Medaliści igrzysk olimpijskich w biathlonie


Medaliści igrzysk olimpijskich w biathlonie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Ole Einar Bjørndalen – trzynastokrotny medalista olimpijski w biathlonie Uschi Disl – dziewięciokrotna medalistka olimpijska w biathlonie Dekoracja medalistów w sztafecie mieszanej na igrzyskach w Soczi Medaliści biegu masowego na igrzyskach w Pjongczangu; od lewej: Simon Schempp (srebro), Martin Fourcade (złoto), Emil Hegle Svendsen (brąz)

Medaliści igrzysk olimpijskich w biathlonie – zestawienie zawodników i zawodniczek, którzy przynajmniej raz stanęli na podium zawodów olimpijskich w biathlonie.

Pierwowzorem biathlonu był patrol wojskowy, który znalazł się jako dyscyplina pokazowa w programie Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1924 w Chamonix. Wyniki tych zawodów uznano za oficjalne w 2006 roku i pośmiertnie uznano najlepsze trzy drużyny za medalistów. Patrol wojskowy był dyscypliną pokazową również w 1928, 1936 i 1948 roku.

Pierwsze medale olimpijskie w biathlonie przyznano podczas igrzysk w Squaw Valley w 1960 roku. Rozegrano wówczas bieg indywidualny mężczyzn na 20 km. Osiem lat później, na igrzyskach w Grenoble, po raz pierwszy przeprowadzono rywalizację olimpijską męskich sztafet 4 × 7,5 km. Podczas igrzysk w Lake Placid w 1980 roku w kalendarzu olimpijskim po raz pierwszy znalazł się sprint mężczyzn. Kolejne konkurencje biathlonowe włączono do programu igrzysk olimpijskich w Albertville. Wówczas o pierwsze medale olimpijskie w biathlonie rywalizowały kobiety – w biegu indywidualnym, sprincie i sztafecie. W Albertville sztafetę kobiet przeprowadzono w formule 3 × 7,5 km, na trzech kolejnych igrzyskach w formule 4 × 7,5 km, a od igrzysk w Turynie w 2006 roku kobieca sztafeta odbywa się w formule 4 × 6 km. Od igrzysk w Salt Lake City w 2002 roku medale olimpijskie rozdawane są w biegach pościgowych, od kolejnych igrzysk w biegach masowych, a od igrzysk w Soczi w 2014 roku w sztafetach mieszanych.

Najbardziej utytułowanym biathlonistą na igrzyskach olimpijskich jest Norweg Ole Einar Bjørndalen, który w latach 1998–2014 zdobył 13 medali – 8 złotych, 4 srebrne i 1 brązowy. Wśród mężczyzn drugie miejsce w klasyfikacji indywidualnej zajmuje Francuz Martin Fourcade z 7 medalami (5 złotymi i 2 srebrnymi) zdobytymi w latach 2010–2018. Po osiem medali wywalczyli Ricco Groß, Emil Hegle Svendsen i Sven Fischer. Wśród kobiet najbardziej utytułowana jest Białorusinka Darja Domraczewa z dorobkiem 6 medali (4 złotych, 1 srebrnym i 1 brązowym) uzyskanym w latach 2010–2018. Więcej medali olimpijskich od Domraczewej, ale z mniej wartościowych kruszców, wywalczyły Uschi Disl (2 złote, 4 srebrne i 3 brązowe) oraz Kati Wilhelm (3 złote, 3 srebrne i 1 brązowy).

Najwięcej medali olimpijskich w biathlonie zdobyli zawodnicy i zawodniczki z Niemiec (57 medali – 20 złotych, 23 srebrne i 14 brązowych). Drugie miejsce w klasyfikacji wszech czasów zajmuje Norwegia (41 medali – 16 złotych, 15 srebrnych i 10 brązowych), a trzecie Rosja (22 medale – 10 złotych, 4 srebrne i 8 brązowych).

W 2014 roku srebrny medal w sprincie kobiet zdobyła Rosjanka Olga Wiłuchina. W 2017 roku została jednak zdyskwalifikowana przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski za stosowanie środków dopingujących. W efekcie została pozbawiona medalu. Dyskwalifikację nałożono również na rosyjską sztafetę (Jana Romanowa, Olga Zajcewa, Jekatierina Szumiłowa i Olga Wiłuchina), która również zdobyła srebrny medal. Drugie miejsca w obu tych konkurencjach pozostały nieobsadzone.

Spis treści

Medaliści chronologicznie | edytuj kod

Sprint mężczyzn (10 km) | edytuj kod

Rywalizacja biathlonistów w sprincie, na dystansie 10 km, odbywa się od igrzysk w Lake Placid w 1980 roku. Poniżej przedstawiono medalistów tych zawodów w latach 1980–2018.

Bieg pościgowy mężczyzn (12,5 km) | edytuj kod

Biathlonowy bieg pościgowy mężczyzn znajduje się w programie olimpijskim od igrzysk w Salt Lake City w 2002 roku. Od początku odbywa się na dystansie 12,5 km. Poniżej znajduje się lista medalistów w tych biegach z lat 2002–2018.

Bieg masowy mężczyzn (15 km) | edytuj kod

Biegi ze startu wspólnego mężczyzn są w kalendarzu olimpijskim od igrzysk w Turynie w 2006 roku. Odbywają się na dystansie 15 km. W tabeli przedstawiono medalistów tych biegów w latach 2006–2018.

Bieg indywidualny mężczyzn (20 km) | edytuj kod

Bieg indywidualny mężczyzn przeprowadzany jest na dystansie 20 km. Konkurencja ta znajduje się w programie olimpijskim od igrzysk w Squaw Valley w 1960 roku. Poniżej przedstawiono medalistów w biegach indywidualnych mężczyzn w latach 1960–2018.

Sztafeta mężczyzn | edytuj kod

Od igrzysk w Grenoble w 1968 roku przeprowadzana jest rywalizacja olimpijska sztafet 4 × 7,5 km. Poniżej przedstawiono medalistów tych zawodów w latach 1968–2018.

Patrole wojskowe | edytuj kod

Podczas igrzysk olimpijskich w Chamonix w 1924 roku przeprowadzono pokaz patroli wojskowych. W 2006 roku uznano wyniki tych zawodów za oficjalne i najlepszym trzem zespołom przyznano pośmiertnie medale olimpijskie. Pokazy patroli wojskowych były konkurencją pokazową jeszcze na igrzyskach w 1928, 1936 i 1948 roku[51]. Poniżej przedstawiono medalistów z 1924 roku.

Sprint kobiet (7,5 km) | edytuj kod

Sprint kobiet na dystansie 7,5 km rozgrywany jest od igrzysk w Albertville w 1992 roku. Poniżej przedstawiono medalistki tych biegów w latach 1992–2018.

Bieg pościgowy kobiet (10 km) | edytuj kod

Biegi pościgowe kobiet znajdują się w kalendarzu olimpijskim od igrzysk w Salt Lake City w 2002 roku i są rozgrywane na dystansie 10 km. Poniżej przedstawiono medalistki tych biegów w latach 2002–2018.

Bieg masowy kobiet (12,5 km) | edytuj kod

Biegi masowe kobiet na dystansie 12,5 km rozgrywane są od igrzysk w Turynie w 2006 roku. Poniżej wymieniono medalistki tej konkurencji w latach 2006–2018.

Bieg indywidualny kobiet (15 km) | edytuj kod

Biegi indywidualne kobiet na dystansie 15 km odbywają się od igrzysk w Albertville w 1992 roku. Poniżej przedstawiono medalistki tych biegów w latach 1992–2018.

Sztafeta kobiet | edytuj kod

Biathlonowa sztafeta kobiet rozgrywana jest na igrzyskach olimpijskich od igrzysk w Albertville w 1992 roku. Wówczas w rywalizacji brały udział sztafety trzyosobowe, a każda z zawodniczek musiała pokonać dystans 7,5 km. Od kolejnych igrzysk aż do igrzysk w Salt Lake City w 2002 roku dystans pozostał ten sam, lecz sztafety liczyły po cztery zawodniczki. Od igrzysk w Turynie w 2006 roku dystans dla każdej z zawodniczek wynosi po 6 km. W tabeli przedstawiono medalistki w konkurencji sztafet w latach 1992–2018.

Sztafeta mieszana | edytuj kod

Sztafeta mieszana zadebiutowała na igrzyskach w Soczi w 2014 roku. W skład każdej sztafety wchodzą po dwie kobiety i po dwóch mężczyzn. Każda z zawodniczek ma do pokonania po 6 km, a każdy z zawodników po 7,5 km. Poniżej przedstawiono medalistów z lat 2014 i 2018.

Klasyfikacje medalowe | edytuj kod

Klasyfikacja zawodników | edytuj kod

W poniższym zestawieniu ujęto klasyfikację zawodników, którzy zdobyli przynajmniej jeden medal olimpijski w biathlonie. Wzięto pod uwagę wszystkie konkurencje – biegi indywidualne i sztafetowe, w tym sztafety mieszane. W przypadku, gdy dany zawodnik zdobywał medale dla dwóch krajów, podano wszystkie państwa, w barwach których startował. W przypadku, gdy dwóch lub więcej zawodników zdobyło tę samą liczbę medali wszystkich kolorów, wzięto pod uwagę najpierw kolejność chronologiczną, a następnie porządek alfabetyczny.

Klasyfikacja zawodniczek | edytuj kod

W poniższej tabeli ujęto klasyfikację zawodniczek, które zdobyły przynajmniej jeden medal olimpijski w biathlonie. Wzięto pod uwagę wszystkie konkurencje – biegi indywidualne i sztafetowe, w tym sztafety mieszane. W przypadku, gdy dana zawodniczka występowała pod więcej niż jednym nazwiskiem, podano wszystkie nazwiska, pod którymi zdobywała medale olimpijskie. W przypadku, gdy dwie lub więcej zawodniczek zdobyło tę samą liczbę medali wszystkich kolorów, wzięto pod uwagę najpierw kolejność chronologiczną, a następnie porządek alfabetyczny.

Klasyfikacja państw | edytuj kod

Poniższa tabela przedstawia klasyfikację państw, które zdobyły przynajmniej jeden medal olimpijski w biathlonie. Pod uwagę wzięto wszystkie konkurencje jednocześnie.

Klasyfikacja państw według lat | edytuj kod

W poniższej tabeli zestawiono państwa według liczby medali zdobytych w biathlonie podczas kolejnych edycji zimowych igrzysk olimpijskich. Przedstawiono sumę wszystkich medali (złotych, srebrnych i brązowych) we wszystkich konkurencjach łącznie.

Klasyfikacja państw według konkurencji | edytuj kod

W poniższej tabeli przedstawiono liczbę medali olimpijskich zdobytych przez poszczególne państwa w konkurencjach biathlonowych.

Zastosowano następujące skróty:

 • SP – sprint,
 • PU – bieg pościgowy,
 • MS – bieg masowy,
 • IN – bieg indywidualny,
 • RL – sztafeta,
 • RM – sztafeta mieszana,
 • MP – patrol wojskowy.

Uwagi | edytuj kod

 1. Srebrny medal początkowo zdobyła Olga Wiłuchina. Została jednak zdyskwalifikowana przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski za stosowanie środków dopingujących i utraciła medal. Drugie miejsce pozostaje nieobsadzone.
 2. Srebrny medal początkowo zdobyła sztafeta rosyjska w składzie: Jana Romanowa, Olga Zajcewa, Jekatierina Szumiłowa i Olga Wiłuchina. Po igrzyskach Wiłuchina została jednak zdyskwalifikowana przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski za stosowanie środków dopingujących i w efekcie sztafeta utraciła medal. Drugie miejsce pozostaje nieobsadzone.
 3. Lata, w których dany zawodnik zdobywał medale olimpijskie w biathlonie.
 4. Lata, w których dana zawodniczka zdobywała medale olimpijskie w biathlonie.

Przypisy | edytuj kod

 1. Biathlon Men: Olympic Games 1980 at Lake Placid (usa) - 10 km (ang.). Sports123.com. [dostęp 2018-03-18].
 2. OLYMPIC WINTER GAMES – Sarajevo – Men 10 km Sprint (ang.). Międzynarodowa Unia Biathlonowa. [dostęp 2018-03-18].
 3. OLYMPIC WINTER GAMES – Calgary – Men 10 km Sprint (ang.). Międzynarodowa Unia Biathlonowa. [dostęp 2018-03-18].
 4. OLYMPIC WINTER GAMES – Lake Placid (USA) – Men 10 km Sprint (ang.). Międzynarodowa Unia Biathlonowa. [dostęp 2018-03-18].
 5. OLYMPIC WINTER GAMES – Lillehammer – Men 10 km Sprint (ang.). Międzynarodowa Unia Biathlonowa. [dostęp 2018-03-18].
 6. OLYMPIC WINTER GAMES – Nagano – Nozawa Onsen – Men 10 km Sprint (ang.). Międzynarodowa Unia Biathlonowa. [dostęp 2018-03-18].
 7. OLYMPIC WINTER GAMES – Salt Lake City, UT – Soldier Hollow – Men 10 km Sprint (ang.). Międzynarodowa Unia Biathlonowa. [dostęp 2018-03-18].
 8. OLYMPIC WINTER GAMES – Torino – Cesana San Sicario – Men 10 km Sprint (ang.). Międzynarodowa Unia Biathlonowa. [dostęp 2018-03-18].
 9. OLYMPIC WINTER GAMES – Vancouver – Men 10 km Sprint (ang.). Międzynarodowa Unia Biathlonowa. [dostęp 2018-03-18].
 10. OLYMPIC WINTER GAMES – Sochi (RUS) – Men 10 km Sprint (ang.). Międzynarodowa Unia Biathlonowa. [dostęp 2018-03-18].
 11. Alpensia Biathlon Centre - Biathlon - Men's 10km Sprint - Final Results (ang.). Pyeongchang 2018 Olympic Winter Games, 11 lutego 2018. [dostęp 2018-03-18].
 12. OLYMPIC WINTER GAMES – Salt Lake City, UT – Soldier Hollow – Men 12,5 km Pursuit (ang.). Międzynarodowa Unia Biathlonowa. [dostęp 2018-03-18].
 13. OLYMPIC WINTER GAMES – Torino – Cesana San Sicario – Men 12,5 km Pursuit (ang.). Międzynarodowa Unia Biathlonowa. [dostęp 2018-03-18].
 14. OLYMPIC WINTER GAMES – Vancouver – Men 12,5 km Pursuit (ang.). Międzynarodowa Unia Biathlonowa. [dostęp 2018-03-18].
 15. OLYMPIC WINTER GAMES – Sochi – Men 12,5 km Pursuit (ang.). Międzynarodowa Unia Biathlonowa. [dostęp 2018-03-18].
 16. Alpensia Biathlon Centre - Biathlon - Men's 12.5km Pursuit - Final Results (ang.). Pyeongchang 2018 Olympic Winter Games, 12 lutego 2018. [dostęp 2018-03-18].
 17. OLYMPIC WINTER GAMES – Torino – Cesana San Sicario – Men 15 km Mass Start (ang.). Międzynarodowa Unia Biathlonowa. [dostęp 2018-03-18].
 18. OLYMPIC WINTER GAMES – Vancouver – Men 15 km Mass Start (ang.). Międzynarodowa Unia Biathlonowa. [dostęp 2018-03-18].
 19. OLYMPIC WINTER GAMES – Sochi – Men 15 km Mass Start (ang.). Międzynarodowa Unia Biathlonowa. [dostęp 2018-03-18].
 20. Alpensia Biathlon Centre - Biathlon - Men's 15km Mass Start - Final Results (ang.). Pyeongchang 2018 Olympic Winter Games, 18 lutego 2018. [dostęp 2018-03-18].
 21. Biathlon at the 1960 Squaw Valley Winter Games: Men's 20 kilometres (ang.). Sports Reference. [dostęp 2018-03-18].
 22. Biathlon at the 1964 Innsbruck Winter Games: Men's 20 kilometres (ang.). Sports Reference. [dostęp 2018-03-18].
 23. Biathlon at the 1968 Grenoble Winter Games: Men's 20 kilometres (ang.). Sports Reference. [dostęp 2018-03-18].
 24. Biathlon at the 1972 Sapporo Winter Games: Men's 20 kilometres (ang.). Sports Reference. [dostęp 2018-03-18].
 25. Biathlon at the 1976 Innsbruck Winter Games: Men's 20 kilometres (ang.). Sports Reference. [dostęp 2018-03-18].
 26. Biathlon at the 1980 Lake Placid Winter Games: Men's 20 kilometres (ang.). Sports Reference. [dostęp 2018-03-18].
 27. OLYMPIC WINTER GAMES – Sarajevo – Men 20 km Individual (ang.). Międzynarodowa Unia Biathlonowa. [dostęp 2018-03-18].
 28. OLYMPIC WINTER GAMES – Calgary – Men 20 km Individual (ang.). Międzynarodowa Unia Biathlonowa. [dostęp 2018-03-18].
 29. OLYMPIC WINTER GAMES – Albertville-Les Saisies – Men 20 km Individual (ang.). Międzynarodowa Unia Biathlonowa. [dostęp 2018-03-18].
 30. OLYMPIC WINTER GAMES – Lillehammer – Men 20 km Individual (ang.). Międzynarodowa Unia Biathlonowa. [dostęp 2018-03-18].
 31. OLYMPIC WINTER GAMES – Nagano – Nozawa Onsen – Men 20 km Individual (ang.). Międzynarodowa Unia Biathlonowa. [dostęp 2018-03-18].
 32. OLYMPIC WINTER GAMES – Salt Lake City, UT – Soldier Hollow – Men 20 km Individual (ang.). Międzynarodowa Unia Biathlonowa. [dostęp 2018-03-18].
 33. OLYMPIC WINTER GAMES – Torino – Cesana San Sicario – Men 20 km Individual (ang.). Międzynarodowa Unia Biathlonowa. [dostęp 2018-03-18].
 34. OLYMPIC WINTER GAMES – Vancouver – Men 20 km Individual (ang.). Międzynarodowa Unia Biathlonowa. [dostęp 2018-03-18].
 35. OLYMPIC WINTER GAMES – Sochi – Men 20 km Individual (ang.). Międzynarodowa Unia Biathlonowa. [dostęp 2018-03-18].
 36. Alpensia Biathlon Centre - Biathlon - Men's 20km Individual - Final Results (ang.). Pyeongchang 2018 Olympic Winter Games, 15 lutego 2018. [dostęp 2018-03-18].
 37. Biathlon Men: Olympic Games 1968 at Grenoble (fra) 4 x 7.5 km Relay (ang.). Sports123.com. [dostęp 2018-03-18].
 38. Biathlon Men: Olympic Games 1972 at Sapporo (jpn) 4 x 7.5 km Relay (ang.). Sports123.com. [dostęp 2018-03-18].
 39. Biathlon Men: Olympic Games 1976 at Innsbruck (aut) 4 x 7.5 km Relay (ang.). Sports123.com. [dostęp 2018-03-18].
 40. Biathlon Men: Olympic Games 1980 at Lake Placid (usa) 4 x 7.5 km Relay (ang.). Sports123.com. [dostęp 2018-03-18].
 41. Biathlon Men: Olympic Games 1984 at Sarajevo (yug) 4 x 7.5 km Relay (ang.). Sports123.com. [dostęp 2018-03-18].
 42. OLYMPIC WINTER GAMES – Calgary – Men 4x7.5 km Relay (ang.). Międzynarodowa Unia Biathlonowa. [dostęp 2018-03-18].
 43. OLYMPIC WINTER GAMES – Albertville – Les Saisies – Men 4x7.5 km Relay (ang.). Międzynarodowa Unia Biathlonowa. [dostęp 2018-03-18].
 44. OLYMPIC WINTER GAMES – Lillehammer – Men 4x7.5 km Relay (ang.). Międzynarodowa Unia Biathlonowa. [dostęp 2018-03-18].
 45. OLYMPIC WINTER GAMES – Nagano – Nozawa Onsen – Men 4x7.5 km Relay (ang.). Międzynarodowa Unia Biathlonowa. [dostęp 2018-03-18].
 46. OLYMPIC WINTER GAMES – Salt Lake City, UT – Soldier Hollow – Men 4x7.5 km Relay (ang.). Międzynarodowa Unia Biathlonowa. [dostęp 2018-03-18].
 47. OLYMPIC WINTER GAMES – Torino – Cesana San Sicario – Men 4x7.5 km Relay (ang.). Międzynarodowa Unia Biathlonowa. [dostęp 2018-03-18].
 48. OLYMPIC WINTER GAMES – Vancouver – Men 4x7.5 km Relay (ang.). Międzynarodowa Unia Biathlonowa. [dostęp 2018-03-18].
 49. OLYMPIC WINTER GAMES – Sochi – Men 4x7.5 km Relay (ang.). Międzynarodowa Unia Biathlonowa. [dostęp 2018-03-18].
 50. Alpensia Biathlon Centre - Biathlon - Men's 4x7.5km Relay - Final Results (ang.). Pyeongchang 2018 Olympic Winter Games, 23 lutego 2018. [dostęp 2018-03-18].
 51. Military Ski Patrol at the 1924 Chamonix Winter Games (ang.). Sports Reference. [dostęp 2018-03-18].
 52. Military Ski Patrol at the 1924 Chamonix Winter Games: Men's Military Ski Patrol (ang.). Sports Reference. [dostęp 2018-03-18].
 53. OLYMPIC WINTER GAMES – Albertville – Les Saisies – Women 7.5 km Sprint (ang.). Międzynarodowa Unia Biathlonowa. [dostęp 2018-03-18].
 54. OLYMPIC WINTER GAMES – Lillehammer – Women 7.5 km Sprint (ang.). Międzynarodowa Unia Biathlonowa. [dostęp 2018-03-18].
 55. OLYMPIC WINTER GAMES – Nagano – Nozawa Onsen – Women 7.5 km Sprint (ang.). Międzynarodowa Unia Biathlonowa. [dostęp 2018-03-18].
 56. OLYMPIC WINTER GAMES – Salt Lake City, UT – Soldier Hollow – Women 7.5 km Sprint (ang.). Międzynarodowa Unia Biathlonowa. [dostęp 2018-03-18].
 57. OLYMPIC WINTER GAMES – Torino – Cesana San Sicario – Women 7.5 km Sprint (ang.). Międzynarodowa Unia Biathlonowa. [dostęp 2018-03-18].
 58. OLYMPIC WINTER GAMES – Vancouver – Women 7.5 km Sprint (ang.). Międzynarodowa Unia Biathlonowa. [dostęp 2018-03-18].
 59. OLYMPIC WINTER GAMES – Sochi – Women 7.5 km Sprint (ang.). Międzynarodowa Unia Biathlonowa. [dostęp 2018-03-18].
 60. a b Decision of the IOC Disciplinary Commission sitting in the proceedings against Olga VILUKHINA. Międzynarodowy Komitet Olimpijski. [dostęp 2018-03-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-12-01)].
 61. Alpensia Biathlon Centre - Biathlon - Women's 7.5km Sprint - Final Results (ang.). Pyeongchang 2018 Olympic Winter Games, 10 lutego 2018. [dostęp 2018-03-18].
 62. OLYMPIC WINTER GAMES – Salt Lake City, UT – Soldier Hollow – Women 10 km Pursuit (ang.). Międzynarodowa Unia Biathlonowa. [dostęp 2018-03-18].
 63. OLYMPIC WINTER GAMES – Torino – Cesana San Sicario – Women 10 km Pursuit (ang.). Międzynarodowa Unia Biathlonowa. [dostęp 2018-03-18].
 64. OLYMPIC WINTER GAMES – Vancouver – Women 10 km Pursuit (ang.). Międzynarodowa Unia Biathlonowa. [dostęp 2018-03-18].
 65. OLYMPIC WINTER GAMES – Sochi – Women 10 km Pursuit (ang.). Międzynarodowa Unia Biathlonowa. [dostęp 2018-03-18].
 66. Alpensia Biathlon Centre - Biathlon - Women's 10km Pursuit - Final Results (ang.). Pyeongchang 2018 Olympic Winter Games, 12 lutego 2018. [dostęp 2018-03-18].
 67. OLYMPIC WINTER GAMES – Torino – Cesana San Sicario – Women 12,5 km Mass Start (ang.). Międzynarodowa Unia Biathlonowa. [dostęp 2018-03-18].
 68. OLYMPIC WINTER GAMES – Vancouver – Women 12,5 km Mass Start (ang.). Międzynarodowa Unia Biathlonowa. [dostęp 2018-03-18].
 69. OLYMPIC WINTER GAMES – Sochi – Women 12,5 km Mass Start (ang.). Międzynarodowa Unia Biathlonowa. [dostęp 2018-03-18].
 70. Alpensia Biathlon Centre - Biathlon - Women's 12.5km Mass Start - Final Results (ang.). Pyeongchang 2018 Olympic Winter Games, 17 lutego 2018. [dostęp 2018-03-18].
 71. OLYMPIC WINTER GAMES – Albertville – Les Saisies – Women 15 km Individual (ang.). Międzynarodowa Unia Biathlonowa. [dostęp 2018-03-18].
 72. OLYMPIC WINTER GAMES – Lillehammer – Women 15 km Individual (ang.). Międzynarodowa Unia Biathlonowa. [dostęp 2018-03-18].
 73. OLYMPIC WINTER GAMES – Nagano – Nozawa Onsen – Women 15 km Individual (ang.). Międzynarodowa Unia Biathlonowa. [dostęp 2018-03-18].
 74. OLYMPIC WINTER GAMES – Salt Lake City, UT – Soldier Hollow – Women 15 km Individual (ang.). Międzynarodowa Unia Biathlonowa. [dostęp 2018-03-18].
 75. OLYMPIC WINTER GAMES – Torino – Cesana San Sicario – Women 15 km Individual (ang.). Międzynarodowa Unia Biathlonowa. [dostęp 2018-03-18].
 76. OLYMPIC WINTER GAMES – Vancouver – Women 15 km Individual (ang.). Międzynarodowa Unia Biathlonowa. [dostęp 2018-03-18].
 77. OLYMPIC WINTER GAMES – Sochi – Women 15 km Individual (ang.). Międzynarodowa Unia Biathlonowa. [dostęp 2018-03-18].
 78. Alpensia Biathlon Centre - Biathlon - Women's 15km Individual - Final Results (ang.). Pyeongchang 2018 Olympic Winter Games, 15 lutego 2018. [dostęp 2018-03-18].
 79. OLYMPIC WINTER GAMES – Albertville – Les Saisies – Women 3x7.5 km Relay (ang.). Międzynarodowa Unia Biathlonowa. [dostęp 2018-03-18].
 80. OLYMPIC WINTER GAMES – Lillehammer – Women 4x7.5 km Relay (ang.). Międzynarodowa Unia Biathlonowa. [dostęp 2018-03-18].
 81. OLYMPIC WINTER GAMES – Nagano – Nozawa Onsen – Women 4x7.5 km Relay (ang.). Międzynarodowa Unia Biathlonowa. [dostęp 2018-03-18].
 82. OLYMPIC WINTER GAMES – Salt Lake City, UT – Soldier Hollow – Women 4x7.5 km Relay (ang.). Międzynarodowa Unia Biathlonowa. [dostęp 2018-03-18].
 83. OLYMPIC WINTER GAMES – Torino – Cesana San Sicario – Women 4x6 km Relay (ang.). Międzynarodowa Unia Biathlonowa. [dostęp 2018-03-18].
 84. OLYMPIC WINTER GAMES – Vancouver – Women 4x6 km Relay (ang.). Międzynarodowa Unia Biathlonowa. [dostęp 2018-03-18].
 85. OLYMPIC WINTER GAMES – Sochi – Women 4x6 km Relay (ang.). Międzynarodowa Unia Biathlonowa. [dostęp 2018-03-18].
 86. Alpensia Biathlon Centre - Biathlon - Women's 4x6km Relay - Final Results (ang.). Pyeongchang 2018 Olympic Winter Games, 22 lutego 2018. [dostęp 2018-03-18].
 87. OLYMPIC WINTER GAMES – Sochi – Mixed Relay (ang.). Międzynarodowa Unia Biathlonowa. [dostęp 2018-03-18].
 88. Alpensia Biathlon Centre - Biathlon - 2x6km Women + 2x7.5km Men Mixed Relay - Final Results (ang.). Pyeongchang 2018 Olympic Winter Games, 20 lutego 2018. [dostęp 2018-03-18].

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Medaliści igrzysk olimpijskich w biathlonie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy