Maulaj Raszid (książę)


Maulaj Raszid (książę) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Maulaj Raszid (arab. مولاي رشيد, fr. Moulay Rachid, ur. 20 czerwca 1970 roku w Rabacie) – książę marokański, syn króla Hassana II i księżnej Lalli Latify Hammou, brat obecnie panującego króla Maroka Muhammada VI. Poświęcił się służbie dla narodu, wykorzystując swoje doświadczenia jako dyplomata. Po objęciu tronu przez brata był pierwszy w kolejności do korony, jednak w 2005 roku Muhammad VI na następcę wyznaczył swojego dwuletniego wówczas syna Maulaja Hassana.

Młodość i wykształcenie | edytuj kod

Książę Maulaj Raszid pobierał naukę w Rabacie. W roku 1989 roku ukończył szkołę średnią Royal College.

W roku 1995 otrzymał tytuł magistra nauk politycznych na Wydziale Prawa i Nauk Politycznych Uniwersytetu w Rabacie. W latach 1993-1994, w ramach przygotowań do edukacji podyplomowej pracował odbył staż w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.

W 2001 obronił doktorat z prawa na Uniwersytecie Montesquieu-Bordeaux IV we Francji.

Książę marokański | edytuj kod

Poza pełnieniem oficjalnych obowiązków jako członek rodziny królewskiej, książę zdecydował również, że będzie pracować. Ze względu na zainteresowania światową gospodarką dostał się do służby zagranicznej i dyplomatycznej. W kręgu zainteresowań księcia Maulaja Raszida są sprawy Trzeciego Świata, a także służby zagranicznej i dyplomatycznej. Wiele czasu poświęca walce z analfabetyzmem.

Ciekawostki | edytuj kod

Książę Maulaj Raszid zna kilka języków. Oprócz języka ojczystego, jakim jest dla niego język arabski, włada także angielskim, hiszpańskim i francuskim. Książę zna również portugalski i niemiecki.

Na podstawie artykułu: "Maulaj Raszid (książę)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy