Mattias Hargin


Mattias Hargin w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mattias Hargin (ur. 7 października 1985 w Sztokholmie) – szwedzki narciarz alpejski, trzykrotny medalista mistrzostw świata oraz wicemistrz świata juniorów.

Spis treści

Kariera | edytuj kod

Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej Mattias Hargin pojawił się 4 stycznia 2001 roku w Kirunie, gdzie w zawodach FIS Race w slalomie zajął 51. miejsce. W 2004 roku wystartował na mistrzostwach świata juniorów w Maroborze, zajmując między innymi ósme miejsce w kombinacji oraz dziesiąte w slalomie. Na rozgrywanych rok później mistrzostwach świata juniorów w Bardonecchii wywalczył srebrny medal w slalomie.

W zawodach Pucharu Świata zadebiutował 22 grudnia 2004 roku we Flachau, gdzie nie zakwalifikował się do pierwszego przejazdu w slalomie. Pierwsze pucharowe punkty wywalczył 7 stycznia 2007 roku w Adelboden, zajmując 20. miejsce w tej samej konkurencji. Blisko cztery lata później, 6 stycznia 2011 roku w Zagrzebiu, po raz pierwszy stanął na podium, zajmując trzecie miejsce w slalomie. W zawodach tych wyprzedzili go jedynie jego rodak André Myhrer oraz Ivica Kostelić z Chorwacji. Pierwsze zwycięstwo w zawodów tego cyklu odniósł 25 stycznia 2015 roku w Kitzbühel, gdzie był najlepszy w swej koronnej konkurencji. Najlepsze wyniki osiągnął w sezonie 2013/2014, kiedy zajął 22. miejsce w klasyfikacji generalnej, a w klasyfikacji slalomu był piąty.

Największy sukces osiągnął w 2013 roku, kiedy podczas mistrzostw świata w Schladming wspólnie z Nathalie Eklund, Fridą Hansdotter, Marią Pietilä-Holmner, Jensem Byggmarkiem i André Myhrerem wywalczył srebrny medal w rywalizacji drużynowej. W tej samej konkurencji, razem z Pietilä-Holmner, Myhrerem, Sarą Hector, Anną Swenn-Larsson i Markusem Larssonem zajął trzecie miejsce na rozgrywanych dwa lata później mistrzostwach świata w Vail/Beaver Creek. Na tych samych mistrzostwach zajął ponadto piąte miejsce w slalomie. Taki sam wynik osiągnął również podczas mistrzostw świata w Val d'Isère w 2009 roku. W 2010 roku wystąpił na igrzyskach olimpijskich w Vancouver, gdzie w swojej koronnej konkurencji zajął czternaste miejsce. Na rozgrywanych cztery lata później igrzyskach olimpijskich w Soczi rywalizację zakończył na siódmej pozycji. W 2017 roku wspólnie z kolegami i koleżankami z reprezentacji zdobył kolejny brązowy medal w drużynie podczas mistrzostw świata w Sankt Moritz.

Jego siostra Janette również uprawiała narciarstwo alpejskie. Był żonaty z narciarką dowolną Matildą Rapaport.

Osiągnięcia | edytuj kod

Igrzyska olimpijskie | edytuj kod

Mistrzostwa świata | edytuj kod

Mistrzostwa świata juniorów | edytuj kod

Puchar Świata | edytuj kod

Miejsca w klasyfikacji generalnej | edytuj kod

Miejsca na podium w zawodach | edytuj kod

  1. Zagrzeb6 stycznia 2011 (slalom) - 3. miejsce (awans z 30. miejsca)
  2. Schladming25 stycznia 2011 (slalom) - 3. miejsce
  3. Val d'Isère15 grudnia 2013 (slalom) - 2. miejsce
  4. Kitzbühel25 stycznia 2015 (slalom) - 1. miejsce
  5. Sztokholm31 stycznia 2017 (slalom równoległy) - 3. miejsce
  6. Levi12 listopada 2017 (slalom) - 3. miejsce

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Mattias Hargin" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy