Miejsce: £100 000
Półfinalista: £60 000
Ćwierćfinalista: £30 000
Last 16: £15 000

Najwyższy brejk turnieju: £15 000

Łączna pula nagród: £725 000

Wyniki finałów | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Paul Hunter: Masters trophy renamed in honour of ex-champion, bbc.com, dostęp 20 kwietnia 2016 (ang.)

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Masters (snooker)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy