Medal 10 Rocznicy Wojny Niepodległościowej


Medal 10 Rocznicy Wojny Niepodległościowej w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Medal Pamiątkowy Jubileuszowy 10 Rocznicy Wojny Niepodległościowej (łot. Atbrīvošanas cīṇu 10 gadu jubilejas piemiṇas medaļa) – za udział w obronie niepodległości Republiki Łotewskiej w latach 1918-1920.

Przez współczesne mu polskie Ministerstwo Spraw Wojskowych nazywany był Medalem Pamiątkowym 1918-1928[1]

Spis treści

Historia medalu | edytuj kod

Medal został ustanowiony 12 lipca 1928 roku, w X rocznicę odzyskania niepodległości przez Łotwę i był przyznawany wszystkim walczącym o niepodległość kraju w latach 1918-1920, w szczególności żołnierzom obcych wojsk, którzy wspomagali Łotyszów w walce o niepodległość, a także obywatelom Łotwy, którzy wspierali wysiłek Armii Łotewskiej w obronie niepodległości. Przyznawany był również żołnierzom polskim jako wyraz wdzięczności narodu łotewskiego za pomoc udzieloną podczas walk z sowietami w wojnie w latach 1918-1920. Medal nadawany był do 1940 r. Zniesiony po okupacji kraju przez ZSRR. Medal nie został odnowiony po odzyskaniu niepodległości przez Łotwę pod koniec XX w.

Opis medalu | edytuj kod

Medal wykonany był z oksydowanego brązu o średnicy 35 mm[2].

  • Na awersie medalu przedstawiony jest szereg żołnierzy łotewskich zwróconych w lewą heraldycznie stronę, z pochylonymi do dołu karabinami (pozycja – "ładuj broń") – stojących na skalnym wzniesieniu. W tle widok wież Rygi, oświetlonych wschodzącym słońcem.
  • Na rewersie medalu – napis PAR LATVIJU (Za Łotwę), pod nim daty – 1918 i 1928[2]. Cały napis otaczają trzy gwiazdy pięcioramienne – jedna gwiazda ponad napisem a dwie po bokach zamieszczonego w kolumnie napisu, symbolizujące trzy historyczne prowincje, z których składa się Łotwa: Liwonii (dawne Inflanty szwedzkie), Łatgalii (dawne Inflanty polskie) i Kurlandii z Semigalią.
  • Wstążka medalu – o szerokości 31 mm[2] – wykonana z mory jedwabnej w kolorze czerwonym, oblamowana żółtą nicią, z dwoma rozmieszczonymi centralnie – po bokach niebieskimi pasami, oblamowanymi żółtą nicią. Na wstążce umieszczone są dwa skośnie skrzyżowane miecze wykonane z brązu – ostrzami ku górze. Przyznawane odznaczenia dla osób cywilnych, były zawieszone na wstędze bez mieczy. Wstążkę z medalem łączy pozioma klamra z brązu.

Odznaczeni | edytuj kod

 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Medalem 10 Rocznicy Wojny Niepodległościowej.  Z tym tematem związana jest kategoria: Polacy odznaczeni Medalem 10 Rocznicy Wojny Niepodległościowej.

Przypisy | edytuj kod

  1. Dziennik Personalny Ministerstwa Spraw Wojskowych Nr 12 z 6 sierpnia 1929 r., s. 238
  2. a b c Kristīne Ducmane: Decorations of the Republic of Latvia 1918-1940, Ryga 1993, str. 41

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Medal 10 Rocznicy Wojny Niepodległościowej" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy