Maurice Couve de Murville


Maurice Couve de Murville w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Maurice Couve de Murville (ur. 24 stycznia 1907 w Reims, zm. 24 grudnia 1999 w Paryżu)[1]francuski polityk gaullistowski.

Życiorys | edytuj kod

Pochodził z rodziny protestanckiej. Podczas wojny początkowo pracował dla rządu Vichy. Następnie udał się do Algierii, gdzie początkowo opowiedział się po stronie generała Henri Honoré Girauda, a dopiero później Charles’a de Gaulle’a.

Po wojnie pracował w dyplomacji na wysokich stanowiskach (między innymi ambasadora w RFN), zanim generał de Gaulle nie powołał do go swego rządu w roli ministra spraw zagranicznych. Urząd ten Couve de Murville pełnił od 1 czerwca 1958 do 31 maja 1968, a więc pełną dekadę – najdłużej w historii Francji.

W 1968 został ministrem finansów. Niedługo potem przegrał wybory (do udziału w których namówił go premier Georges Pompidou, pragnący pozbyć się go z rządu) o mandat deputowanego. De Gaulle jednakże nie przyjął jego dymisji i po rezygnacji Pompidou postawił go na czele rządu. Couve de Murville jednak piastował urząd niespełna rok, a więc najkrócej w dziejach V Republiki.

Po rezygnacji de Gaulle’a ze stanowiska prezydenta podał się do dymisji. Potem zasiadał w Zgromadzeniu Narodowym, gdzie przewodniczył komisji ds. polityki zagranicznej.

W Waszyngtonie nosił przydomek: „Mr Cool”.

W 1967 otrzymał Order Odrodzenia Polski I klasy[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. senat.fr – Maurice Couve de Murville (ang.) [dostęp 2012-03-21]
  2. Wojciech Stela: Polskie ordery i odznaczenia (Vol. I). Warszawa: 2008, s. 48.

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Maurice Couve de Murville" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy