Matthieu Vaxivière


Matthieu Vaxivière w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Matthieu Vaxivière (ur. 3 grudnia 1994 roku w Limoges) – francuski kierowca wyścigowy.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Matthieu karierę rozpoczął od startów w kartingu. W 2011 roku zadebiutował w serii wyścigów samochodów jednomiejscowych – Eurocupie F4 1.6. Francuz już w pierwszym podejściu sięgnął w niej po tytuł mistrzowski. Vaxivière aż dziesięciokrotnie stawał na podium, z czego trzykrotnie na najwyższym stopniu (w dwukrotnie na ulicznym torze w Pau). Oprócz tego sześciokrotnie startował z pole position oraz tyle samo razy ustanawiał najlepszy czas w wyścigu.

W sezonie 2012 Matthieu podpisał kontrakt z francuską stajnią Tech 1 Racing, na udział w Europejskiej Formule Renault. Z 1 punktem sezon ukończył na 29 pozycji.

W 2013 roku Francuz ukończył sezon na dziesiątym miejscu w Europejskiej Formule Renault oraz na osiemnastej pozycji w Alpejskiej Formule Renault 2.0.

W sezonie 2014 Vaxivière podpisał kontrakt z czeską ekipą Lotus na starty w Formule Renault 3.5. W ciągu trzynastu wyścigów, w których wystartował dwukrotnie stawał na podium. Uzbierał łącznie 83 punkty, co dało mu ósme miejsce w końcowej klasyfikacji kierowców.

W drugim sezonie współpracy Francuz walczył o tytuł mistrzowski z Brytyjczykiem Oliverem Rowlandem. Matthieu prezentował wysokie tempo, jednak słabsza skuteczność jego i czeskiego teamu a także wiele niewykorzystanych szans na wygrane sprawiły, że stracił szansę na tytuł mistrzowski na rundę przed zakończeniem zmagań. W konsekwencji odnotował tylko trzy zwycięstwa w stosunku do pięciu pole position.

W roku 2016 postanowił pozostać w serii przekształconej w Formułę 3.5 V8. Podpisał kontrakt z debiutującym w serialu szwajcarskim zespołem Spirit of Race.

Wyniki | edytuj kod

Formuła Renault 3.5 | edytuj kod

Podsumowanie | edytuj kod

† Nie był liczony do klasyfikacji

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Matthieu Vaxivière" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy