Matka Boża z Lourdes


Matka Boża z Lourdes w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Matka Boża z Lourdes – tytuł Marii, matki Jezusa, wprowadzony przez Kościół katolicki na pamiątkę objawień maryjnych w Lourdes, oficjalnie uznanych przez Kościół katolicki za autentyczne.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Począwszy od 11 lutego 1858 14-letnia wiejska dziewczyna Bernadette Soubirous doświadczyła serii objawień „Pięknej Pani”. Wydarzenia te miały miejsce w grocie Massabielle, niedaleko Lourdes. 25 marca 1858, podczas 16. objawienia, w święto Zwiastowania, Piękna Pani powiedziała: Ja jestem Niepokalane Poczęcie.... Objawienia zostały uznane za autentyczne przez biskupa Tarbes, Laurence'a w 1862[1].

Bernadetta Soubirous od 11 lutego do 16 lipca 1858 doświadczyła w sumie 18 objawień[2]. Świadkami objawień i dziwnego zachowania się dziewczyny byli okoliczni mieszkańcy, zbierający się w grocie na odpoczynek. Podczas objawień w grocie pojawiło się źródło wody.

Cudowne uzdrowienia | edytuj kod

Od momentu pojawienia się źródła zanotowano 6784 przypadki niewytłumaczalnych uzdrowień po obmyciu się w jego wodzie. 67 spośród nich Kościół uznał za cudowne[3]. Ostatnim uznanym, 67. cudem było uzdrowienie Anny Santaniello w 1952[4]. W okresie późniejszym dla wygody pielgrzymów zbudowano kamienne wanny, w których można się zanurzyć, a wokół groty zamontowano krany służące do napełniania naczyń wodą[3].

Figura | edytuj kod

Statua Matki Bożej z Lourdes

W 1864 pochodzący z Lyonu rzeźbiarz Joseph-Hugues Fabisch, opierając się na wskazówkach Bernadetty Soubirous, podjął się wykucia figury Matki Bożej. Figura ta, różniąca się częściowo od opisu Bernadetty Soubirous, została ustawiona w niszy, gdzie miały miejsce objawienia Matki Bożej.

Przypisy | edytuj kod

  1. mariedenazareth.com: Objawienia Matki Bożej w Lourdes. [dostęp 2011-01-19].
  2. Lourdes-france.org: The encounters with the Blessed Virgin Mary (ang.). [dostęp 2011-01-19].
  3. a b SE.pl: Sanktuarium Matki Boskiej w Lourdes – przewodnik, co warto zobaczyć. [dostęp 2011-01-19].
  4. Lourdes-france.org: 9th November 2005 Another Cure Recognised as a Miracle (ang.). [dostęp 2011-01-19].
Na podstawie artykułu: "Matka Boża z Lourdes" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy