Medal Wolności (USA)


Prezydencki Medal Wolności w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Medal Wolności (USA)) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Prezydencki Medal Wolności (ang. Presidential Medal of Freedom) – najwyższe amerykańskie odznaczenie cywilne, nadawane przez prezydenta Stanów Zjednoczonych obywatelom amerykańskim oraz cudzoziemcom za szczególnie wybitny wkład w dziedzinie bezpieczeństwa lub narodowych interesów Stanów Zjednoczonych, pokoju światowego, kultury, jak również innych znaczących dokonań w sferze publicznej lub prywatnej.

Historia i sposób noszenia | edytuj kod

Ustanowiony 22 lutego 1963 przez Johna Kennedy’ego[1], zastąpił Medal Wolności ustanowiony przez Harry’ego Trumana w 1945 (nadawany za służbę i zasługi cywilne podczas II wojny światowej).

Odznaczenie ma dwa stopnie:

  • Prezydencki Medal Wolności – noszony na wstędze na szyi
  • Prezydencki Medal Wolności z Wyróżnieniem (Presidential Medal of Freedom with Distinction) – noszony na wstędze na szyi, odznaka medalu ma większe wymiary; na ubiorze wieczorowym – frak (white tie) – noszony jest w postaci gwiazdy po lewej stronie piersi, ze wstęgą przez prawe ramię.

Medal może zostać przyznany pośmiertnie. W dwóch przypadkach medal został nadany tej samej osobie dwukrotnie. Wstążka medalu jest niebieska z białymi paskami wzdłuż brzegów.

Ciekawostki | edytuj kod

Wstążkę o takim samym układzie barw jak w Prezydenckim Medalu Wolności ma ustanowiony w 1783 Order Cyncynata.

Odznaczeni | edytuj kod

 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Prezydenckim Medalem Wolności.  Z tym tematem związana jest kategoria: Polacy odznaczeni Prezydenckim Medalem Wolności.

Przypisy | edytuj kod

  1. Executive Order 11085

Bibliografia | edytuj kod

  • Evans E. Kerrigan: American Medals and Decorations. B.D.D. Promotional Book Company Inc., 1990 ​ISBN 0-7924-5082-5​.


Na podstawie artykułu: "Medal Wolności (USA)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy