MeeGo


MeeGo w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

MeeGodystrybucja Linuksa, stworzona na skutek połączenia dystrybucji Moblin (tworzonej przez Intela) i Maemo (wspieranej przez Nokię) z przeznaczeniem dla różnych urządzeń i zastosowań mobilnych, typu samochód, jacht[1], telefon, netbook czy tablet.

Prezentacja pierwszego telefonu komórkowego z MeeGo v1.2, Nokii N9, odbyła się 21 czerwca 2011 roku.

Spis treści

Interfejs | edytuj kod

Platforma MeeGo będzie posiadała różne interfejsy dostosowane do urządzeń.

Netbook | edytuj kod

Interfejs dla netbooków

Interfejs MeeGo dla netbooków jest kontynuacją interfejsu użytego w systemie Moblin. Został napisany za pomocą Mx toolkit.

Zobacz Lenovo IdeaPad S100

Telefony komórkowe | edytuj kod

Interfejs dla telefonów z wersji MeeGo 1.1

Nakładka na wersję dla telefonów została napisana w Qt, ale GTK+ i Clutter są obsługiwane, by zapewnić kompatybilność z programami napisanymi dla Moblina.

Zobacz Nokia N9

Tablety | edytuj kod

MeeGo w wersji pre-alpha dla tabletów

GUI dla tabletów został pokazany na tablet PC opartym o platformę Moorestown podczas COMPUTEX Taipei w czerwcu 2010. W kwietniu 2010 niemiecka firma Neofonie zapowiedziała produkcję tabletów WePad, które od września 2010 pojawiły się w sprzedaży pod nazwą WeTab.

Zobacz WeTab

Ewolucja | edytuj kod

28 września 2011 ogłoszono powstanie nowego systemu Tizen (wym. tajzen). Tizen był pierwotnie rozumiany jako następca i kontynuacja MeeGo, lecz jest on kontynuacją systemu SLP firmy Samsung zarządzanego ramach fundacji LiMo. Kod MeeGo pozostał dostępny dla chcących go używać, jak również chcących dalej go rozwijać, w tym także dla Nokii. Nokia po tym czasie prowadziła prace nad MeeGo "Meltemi", mającym zastąpić system operacyjny Symbian w jej telefonach[2]. Ostatecznie jednak porzuciła także Meltemi, nigdy nie przedstawiając planów wydawniczych.

W październiku 2011 byli pracownicy Nokii założyli spółkę Jolla, która kontynuuje rozwój MeeGo[3]. Ze względu na prawa Nokii do nazwy MeeGo, rozwija go pod nazwą Sailfish. Sailfish jest instalowany na telefonach i tabletach Jolla, ale docelowo ma pracować także na sprzęcie innych producentów.[4]

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. YouTube, www.youtube.com [dostęp 2017-11-25]  (fr.).
  2. Why is Nokia Still Working on MeeGo? – art. na stronie: www.netbooknews.com
  3. Wywiad z Jussi Hurmola (CEO Jolla) dla Intomobile (eng.)
  4. Sailfish OS will be available for Android users to install / GSM news (eng.)
Na podstawie artykułu: "MeeGo" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy