Medal „Za obronę Leningradu”


Medal „Za obronę Leningradu” w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Medal „Za obronę Leningradu” (ros. Медаль «За оборону Ленинграда») – radzieckie odznaczenie wojskowe.

Medal „Za obronę Leningradu” został ustanowiony dekretem Prezydium Rady Najwyższej ZSRR z 22 grudnia 1942 dla nagrodzenia męstwa obrońców Leningradu podczas II wojny światowej.

Spis treści

Zasady nadawania | edytuj kod

Medalem „Za obronę Leningradu” nagradzano:

  • żołnierzy jednostek, związków taktycznych i instytucji Armii Radzieckiej, Floty Wojennej i wojsk NKWD uczestniczących w obronie Leningradu
  • robotników, urzędników i inne osoby cywilne – uczestników działań bojowych w obronie miasta oraz tych, którzy swoją ofiarną pracą pomagali w przedsięwzięciach obronnych, uczestniczyli w przygotowywaniu umocnień, w obronie przeciwlotniczej, w walce z pożarami, w organizacji i obsłudze transportu i łączności, w zaopatrywaniu ludności w żywność, opiece nad rannymi i dziećmi oraz uczestniczyli we wszystkich innych działaniach na rzecz obrony miasta.

Medalem nagradzane były również osoby ewakuowane z miasta w okresie jego obrony, np. ze względu na odniesione rany, choroby lub konieczność wykonywania innych zadań poza miastem.

Pierwsze medale wręczono w kwietniu 1943. Do 1985 Medalem „Za obronę Leningradu” nagrodzono około 1 470 000 osób [1].

Opis odznaki | edytuj kod

Odznakę medalu stanowi wykonany z mosiądzu krążek o średnicy 32 mm, na którego awersie na tle gmachu Admiralicji w Leningradzie (Sankt Petersburgu) znajdują się skierowane w lewo postacie obrońców z karabinami z bagnetami – żołnierze, marynarz i robotnik oraz robotnica. U góry umieszczona jest mała pięcioramienna gwiazda i napis na obwodzie: ЗА ОБОРОНУ * ЛЕНИНГРАДА (pol.: ZA OBRONĘ LENINGRADU). Na rewersie jest na górze sierp i młot, pod nim napis w trzech wierszach: ЗА НАШУ / СОВЕТСКУЮ / РОДИНУ (pol.: „Za Naszą Radziecką Ojczyznę”). Projektantem rysunku był malarz N. Moskalew.

Medal zawieszany jest na metalowej pięciokątnej blaszce obciągniętej wstążką koloru oliwkowego szerokości 24 mm z zielonym wąskim paskiem szerokości 2 mm pośrodku.

Medal noszony był na lewej piersi, w kolejności po Medalu „Za ratowanie tonących”.

Przypisy | edytuj kod

  1. Commemorative Set "70th Anniversary of Victory in the Great Patriotic War of 1941-1945", b.m.w. 2015, s. 143.

Bibliografia | edytuj kod

  • Михаил Музалевский, Сергей Шишков: Ордена и медали СССР 1918 – 1991. Ворон, 1996. (ros. • ang.)

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Medal „Za obronę Leningradu”" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy