Medal za Odwagę w Sprawie Wolności


Medal za Odwagę w Sprawie Wolności w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Królewski Medal za Odwagę w Sprawie Wolności (ang. King’s Medal for Courage in the Cause of Freedom) – brytyjski cywilny medal ustanowiony 23 sierpnia 1945 roku przez króla Jerzego VI i nadawany od 1947[1].

Spis treści

Zasady nadawania | edytuj kod

Medal był przyznawany osobom, głównie obcokrajowcom, które w czasie II wojny światowej z narażeniem życia wspierały brytyjskie oddziały, umożliwiając im uniknięcie zagrożenia ze strony nieprzyjaciela lub w inny sposób wspierały brytyjskie lub alianckie siły[2].

Pierwsze medale nadano w 1947 roku, w sumie odznaczono około 3200 osób.

Osoby, które przyczyniły się do realizacji celów brytyjskich lub alianckich sił w czasie wojny z narażeniem na mniejsze niebezpieczeństwo, otrzymywały Królewski Medal za Służbę w Sprawie Wolności.

Opis medalu | edytuj kod

Medal był wykonany ze srebra i miał 36 mm średnicy.

Na awersie znajdują się portret (głowa) Jerzego VI skierowany w lewo i napis „GEORGIVS VI D: G: BR: omn: REX ET INDIAE IMP”

Na rewersie widnieje napis „THE KING’S / MEDAL FOR / COURAGE / IN THE CAUSE OF / FREEDOM” w pięciu wierszach. Słowo „Courage” (Odwaga) napisane jest większą czcionką niż pozostałe. Napis otoczony jest łańcuchem w kształcie okręgu.

Medal zawieszony jest na białej wstążce z dwoma wąskimi niebieskimi paskami pośrodku i czerwonymi brzegami[3].

Odznaczeni | edytuj kod

 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Medalem za Odwagę w Sprawie Wolności.  Z tym tematem związana jest kategoria: Polacy odznaczeni Medalem za Odwagę w Sprawie Wolności.

Przypisy | edytuj kod

  1. Artur Ochał. Mjr Stanisław Ossowski – cichociemny rodem z Kaszub. „Zeszyty Chojnickie”. 2014, nr 30. s. 57. Chojnickie Towarzystwo Przyjaciół Nauk. 
  2. Imperial Awards (ang.). W: It's an Honour [on-line]. Honours, Symbols and Territories Branch Department of the Prime Minister and Cabinet. [dostęp 2014-01-25].
  3. John W. Mussell: The Medal Yearbook 2010. Token Publishing, 2009, s. 99. ISBN 978-1-870192-91-0. (ang.)

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Medal za Odwagę w Sprawie Wolności" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy