Medal Dariusa i Girėnasa


Medal Dariusa i Girėnasa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Znaczek pocztowy wydany na Litwie w 1934 ku czci Dariusa i Girėnasa z zaznaczoną trasą ich przelotu Nowy Jork-Pszczelnik na Pomorzu Moneta 10 litowa powtarzająca motyw portretu Dariusa i Girėnasa z Medalu Dariusa i Girėnasa proj. Petrasa Garški

Medal Dariusa i Girėnasa (lit. Dariaus ir Girėno medalis) – jedno z litewskich odznaczeń ustanowione w 1993 w celu nagradzania obywateli za zasługi dla lotnictwa litewskiego[2].

Spis treści

Historia i zasady nadawania | edytuj kod

Medal Dariusa i Girėnasa został ustanowiony w 1993 w 60. rocznicę przelotu lotników litewskich: Steponasa Dariusa i Stasysa Girėnasa z USA do Europy i do 2003 pozostawał odznaczeniem państwowym nadawanym przez prezydenta Litwy. Od 15 grudnia 2003 jest nadawany jako odznaczenie resortowe przez ministra obrony narodowej (jako wyróżnienie dla osób zasłużonych dla lotnictwa wojskowego) i przez ministra komunikacji (jako wyróżnienie dla osób zasłużonych dla lotnictwa cywilnego)[2]. Jest zwykle nadawany w rocznicę przelotu Dariusa i Girėnasa nad Atlantykiem[2]. Autorem medalu jest rzeźbiarz litewski Petras Garška[1]. Medal wybijany jest przez mennicę państwową w Wilnie[1].

Opis odznaki | edytuj kod

Odznaką Medalu Dariusa i Girėnasa jest okrągły brązowy medal. Na awersie znajdują się podobizny lotników Dariusa i Girėnasa, a pod nimi napis: DARIUS IR GIRĖNAS (Darius i Girėnas)[1]. Na rewersie ukazana jest mapa z trasą przelotu lotników w lipcu 1933 z Nowego Jorku ponad Atlantykiem do Kowna (chociaż z powodu katastrofy na Pomorzu Szczecińskim lotnicy nie pokonali jej w całości). Pod mapą znajduje się napis litewski: UŽ/NUOPELNUS/LIETUVOS/AVIACIJAI/1933 07 15-17 (Za zasługi dla lotnictwa litewskiego 15-17.07.1933)[1]. Medal zawieszany jest na klamrze umocowanej na wstążce z niebieskiej mory z zielonym paskiem (z białą bordiurą wzdłuż obu jego brzegów) po obu brzegach wstążki. Wstążka medalu wykonywana jest w Danii przez firmę Mørch & Søn[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e Medal Dariusa i Girėnasa (lit.)
  2. a b c d Medal Dariusa i Girėnasa (ang.)

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Medal Dariusa i Girėnasa" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy