Medycyna sądowa


Medycyna sądowa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Sekcja zwłok (1890) Enrique Simonet Gabinet medycyny sądowej

Medycyna sądowa – specjalność medyczna zajmująca się zagadnieniami dotyczącymi życia i śmierci w świetle prawa.

Jej szczegółowe zainteresowania dzieli się na: tanatologię, toksykologię, traumatologię i serohematologię. Medycyna sądowa jest ściśle związana z kryminalistyką, stanowi jeden z jej elementów. Specjaliści medycyny sądowej zajmują się sekcjami zwłok, oględzinami żywych - poszkodowanych, ustalaniem ojcostwa itp. Medycy sądowi są pomocni również w dociekaniu prawdy historycznej, są np. obecni przy ekshumacjach zwłok.

Medycyna sądowa jest specjalizacją lekarską inną niż patomorfologia.

Medycyna sądowa w Polsce w dwudziestoleciu międzywojennym | edytuj kod

Jednym z najważniejszych periodyków w międzywojennej Polsce było „Czasopismo Sądowo-Lekarskie” poświęcone medycynie, psychiatrii sądowej i kryminologii. Pismo to ukazywało się w latach 1928–1939, a wydawcą było Polskie Lekarskie Towarzystwo Wydawnicze. Redaktorem odpowiedzialnym czasopisma był Wiktor Grzywo-Dąbrowski, a komitet redakcyjny, który czuwał nad wysokim poziomem merytorycznym pisma, stworzyli wybitni znawcy medycyny, psychiatrii i kryminologii. W pierwszym roku istnienia pisma w skład komitetu redakcyjnego wchodziły następujące osoby: prokurator Sądu Najwyższego S. Czerwiński z Warszawy, prof. Wiktor Grzywo-Dabrowski z Warszawy, prof. S. Horoszkiewicz z Poznania, Prezes Sądu Najwyższego prof. A. Mogilnicki z Warszawy, płk dr Jan Nelken z Warszawy, radca E. Neumark z Warszawy, prof. Jan Stanisław Olbrycht z Krakowa, prof. Rafał Radziwiłłowicz z Wilna, sędzia Sądu Najwyższego prof. F. S. Rappaport z Warszawy, prof. Sergiusz Schilling-Siengalewicz z Wilna, prof. Włodzimierz Sieradzki ze Lwowa i prof. Leon Wachholz z Krakowa.

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.

Kontrola autorytatywna (specjalność medyczna):
Na podstawie artykułu: "Medycyna sądowa" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy