Medal „Za zasługi w podboju kosmosu”


Medal „Za zasługi w podboju kosmosu” w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Medal "Za zasługi w podboju kosmosu" (ros. Медаль «За заслуги в освоении космоса») – jednoklasowe odznaczenie Federacji Rosyjskiej nadawane za zasługi w podboju i wykorzystaniu przestrzeni kosmicznej.

Medal został ustanowiony 7 września 2010 dekretem prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrija A. Miedwiediewa.

Spis treści

Zasady nadawania | edytuj kod

Medal jest przyznawany obywatelom Federacji za osiągnięcia w dziedzinie badań, podboju i wykorzystania przestrzeni kosmicznej, znaczący wkład w rozwój techniki rakietowej, przygotowaniu kadr, realizacji projektów zmierzających do realizacji międzynarodowych programów, jak również za inne osiągnięcia w działalności kosmicznej w celu kompleksowego rozwoju społeczno-gospodarczego Federacji Rosyjskiej, wzmocnienia jej obronności i wspierania interesów narodowych a także rozszerzenia współpracy międzynarodowej.

Medal może być przyznawany cudzoziemcom za ich wybitne osiągnięcia w rozwoju przemysłu kosmicznego w Federacji Rosyjskiej.

Medal nosi się na lewej piersi z innymi odznaczeniami Federacji Rosyjskiej pod medalem "Za rozwój kolei żelaznych".

Opis odznaki | edytuj kod

Medal stanowi owalny krążek o średnicy 32 mm wykonany ze srebra o wypukłej obustronnie krawędzi.

Na awersie znajduje się tłoczony wizerunek rakiety kosmicznej R-7 podczas pierwszego startu oraz trzy czteroramienne gwiazdki. Na odwrocie znajduje się napis "ЗА ЗАСЛУГИ В ОСВОЕНИИ КОСМОСА" a pod nim – numer kolejny medalu.

Medal połączony jest za pomocą uszka i pierścienia ze wstążką z dwoma niebieskimi paskami o białych krawędziach oraz jednym granatowym pasku pośrodku, ograniczonym z obu stron białymi paskami. Szerokość wstążki – 24 mm.

Odznaczeni | edytuj kod

 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Medalem „Za zasługi w podboju kosmosu”.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Medal „Za zasługi w podboju kosmosu”" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy