Medyna (miasto)


Na mapach: 24°28′N 39°36′E/24,466667 39,600000

Medyna (miasto) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Medyna (arab. المدينة, Al-Madīna; z arab. Madinat an-Nabi = 'miasto proroka') – miasto w północno-zachodniej Arabii Saudyjskiej, siedziba administracyjna prowincji Medyna. W 2010 roku liczyło ok. 1,1 mln mieszkańców[1].

Stolica pierwszego kalifatu, to jest od momentu śmierci Mahometa w 632, gdy pojawiła się idea następcy Proroka – kalifa, do 661 roku. W 1924 zdobyta przez wahhabickich władców saudyjskich. Wcześniej miasto nosiło nazwę Jasrib (ﻳﺜﺮﺏ, Yathrib).

Medyna jest drugim, po Mekce, co do znaczenia ośrodkiem kultu religijnego w świecie islamu, dlatego nazywana jest często Al-Munawwara (oświecona). Tutaj po ucieczce z Mekki (hidżra) schronił się prorok Mahomet, wtedy też zmieniono nazwę miasta z Jasrib na Medyna. W Medynie objawione zostały sury medyńskie. Na miejscu domu, w którym miał mieszkać Mahomet powstał meczet, w którym obok grobu proroka znajduje się również grób jego córki, Fatimy. Groby te są celem pielgrzymek setek tysięcy muzułmanów.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Number of Population in Cities with More than 5,000 People (ang.). General Authority for Statistics. [dostęp 2017-07-31].
Kontrola autorytatywna (miasto liczące ponad 100 tysięcy mieszkańców):
Na podstawie artykułu: "Medyna (miasto)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy