Medal Pamiątkowy Wojny Krymskiej w Latach 1853–56


Medal Pamiątkowy Wojny Krymskiej w Latach 1853–56 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Medal Pamiątkowy Wojny Krymskiej w Latach 1853–56[1] (ros. Медаль «В память войны 1853-1856 гг.») – rosyjskie odznaczenie nadawane za udział w wojnie krymskiej w latach 1853–1856, ustanowione ukazem cara Aleksandra II.

Medal posiadał jeden stopień oraz dwie wersje różniące się materiałem, z którego zostały wykonane. Zawieszany był na różnych wstążkach orderowych w zależności od grupy, do której należał odznaczony.

Spis treści

Zasady nadawania | edytuj kod

Medale w wersji wykonanej z jasnego brązu nadawane były generałom, oficerom, żołnierzom i marynarzom wszystkich stopni biorącym udział w walkach. Przy tym wersja ta była noszona na różnych wstążkach orderowych i tak:

 • noszony na wstążce orderowej orderu św. Jerzego otrzymywali:
 • noszone na wstążce orderowej orderu św. Andrzeja otrzymywali:
  • generałowie, oficerowie, żołnierze i marynarze biorący udział w działaniach bojowych na innych frontach niż wyżej wymienione
 • noszone na wstążce orderowej orderu św. Włodzimierza otrzymywali:
  • ochotnicy, urzędnicy, księża, lekarze i pielęgniarki, którzy uczestniczyli w działaniach bojowych wspólnie z żołnierzami.

Medale w wersji wykonanej z ciemnego brązu nadawane było obywatelom Rosji nie służącym w wojsku, a biorącym udział w działaniach wojennych lub wspomagających te działania. Przy czym medal noszono na dwóch rodzajach wstążek orderowych i tak:

 • noszony na wstążce orderu św. Włodzimierza otrzymywali żołnierze, urzędnicy, członkowie rodów szlacheckich nie uczestniczący w walkach, ale swoim działaniami wspierali wojsko,
 • noszony na wstążce orderu św. Anny otrzymywali mieszczanie, którzy zasłużyli się w pomocy dla rannych żołnierzy i rodzin żołnierzy zabitych w czasie działań bojowych.

Medal ten był również nadawany pośmiertnie, otrzymywali go krewni osoby poległej, lecz nie mieli prawa jego noszenia.

Opis odznaki | edytuj kod

Odznaką medalu jest okrągły medal o średnicy 28 mm wykonany z jasnego i ciemnego brązu.

Na awersie medalu w górnej części na tle promieni słonecznych znajduje się oko opatrzności, poniżej monogramy cara Mikołaja I i Aleksandra II nad którymi znajdują się korony. W dolnej części wzdłuż krawędzi daty: 1853 – 1854 – 1855 – 1856.

Na rewersie w centralnej części znajduje się napis cytat z Biblii НА ТЯ – ГОСПОДИ – УПОВАХОМЪ, ДА – НЕ ПОСТЫДИМСЯ – ВО ВЕКИ (pol. W tobie Panie upodobanie, tak nie zawiodę na zawsze).

Medal zawieszony jest na pięciokątnej blaszce pokrytej wstążkami orderowym z orderów orderu św. Jerzego, św. Andrzeja, św. Włodzimierza i św. Anny w zależności od tego do jakiej grupy zaliczono osobę wyróżnioną.

Przypisy | edytuj kod

 1. Nazwa odznaczenia według Kodeksu orderowego z 1939 roku (Wiesław Bończa-Tomaszewski: Kodeks orderowy. Przepisy obowiązujące posiadaczy orderów, odznaczeń, medali i odznak. Warszawa-Kraków: Główna Księgarnia Wojskowa, Drukarnia Narodowa, 1939, s. 616-622.), tłumaczenie nazwy to Medal Pamiątkowy Wojny w latach 1853-1856.

Bibliografia | edytuj kod

 • М. А. Изотова: Ордена и медали России и СССР. Moskwa: Владис, 2010, s. 247–249. ISBN 978-5-9567-0960-3. (ros.)
Na podstawie artykułu: "Medal Pamiątkowy Wojny Krymskiej w Latach 1853–56" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy