Medal Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie


Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Medal Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie – polskie cywilne odznaczenie państwowe.

Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie ustanowiono jako nagrodę dla osób, które przeżyły co najmniej 50 lat w jednym związku małżeńskim. Został ustanowiony ustawą z dnia 17 lutego 1960 o orderach i odznaczeniach, a włączony do obecnego systemu odznaczeń państwowych ustawą z 16 października 1992 o orderach i odznaczeniach (Dz.U. z 2020 r. poz. 138).

Przed 1992 nazwę pisano w formie: Medal „Za długoletnie pożycie małżeńskie”. Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 31 lipca 2007 r., które weszło w życie 10 października tegoż roku, nazwa została zmieniona na Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie (Dz.U. z 2007 r. nr 151, poz. 1075).

Nadawany jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej obywatelom polskim (do 1989 roku przez Radę Państwa). Wnioski o nadanie Medalu za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przedstawiają Prezydentowi wojewodowie.

Łącznie do 1992 (do końca obowiązywania ustawy z okresu PRL) przyznano 445 070 Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, a w latach 1992–2009 dalszych 772 044[1].

Spis treści

Opis odznaki | edytuj kod

Odznaką Medalu za Długoletnie Pożycie Małżeńskie jest medal w kształcie stylizowanej, sześciopromiennej, srebrzonej, oksydowanej gwiazdy o średnicy 35 mm z ornamentowanymi promieniami łączącymi jej ramiona. Na awersie w środku medalu, na okrągłej tarczy pokrytej różową emalią umieszczone są dwie srebrzone, oksydowane róże. Na odwrotnej stronie w środku umieszczony jest monogram RP, a w otoku napis: ZA DŁUGOLETNIE POŻYCIE MAŁŻEŃSKIE. Przed 1992 rokiem w miejsce monogramu RP był monogram PRL.

Medal zawieszony jest na różowej wstążce szerokości 35 mm z pionowym białym paskiem pośrodku szerokości 4 mm.

Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie w kolejności nosi się po Medalu za Długoletnią Służbę.

Odznaczeni | edytuj kod

 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Medalem za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.

Przypisy | edytuj kod

  1. Juliusz Ćwieluch: Medalomania. Raport: Medale i ordery. Kto daje, komu i za co. polityka.pl, 20 listopada 2010. [dostęp 4 maja 2012].

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Medal Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy