Matias Laine


Matias Laine w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Matias Laine w bolidzie Motopark Academy

Matias Laine (ur. 25 kwietnia 1990 roku w Joensuu) – fiński kierowca wyścigowy.

Spis treści

Kariera | edytuj kod

Formuła Renault | edytuj kod

Matias karierę rozpoczął w 2003 roku od startów w kartingu. W 2009 roku zadebiutował w seriach zimowych wyścigów samochodów jednomiejscowych – Brytyjskiej oraz Portugalskiej Formule Renault. Zdobyte punkty sklasyfikowały go odpowiednio na 9. i 12. miejscu w końcowej klasyfikacji.

W sezonie 2010 Fin wystartował w dwunastu wyścigach głównej edycji brytyjskiego cyklu. Najlepszą uzyskaną lokatą było dwukrotnie szóste miejsce. Ostatecznie zmagania zakończył na 14. pozycji. Ponadto wziął udział w dwóch rundach Europejskiej Formuły Renault, na torze Silverstone oraz Buggatti. Punkty uzyskał w pierwszym wyścigu, na francuskim obiekcie, gdzie zajął piątą lokatę. Dzięki temu w klasyfikacji generalnej uplasował się na 22. miejscu.

Formuła 3 | edytuj kod

W roku 2010 Laine podpisał kontrakt z niemiecką ekipą Motopark Academy, na udział w Formule 3 Euroseries. Fin trzykrotnie sięgnął po punkty, za każdym razem plasując się na ostatniej punktowanej pozycji. Zdobyte trzy punkty sklasyfikowały go na 14. lokacie.

Seria GP3 | edytuj kod

Na sezon 2011 Matias przeniósł się do Serii GP3, w której współpracował z brytyjskim zespołem Marussia Manor Racing. Pomimo uczestnictwa we wszystkich wyścigach, Fin nie zdobył ani jednego punktu. Najwyżej sklasyfikowany został podczas sobotnich zmagań na torze Nürburgring oraz Hungaroring, gdzie zajął czternastą pozycję.

W sezonie 2012 Laine przeniósł się do zespołu MW Arden. Czterokrotnie stanął na podium, a w pierwszym wyścigu w Belgii nawet na najwyższym stopniu podium. Sezon zakończył na piątej pozycji w klasyfikacji końcowej.

Formuła Renault 3.5 | edytuj kod

Na sezon 2013 Laine przeniósł się do Formuły Renault 3.5, gdzie startował w zespole P1 by Strakka Racing. W ciągu 17 wyścigów, w których wystartował, trzykrotnie plasował się w pierwszej dziesiątce. Uzbierane dziewięć punktów pozwoliło mu zająć 23 miejsce w klasyfikacji generalnej.

W sezonie 2014 Laine przedłużył kontrakt z brytyjską ekipą Strakka Racing. Uzbierał łącznie 40 punktów, co dało mu trzynaste miejsce w końcowej klasyfikacji kierowców.

Statystyki | edytuj kod

Wyniki w GP3 | edytuj kod

Wyniki w Formule Renault 3.5 | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Matias Laine" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy