Megapiksel


Megapiksel w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Megapiksel (skrót: Mpx, Mpix) – wielkość opisująca liczbę elementarnych punktów matrycy CCD. Przedrostek mega oznacza milion, a zatem jeden megapiksel to jeden milion pikseli odwzorowanych przez matrycę. Jednostka ta jest używana najczęściej w cyfrowych aparatach fotograficznych i kamerach wideo oraz telefonach komórkowych jako jednostki obrazującej możliwą wielkość tworzonego obrazu.

Spis treści

Wymiary obrazu w zależności od liczby megapikseli | edytuj kod

Jeśli przez M {\displaystyle M} oznaczymy liczbę megapikseli, to w przypadku obrazu o proporcjach 4:3 (ekran komputera starego typu, zdjęcie cyfrowe) szerokość w {\displaystyle w} oraz wysokość h {\displaystyle h} w pikselach można przybliżyć z wzoru:

w 1154 , 70 M , h = 3 4 w . {\displaystyle w\approx 1154{,}70{\sqrt {M}},\quad h={\frac {3}{4}}w.}

Analogiczny wzór dla proporcji 3:2 (klasyczna odbitka) ma postać:

w 1224 , 75 M , h = 2 3 w . {\displaystyle w\approx 1224{,}75{\sqrt {M}},\quad h={\frac {2}{3}}w.}

Przykładowe wymiary zdjęć cyfrowych | edytuj kod

Rozdzielczości w telewizji | edytuj kod

Megapiksele a format odbitki | edytuj kod

Na pewnym etapie rozwoju fotografii cyfrowej liczba oferowanych przez aparat megapikseli była najważniejszym chwytem reklamowym producentów. Jednak po przekroczeniu pewnej granicy różnice w rozdzielczości matrycy nie są aż tak istotne, zdecydowanie ważniejsza jest optyka aparatu czy też sama jakość matrycy (np. szumy).

Przyjmuje się, że oko ludzkie ma rozdzielczość wynoszącą 1 minutę kątową. Zakładając to można wyliczyć, że w przypadku obserwacji zdjęcia z odległości 10 cm powinno mieć ono rozdzielczość ok. 870 dpi. Dla obserwacji z przeciętnej odległości 25 cm wymagana jest rozdzielczość 350 dpi. Jeśli odbitka będzie wisiała na ścianie i będziemy ją obserwować z odległości 80 cm wystarczy rozdzielczość 100 dpi, aby oko nie zauważało pojedynczych pikseli. Wielu autorów sugeruje, że powyższe założenia są bardzo restrykcyjne i zadowalające wyniki można osiągać przy niższych rozdzielczościach.

Jeśli znamy szerokość obrazu w pikselach i szerokość docelowej odbitki w centymetrach, można obliczyć osiągniętą rozdzielczość w dpi. Centymetry przeliczamy na cale (1 cal = 2,54 cm), a następnie dzielimy szerokość w punktach przez liczbę cali.

Na podstawie artykułu: "Megapiksel" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy