Meghan Markle


Meghan (księżna Sussexu) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Meghan Markle) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Meghan, księżna Sussexu z domu Markle (Rachel Meghan Markle, ur. 4 sierpnia 1981 w Los Angeles) – amerykańska aktorka i aktywistka społeczna, od 2018 członkini brytyjskiej rodziny królewskiej jako żona Henryka, księcia Sussexu.

Meghan urodziła się w Los Angeles jako pierwsze dziecko Thomasa Markle i Dorii Ragland.

W 2003 ukończyła Northwestern University School of Communication w Evanston na kierunkach teatr i studia międzynarodowe.

W 2011 poślubiła Trevera Engelsona. Małżeństwo zakończyło się rozwodem w 2013. W 2018 poślubiła księcia Henryka z Walii, z którym ma jedno dziecko: Archiego Mountbatten-Windsor (ur. 2019).

Po ślubie z księciem Henrykiem wstąpiła do brytyjskiej rodziny królewskiej i otrzymała tytuły Jej Królewskiej Wysokości Księżnej Sussexu, Hrabiny Dumbarton i Baronowej Kilkeel.

8 stycznia 2020 para książęca wydała na Instagramie oświadczenie[1] o intencji zrezygnowania z pełnienia oficjalnych funkcji w rodzinie królewskiej. Zakończyła ich sprawowanie 31 marca 2020 [2] i przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych.

Zaangażowana jest w działalność publiczną i charytatywną. Do marca 2020 reprezentowała królową Elżbietę II w oficjalnych wystąpieniach i patronowała wybranym organizacjom. Jej aktywności związane są głównie z walką o prawa kobiet, ochroną środowiska oraz wspieraniem aktorstwa.

Mieszka w Montecito w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych, a w czasie pobytu w Wielkiej Brytanii jej rezydencją jest Frogmore Cottage w Windsorze.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Rodzina i wykształcenie | edytuj kod

Meghan Markle urodziła się i wychowywała w Los Angeles[3]. Jej rodzice rozwiedli się, gdy miała 6 lat. Wychowywała ją matka, jednak ojca widywała regularnie[4]. Rodzicami Meghan Markle są Doria Loyce Ragland oraz Thomas Wayne Markle[5]. Matka jest Afroamerykanką, a ojciec ma pochodzenie holendersko-irlandzkie[6].

Rodzina jej ojca wywodzi się od czternastowiecznego króla Anglii Edwarda III Plantageneta i jego trzeciego syna Lionela z Antwerpii, który z małżeństwa z hrabiną Ulsteru Elisabeth de Burgh miał córkę Filipę Plantagenet, żonę hrabiego Edmunda Mortimera. Ich córka Elisabeth Mortimer z małżeństwa z rycerzem Henrym Percy (bohaterem sztuki Williama Szekspira Henryk IV) miała córkę Elisabeth Percy, żonę lorda Johna Clifforda. Urodzona z tego małżeństwa Mary Clifford wyszła za rycerza Filipa Wentwortha i miała z nim córkę Elisabeth. Mary Clifford i Filip Wentworth byli też przodkami księcia Henryka, męża Meghan Markle[7]. Elisabeth Wentworth wyszła za mąż za rycerza Martina De La See i z nim miała, między innymi, córkę Joan, żonę Petera Hildyarda lorda Winestead. Ich córka Isabel wyszła za mąż za Roberta Legarda i miała z nim córkę Joan, żonę Richarda Skeppera. Urodzony z tego związku Edward Skepper ożenił się z Mary Robinson, a ich synem był pastor William Skepper, który w 1639 wyemigrował z rodziną do Nowej Anglii. Jego córka Jane wyszła za mąż za Abrahama Browne, a ich córka Jane ze związku z Henrym Luntem miała córkę Jane, żonę Nataniela Drake’a. Urodzony z tego małżeństwa Abraham Drake ożenił się z Marthą Eaton, z którą miał córkę Marthę, żonę Johna Smitha. Ich syn John Smith miał ze związku z Mary Mudgett córkę Mary Smith, żonę Jacoba Lee Merrilla. Ich syn George Dawid Merrill z małżeństwa z Mary Bird miał córkę Gertrudę, żonę Fryderyka Sandersa. Pochodząca z tego małżeństwa Doris wyszła za mąż za Gordona Markle’a, z którym miała syna Thomasa[7].

Matka księżnej jest terapeutką oraz instruktorką jogi[8]; jej rodzicami byli Jeanette Arnold i Alvin Ragland[7]. Ojciec Meghan jest operatorem filmowym; współpracował przy serialu Świat według Bundych, a w 2011 otrzymał nagrodę Emmy za wybitne osiągnięcia w swojej dziedzinie[9].

Meghan ma starsze przyrodnie rodzeństwo: brata Thomasa Markle oraz siostrę Samanthę Grant[10].

Po ukończeniu katolickiego liceum studiowała jednocześnie stosunki międzynarodowe i historię teatru na Uniwersytecie Północno-Zachodnim, którego absolwentką została w 2003[11]. Jej pierwszą pracą było kaligrafowanie zaproszeń okazjonalnych, a jednymi z jej klientów byli Robin Thicke i Paula Patton, dla których stworzyła zaproszenia ślubne[12]. Pracowała również w ambasadzie amerykańskiej w Buenos Aires[13].

Aktorstwo | edytuj kod

Markle podczas Paley Center for Media w Kalifornii (2013)

Od najmłodszych lat związana była z planem filmowym[14]. Debiutowała w 2002 u boku swojego ojca w serialu „Szpital miejski”, gdzie zagrała epizodyczną rolę[15]. Jej debiut filmowy nastąpił w 2005 w filmie Zupełnie jak miłość, gdzie wystąpiła u boku Ashtona Kutchera[16]. Do 2010 grała epizodyczne role w serialach „CSI: Kryminalne zagadki Nowego Jorku”, „CSI: Kryminalne zagadki Miami”, „90210”, „Bez śladu[17]. W 2010 zagrała w dramacie Twój na zawsze wraz z Robertem Pattinsonem oraz Emilie de Ravin[18].
W sierpniu 2011 odbyła się premiera filmu Szefowie wrogowie, gdzie aktorka wcieliła się w postać Jamie[19]. W tym samym roku otrzymała jedną z głównych ról w serialu „W garniturach”, gdzie wcieliła się w postać ambitnej asystentki Rachel Zane, która marzy o karierze prawniczej[20][21]. W listopadzie 2017 twórcy serialu poinformowali o odejściu Meghan Markle oraz Patricka J. Adamsa wraz z końcem 7 sezonu serialu – aktorzy nie zdecydowali się przedłużyć kontraktów[22].

Życie prywatne | edytuj kod

Meghan i książę Henryk podczas wizyty w Irlandii Północnej (2018)

W 2004 aktorka zaczęła się spotykać z amerykańskim producentem filmowym Trevorem Engelsonem[23]. Para zaręczyła się w 2010 i pobrała rok później na Jamajce[24]. Rozwód nastąpił w 2013, a oficjalnym powodem rozstania były „różnice nie do pogodzenia”[25]. W latach 2014–2016 partnerem Markle był kanadyjski szef kuchni Cory Vitiello[26].

W lipcu 2016 aktorka poznała księcia Henryka[27]. Para spotykała się w tajemnicy do 31 października 2016, kiedy to dziennik The Sunday Express poinformował o ich związku[28]. Ogólnoświatowe media zaczęły opisywać nową partnerkę księcia, publikując przy tym wiele artykułów wykazujących rasizm i seksizm[29][30]. Fotoreporterzy próbowali dostać się do domu aktorki oraz kontaktowali się z osobami z otoczenia Markle, by zdobyć kompromitujące ją materiały[31]. 8 listopada 2016 Pałac Kensington wydał oficjalne oświadczenie, w którym zaapelował o zaprzestanie prześladowania Meghan Markle, jednocześnie potwierdzając łączącą księcia i aktorkę relację[32]. Zainteresowanie Markle wzrosło na tyle, że była najczęściej wyszukiwaną aktorką w wyszukiwarce Google w 2016[33].

We wrześniu 2017 aktorka znalazła się na okładce gazety Vanity Fair[34]. W wywiadzie przybliżyła swoją relację z księciem zapewniając, że nadal jest tą samą osobą, nowy związek jej nie zmienił, a jedyne co uległo zmianie, to postrzeganie jej przez ludzi[35]. Pod koniec września tego samego roku para pojawiła się pierwszy raz publicznie podczas ceremonii otwarcia Invictus Games[36].

W listopadzie 2017 ogłoszono zaręczyny pary[37]. Ślub odbył się 19 maja 2018 na zamku w Windsorze[38]. 15 października 2018 roku, Pałac Kensington ogłosił, że para spodziewa się swojego pierwszego dziecka[39]. Syn książęcej pary – Archie Harrison przyszedł na świat 6 maja 2019 roku[40][41]. 14 lutego 2021 poinformowano o drugiej ciąży księżnej Meghan[42].

Tytulatura | edytuj kod

Z tytułu małżeństwa z Henrykiem, księciem Sussexu od 19 maja 2018 przysługuje jej tytuł księżnej Sussex, hrabiny Dumbarton, baronessy Kilkeel (ang.The Duchess of Sussex, Countess of Dumbarton, Baroness Kilkeel). Wraz z rezygnacją z wyższej funkcji w rodzinie królewskiej nie będzie już tytułowana Jej Królewską Wysokością.

Działalność społeczna | edytuj kod

Markle podczas pokazu USO dla członków służby amerykańskiej stacjonujących w Naval Station Rota oraz ich rodzin (2014)

Jako jedenastoletnia dziewczynka obejrzała, podczas lekcji w szkole, reklamę płynu do mycia naczyń, której przewodnim hasłem było: „Kobiety w całej Ameryce walczą z tłustymi garnkami i patelniami”[43]. Dziewczynka poruszona komentarzami kolegów, którzy uznali, że miejsce kobiet jest w kuchni, postanowiła napisać listy do ówczesnej pierwszej damy, Hillary Clinton, prawniczki broniącej praw kobiet Glorii Allred oraz do programu młodzieżowego[44]. Markle otrzymała odpowiedź od wszystkich osób, które wyraziły poparcie dla jej poglądu w tej sprawie, dzięki czemu po miesiącu firma produkująca środki czystości zmieniła hasło na: „Ludzie w całej Ameryce walczą z tłustymi garnkami i patelniami”[45].
W 2016 aktorka została światową ambasadorką World Vision Canada, organizacji działającej na rzecz trwałych zmian w życiu dzieci, rodzin i społeczności w celu przezwyciężenia ubóstwa[46]. Aktorka udała się do Rwandy promować kampanię „Clean Water”, która uwypukla problem braku dostępu do świeżej wody wśród mieszkańców tego kraju[47].
Aktorka należy do organizacji ONZ Kobiety[48]. Wraz z Emmą Watson zaangażowała się w kampanię „HeForShe”, która ma zachęcać ludzi do walki o równość płci[49]. Markle angażuje się również w tematykę postrzegania kobiet mieszanych ras[50].

Filmografia | edytuj kod

Opracowano na podstawie: IMDb[17]:

Meghan Markle w kulturze | edytuj kod

Na początku 2017 roku przyrodnia siostra aktorki zadeklarowała, że pisze powieść o Markle, w której ujawni jej prawdziwe oblicze, oraz udowodni iż aktorka od dawna planowała zostać żoną księcia Henryka[51]. Książka ma się ukazać pod tytułem „The Diary of Princess Pushy's Sister”, jednak nie podano dotychczas daty wydania[52].

We wrześniu 2017 roku potwierdzono, że kolejny film byłego męża aktorki ma opowiadać historię mężczyzny, który musi dzielić opiekę nad swoim dzieckiem po tym, jak jego była żona poślubiła brytyjskiego księcia[53]. Para nie doczekała się potomstwa, jednak Engelson przyznał, że pomysł na historię powstał podczas rozmowy o tym, jak wyglądałoby jego życie, gdyby mieli dzieci i musiałby on dzielić się opieką z księciem Henrykiem[54].

Meghan Markle została sportretowana w serialu komediowym The Windsors – wcieliła się w nią Kathryn Drysdale[55].

Przypisy | edytuj kod

 1. Oświadczenie o rezygnacji z pełnienia oficjalnych funkcji (ang.). Instagram, 08.01.2020. [dostęp 2021-03-18].
 2. Harry and Meghan's royal duties ending 31 March (ang.). BBC, 19.02.2020. [dostęp 2020-04-24].
 3. – Meghan Markle Biography – imdb.com
 4. – Everything We Know About Meghan Markle's Family – townandcountrymag.com
 5. – Meghan Markle Biography – articlebio.com
 6. – Meghan Markle Biography – frostsnow.com
 7. a b c Andrzej Hennel: Królewski ślub. Książę Harry i Meghan Markle są ze sobą spokrewnieni. W: Gazeta Wyborcza [on-line]. Agora SA, 2018-05-11. [dostęp 2018-05-12].
 8. – Prince Harry meets Meghan Markle's mum – who are the Suits actress's parents? – express.co.uk
 9. – Who is Thomas W Markle? Meghan Markle’s father who is an Emmy winning lighting director – thesun.co.uk
 10. – Meghan Markle: From her family life with parents and siblings to her incredible net worth, here's all your questions about Prince Harry's girlfriend answered – ok.co.uk
 11. – Who is Meghan Markle and how long has she been Prince Harry's girlfriend? Everything we know about the royal relationship – telegraph.co.uk
 12. – Prince Harry's girlfriend's first name is not Meghan, and other unknown facts about Miss Markle – hellomagazine.com
 13. – Meghan Markle: kim jest kobieta, która skradła serce księciu Harry'emu? – film.onet.pl
 14. – Meghan Markle Biography – thefamouspeople.com
 15. – Meghan Markle Biography – biography.com
 16. – Zupelnie jak milosc (2005) – imdb.com
 17. a b – Meghan Markle Filmography – imdb.com
 18. – Twój na zawsze (2010) – imdb.com
 19. – Szefowie wrogowie (2011) – imdb.com
 20. – W garniturach – imdb.com
 21. – Rachel Zane – suits.wikia.com
 22. – Patrick J. Adams i Meghan Markle odchodzą z serialu W garniturach – naekranie.pl
 23. – Marriage that paid the price for fame: How Meghan Markle and first husband Trevor Engelson divorced after just two years as their careers tore them apart – dailymail.co.uk
 24. – Before Meghan Markle Was Linked to Prince Harry, She Was Married to This Film Producer – popsugar.com
 25. – Everything you need to know about Meghan Markle's film producer ex-husband – businessinsider.com
 26. – Meghan Markle's Pre-Prince Dating History – marieclaire.com.au
 27. – All the Things Meghan Markle Has Done in Her First Year as Royal Girlfriend – popsugar.com
 28. – His Majesty's pleasure: Prince Harry secretly dating US TV star Meghan Markle – express.co.uk
 29. – Meghan Markle, Prince Harry and the myth of royal purity – theguardian.com
 30. – Word On The Street Is Prince Harry Has A Black Girlfriend – madamenoire.com
 31. – Oficjalne oświadczenie Kensington Palace w sprawie księcia Harrego i jego dziewczyny – gwiazdy.wp.pl
 32. – A Statement by the Communications Secretary to Prince Harry – royal.uk
 33. – The unexpected year of Meghan Markle, the most-Googled actress of 2016 – washingtonpost.com
 34. – Meghan Markle, Wild About Harry! – vanityfair.com
 35. – Meghan Markle on Dating Prince Harry: 'It’s Really Simple. We’re Two People Who Are Really Happy and in Love' – people.com
 36. – Thrilled Meghan Markle joins Prince Harry in first public appearance at Invictus Games opening ceremony – telegraph.co.uk
 37. Książę Harry poślubi amerykańską aktorkę. Pałac ogłasza zaręczyny. tvn24.pl. [dostęp 2017-11-27].
 38. Ślub księcia Harry’ego i Meghan Markle. Harry i Meghan powiedzieli sobie „tak”. wiadomosci.gazeta.pl. [dostęp 2018-05-19].
 39. Royal baby: The Duke and Duchess of Sussex are expecting their first child in the spring
 40. Royal baby: Meghan gives birth to boy, Harry announces, BBC News [dostęp 2019-05-08] .
 41. Archie Harrison Mountbatten-Windsor! Meghan Markle and Prince Harry Reveal Their Baby's Name, people.com [dostęp 2019-05-08] .
 42. Oficjalnie! Księżna Meghan jest w ciąży!. wp.pl. [dostęp 2021-02-14].
 43. – Meghan Markle: A Timeline Of Everything – elleuk.com
 44. – Did You Know Meghan Markle Has Been A Badass Feminist Since Age 11? – elle.com.au
 45. – 5 Things You Didn’t Know About Meghan Markle – vogue.com
 46. – Meghan Markle to nowa dziewczyna księcia Harry’ego? Byłaby piękną księżniczką – polskatimes.pl
 47. – Kim jest Meghan Markle? To dziewczyna, w której media już widzą kolejną księżną – kobieta.wp.pl
 48. – Kim jest Meghan Markle? – elle.pl
 49. – Książę Harry podkochiwał się w Meghan Markle zanim jeszcze się poznali. Uważał ją za ideał kobiety! – viva.pl
 50. – Who is Meghan Markle: The 'Suits' actress, humanitarian and gender equality campaigner – independent.co.uk
 51. – Meghan Markle's estranged half-sister threatens to release embarrassing tell-all book about growing up with Prince Harry's girlfriend – dailymail.co.uk
 52. – EXCLUSIVE: Prince Harry's girlfriend's family in ugly split over her half-sister's plan for tell-all book as their brother says: 'Leave Meghan alone already.' – dailymail.co.uk
 53. – Zaczęło się wielkie pranie brudów! Takiego skandalu w rodzinie królewskiej jeszcze nie było! – jastrzabpost.pl
 54. – Meghan Markle’s Ex-Husband Is Producing a Divorce Comedy About Marrying a British Prince – instyle.com
 55. The Windsors w bazie IMDb (ang.)

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Meghan Markle" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy