Medal Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości


Medal Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Medal na mundurze, około 1930 r.

Medal Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległościpolskie resortowe odznaczenie cywilne ustanowione rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 27 września 1928 roku dla upamiętnienia dziesięciolecia odzyskania niepodległości[1].

Spis treści

Zasady nadawania | edytuj kod

Na podstawie rozporządzenia medal przysługiwał obywatelom, którzy w okresie od 11 listopada 1918 roku do 11 listopada 1928 roku pełnili nienagannie służbę państwową – wojskową, cywilną, służbę samorządową lub w instytucjach publiczno-prawnych, a zwłaszcza:

  • odbyli czynną służbę wojskową w charakterze wojskowych zawodowych lub niezawodowych
  • pełnili faktycznie służbę w urzędach, instytucjach państwowych, samorządowych lub innych instytucjach publiczno-prawnych
  • okres pełnienia służby (tak wojskowej, jak i cywilnej liczony był łącznie) musiał wynosić co najmniej 5 lat.

Medal nadawał prezes Rady Ministrów i ministrowie poszczególnych resortów, a także upoważnione przez nich władze podległe.

Opis odznaki | edytuj kod

Odznaką Medalu Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości był okrągły medal o średnicy 35 mm, wykonany z brązu. Na awersie znajduje się wizerunek z profilu, głowy marszałka Józefa Piłsudskiego. Na rewersie znajdują się daty: 1918 – 1928 a nad nimi wizerunek usuwającego osty oracza z pługiem – mający symbolizować pracę na nowinach, od podstaw.

Medal zawieszony był na wstążce o szerokości 38 mm koloru jasnobłękitnego.

Odznaczeni | edytuj kod

 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Medalem Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości.

Ciekawostki | edytuj kod

Do tego odznaczenia nawiązuje ustanowiony w 2018 Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości, który również zawiesza się na niebieskiej wstążce, ale z dodatkowym srebrnym paskiem pośrodku.

Przypisy | edytuj kod

  1. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 września 1928 r. w sprawie Medalu Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości (M.P. z 1928 r. Nr 237, poz. 543, s. 369)

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Medal Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy