Matt Corby


Matt Corby w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Matthew John Corby (ur. 7 listopada 1990 r.) – australijski wokalista, muzyk i autor tekstów. Zadebiutował w australijskiej edycji programu Idol[1]. Światową sławę przyniósł mu wydany w 2011 roku minialbum Into the Flame, który zajął 3. miejsce na ARIA Singles Chart, pokrywając się w kwietniu 2012 roku pięciokrotną platyną w Australii. W 2012 roku, jego singiel 'Brother', zdobył nagrodę ARIA w kategorii Utwór Roku.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Wczesne życie i początki kariery | edytuj kod

Matthew John Corby urodził się 7 listopada 1990 roku w Finely w Nowej Południowej Walii[2]. Uczęszczał do tamtejszego Finely High School, gdzie rozpoczęła się jego muzyczna kariera[3]. Tam też zaangażował się w pracę w zespole i szkolnym chórze. W 2007 roku, Corby wziął udział w australijskiej edycji programu Idol, w którym zajął drugie miejsce.

Kariera | edytuj kod

2009 – 2011 | edytuj kod

5 lipca 2009 roku, Matt Corby wydał swój debiutancki minialbum Song For... Następnie przeniósł się do Londynu, gdzie rozpoczął współpracę z wytwórnią płytową Communion, kierowaną przez Bena Lovett'a, członka zespołu Mumford & Sons. W tym czasie Corby został porównany do Nicka Drake’a i Jeffa Buckleya. 28 maja 2010 roku, wydał swoje kolejne EP, My False, a już 20 października swój trzeci minialbum, Transition to Colour. Od końca 2010 przez pierwsze miesiące 2011 roku, zagrał liczne koncerty w Londynie, a w lutym wystąpił w South by Southwest (SXSW) w Austin, Texasie. Powrócił do Australii, gdzie w ramach 'Secret Garden Tour', występował w ogrodach swoich fanów na terenie całej Australii. Jego utwór, 'Made of Stone', został wykorzystany w australijskich programach telewizyjnych Underbelly: Razor i Brothers and Sisters. 'Lighthome' i 'Song For' użyto w australijskiej telenoweli Home and Away. Matt Corby nagrał cover utworu By My Side autorstwa INXS, a także wystąpił gościnnie na albumie The Memory Machine, Julii Stone, oraz w utworze 'Golden Track' autorstwa Passengers.

2011 – 2013 | edytuj kod

We wrześniu 2011 roku, Matt Corby nagrał swój czwarty minialbum, Into the Flame, który ukazał nowy kierunek muzyczny obrany przez Corby'ego. Można znaleźć na nim wpływy muzyki soul, blues i folk. Tytułowy utwór został opisany, jako „surowy lirycznie i ujmująco szczery”. Jest to pierwszy album artysty, który wszedł do notowania ARIA Charts, gdzie 4 grudnia 2011 roku, zajął 46. miejsce na ARIA Top 50 Singles Chart, skąd następnie przeskoczył na miejsce 3.

W grudniu 2012 roku, Into the Flame pokryło się pięciokrotną platyną w Australii, stając się do tej pory największym muzycznym sukcesem Corby'ego. EP oraz singiel 'Brother' były promowane podczas narodowej trasy koncertowej Into the Flame Tour, w której skład wchodziły również występy w ramach mini trasy 'Secret Garden' Summer Tour, odbytej na terenie New South Wales. W styczniu 2012 roku, Matt Corby zwyciężył w dwóch kategoriach na FBI Radio's annual SMAC Awards w Darlinghurts, Sydney – 'Next Big Thing' oraz 'Song of the Year' (za utwór 'Brother'). Podczas sesji dla stacji radiowej Triple J, wykonał utwór 'Brother', 'Like a Version' oraz cover 'Lonely Boy' zespołu The Black Keys. Na początku 2012 roku wystąpił w ramach trasy koncertowej w USA i Wielkiej Brytanii. 'Brother' trafił na 3. miejsce zestawienia Triple J Hottest 100, 2011, a cover 'Lonely Boy' w jego wykonaniu, uplasował się na miejscu 69. w zestawieniu Triple J Hottest 100, 2012. 7 grudnia 2012 roku, Matt Corby wydał Digital iTunes Session EP, gdzie zagrał 5 utworów ze swoich poprzednich wydawnictw w wersji akustycznej. Pierwszą połowę 2013 roku, spędził w Los Angeles, pracując nad swoim kolejnym EP. Corby został nominowany w trzech kategoriach do 2012 ARIA Music Awards – 'Breakthrough Artist', 'Best Male Artist' oraz 'Song of the Year', z czego w ostatniej zwyciężył. Nową wersję 'Made of Stone' możemy obecnie usłyszeć w programie NCIS w USA.

21 maja 2013 roku, Matt Corby wydał nowy singiel, 'Resolution', pochodzący z jego najnowszego EP, o tej samej nazwie.

Dyskografia | edytuj kod

EP | edytuj kod

Single | edytuj kod

Teledyski | edytuj kod

Nagrody i nominacje | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Matt Corby biography (ang.). buddyTV. [dostęp 2013-08-01].
  2. God, girls, bookies: everyone loves Matt Corby, www.news.com.au [dostęp 2017-11-18] .
  3. The Sydney Morning Herald: national, world, business, entertainment, sport and technology news from Australia's leading newspaper, www.smh.com.au [dostęp 2017-11-18]  (ang.).
  4. APRA/AMCOS Vanda & Young Songwriting Competition – 2009 Final 12 Vanda & Young Songwriting Competition – 2009 Final 12. Retrieved 14 January 2012
  5. a b FBi SMAC Awards 2012. smacawards.com. Retrieved 14 January 2012
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Matt Corby" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy