Mederyk z Autun


Mederyk z Autun w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mederyk z Autun (fr.) Saint Médéric – żyjący w VII wieku opat klasztoru w Autun, francuski benedyktyn, święty katolicki.

Informacje o postaci Mederyka pochodzą z późnego żywota spisanego w X wieku[1]. Według tego źródła miał pochodzić z Autun i tam w wieku trzynastu lat[2], wstąpić do zakonu benedyktynów w klasztorze Saint-Martin d'Autun[1]. Następnie miał opuścić klasztor, szukając w eremie schronienia przed rozgłosem, jaki zaczął go otaczać w związku z przypisywanymi mu cudami[1]. Na urząd opata powrócił do macierzystego opactwa na polecenie biskupa, który zagroził mu ekskomuniką w przypadku nieposłuszeństwa[1]. Po złożeniu obowiązków w związku z podeszłym już wiekiem, udał się z pielgrzymką do grobu Świętego Dionizego[1] i miejsca spoczynku relikwii założyciela opactwa w Autun św. Symforiana[2]. W wyprawie towarzyszył mu późniejszy święty Frodulf[1]. Wespół, pod Paryżem utworzyli pustelnię, na której miejscu po śmierci Mederyka powstała kaplica, a później Kościół i klasztor Saint Merri w Paryżu[1]. Zmarł 29 sierpnia[3] około 700 r. w Paryżu po trzech latach choroby[1][4].

W ikonografii przedstawiany jest jako pustelnik[3].

Translacji dokonano w 884 r. do wybudowanej świątyni Saint Merri[4].

Czczony jako orędownik cierpiących na choroby wewnętrzne[1].

W Kościele katolickim wspomnienie liturgiczne obchodzone jest w dies natalis (29 sierpnia)[1][3].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e f g h i j Henryk Fros SJ, Franciszek Sowa: Księga imion i świętych. T. 4: M-P. Kraków: WAM, Księża Jezuici, 2000, kol. 240. ISBN 83-7097-671-9.
  2. a b Saint Merry (Médéric) (fr.). [dostęp 2013-06-23].
  3. a b c Medericus, S. (1) (niem.). [dostęp 2013-06-23].
  4. a b Medericus (Merry) (niem.). Ökumenisches Heiligenlexikon. [dostęp 2013-06-23].
Na podstawie artykułu: "Mederyk z Autun" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy