Maurice Wilkins


Maurice Wilkins w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Maurice Wilkins

Maurice Hugh Frederick Wilkins (ur. 15 grudnia 1916 w Pongaroa, Nowa Zelandia, zm. 5 października 2004 w Londynie, Wielka Brytania) – biochemik brytyjski pochodzenia nowozelandzkiego, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny.

Ukończył St John’s College na Uniwersytecie Cambridge[1]. Od 1955 roku kierował badaniami biofizycznymi w King’s Colege w Londynie. W okresie II wojny światowej brał udział w pracach nad budową bomby atomowej (Manhattan Project) na Uniwersytecie Kalifornijskim. W latach 1963-1970 był profesorem biologii molekularnej, a następnie w latach 1970-1981 profesorem biofizyki na tej uczelni. Był członkiem Royal Society w Londynie.

Prowadził badania rentgenograficzne nad kwasem deoksyrybonukleinowym (DNA) wraz z Rosalind Franklin. Wyniki tych badań, bez informowania Franklin, przekazał Jamesowi D. Watsonowi i Francisowi Crickowi, co przyczyniło się do odkrycia budowy cząsteczki DNA. W 1962 roku otrzymał wraz z Crickiem i Watsonem Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny za to odkrycie.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. BBC News 2004 ↓.

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Maurice Wilkins" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy