Medycyna sądowa


Medycyna sądowa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Sekcja zwłok (1890) Enrique Simonet

Medycyna sądowa – dziedzina nauki, a także specjalizacja lekarska zajmująca się wykorzystywaniem wiedzy medycznej i przyrodniczej dla celów prawnych oraz wymiaru sprawiedliwości[1][2]. Specjaliści medycyny sądowej zajmują się między innymi opiniowaniem o przyczynach i okolicznościach śmierci, zwłaszcza w przypadkach zgonów z przyczyn gwałtownych, wykonywaniem oględzin, sekcji zwłok, badań lekarskich i wydawaniem opinii w sprawach karnych, cywilnych i ubezpieczeniowych, ustalaniem ojcostwa[1][2]. W Polsce konsultantem krajowym medycyny sądowej od 19 lutego 2020 jest prof. dr hab. Grzegorz Teresiński[3].

Jej szczegółowe zainteresowania dzieli się na: tanatologię, toksykologię, traumatologię i serohematologię. Medycyna sądowa jest ściśle związana z kryminalistyką, stanowi jeden z jej elementów. Medycy sądowi są pomocni również w dociekaniu prawdy historycznej, są np. obecni przy ekshumacjach zwłok.

Medycyna sądowa jest specjalizacją lekarską inną niż patomorfologia.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b medycyna sądowa, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2021-05-28] .
  2. a b Program specjalizacji w dziedzinie MEDYCYNY SĄDOWEJ dla lekarzy nieposiadających odpowiedniej specjalizacji I lub II stopnia, lub tytułu specjalisty w odpowiedniej dziedzinie medycyny, lub zrealizowanego i zaliczonego odpowiedniego modułu podstawowego. Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, 2018-11-13. [dostęp 2021-05-28].
  3. Konsultanci krajowi. Ministerstwo Zdrowia. [dostęp 2021-05-28].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Specjalności medyczne

Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.

Kontrola autorytatywna (specjalność medyczna):Encyklopedia internetowa:
Na podstawie artykułu: "Medycyna sądowa" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy