Medal Pamiątkowy 13 Stycznia


Medal Pamiątkowy 13 Stycznia w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Medal Pamiątkowy 13 Stycznia (lit. Sausio 13-osios atminimo medalis) – pierwsze z litewskich odznaczeń ustanowionych po odzyskaniu niepodległości w 1991[1].

Spis treści

Historia i zasady nadawania | edytuj kod

Medal Pamiątkowy 13 Stycznia został ustanowiony w grudniu 1991 na pamiątkę dramatycznych wydarzeń w Wilnie w dniu 13 stycznia 1991 w celu nagrodzenia obywateli litewskich i obcokrajowców, którzy w okresie od stycznia do września 1991[1] przyczynili się do obrony niepodległości Litwy zagrożonej sowiecką inwazją. Jest najczęściej nadawanym litewskim odznaczeniem. W ciągu pierwszych 9 lat od jego ustanowienia nadano go ok. 3000 osób[1]. Otrzymał go m.in. pierwszy prezydent Rosji Borys Jelcyn[1], a także inni politycy zagraniczni, którzy przyczynili się do obrony litewskiej niepodległości. Autorem medalu jest litewski rzeźbiarz L. Pivoriūnas[1], a wykonaniem odznaczenia zajmuje się firma „Gurtana”. Wstążka medalu, początkowo produkowana na Litwie, obecnie jest wykonywana w Danii[1].

Opis odznaki | edytuj kod

Odznaką Medalu Pamiątkowego 13 Stycznia jest okrągły medal ze srebra z alegorycznym wyobrażeniem rannego wojownika trzymającego tarczę przedstawiającą Słupy Giedymina i upadającego w stronę stojącego za nim anioła z rozłożonymi skrzydłami[2]. Nad nimi napis: „SAUSIO 13” (13 stycznia), na dole medalu data „1991”[2]. Rewers medalu przedstawia na środku napis „LIETUVA” (Litwa), na którym znajduje się mniejszy napis: „BUVOM, ESAME IR BŪSIM” (Byliśmy, jesteśmy i będziemy). Poniżej gałązka dębowa, powyżej napisu litewska Pogoń. Medal zawieszany jest na wstążce z żółtej mory z dwoma zielonymi nitkami na środku wstążki i dwoma bardzo wąskimi paskami, czerwonym i czarnym, wzdłuż obu brzegów wstążki. Szerokość wstążki 32 mm[2].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e f g Medal Pamiątkowy 13 Stycznia
  2. a b c Odznaczenia państwowe - Medal Pamiątkowy 13 Stycznia

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Medal Pamiątkowy 13 Stycznia" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy