Megola


Megola w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Megola - niemiecka marka motocykli z napędem na przednie koło produkowanych w latach 1921-1925 w Monachium. Wyprodukowano około 2000 egzemplarzy.

Nazwa pochodzi od nazwisk konstruktorów i inwestorów: Hansa Meixnera, Fritza Gockerella i Otto Landgrafa.

Motocykl napędzany był silnikiem rotacyjnym umieszczonym w przednim kole. Silnik ten został skonstruowany przez Fritza Cockerella w zakładach Rapp Motorenwerke w Monachium. Pierwotnie był to trzycylindrowy silnik dwusuwowy. W 1919 zmieniono jego konstrukcję na czterosuwowy nazwany Pax. W 1920 zwiększono liczbę cylindrów do pięciu. Pierwotnie zainstalowany był w tylnym kole prototypu. Później silnik zainstalowano w przednim kole. Korpus silnika obraca się wraz z kołem. W modelach seryjnych moc silnika wynosiła od 10 do 14 KM. Model sportowy osiągał prędkość maksymalną do 130 km/h. Motocykl nie posiadał skrzyni biegów ani sprzęgła. Z tego powodu nie można było go całkowicie zatrzymać bez wyłączenia silnika. Uruchamianie odbywało się poprzez pchanie. Model turystyczny wyposażony był w zawieszenie tylnego koła.

Samonośne podwozie zbudowane było z nitowanych blach stalowych. Kierowca siedział na wygodnym fotelu z oparciem w modelu turystycznym lub typowym siodełku motocyklowym w modelu sportowym.

W 1924 Toni Bauhofer na motocyklu Megola zdobył tytuł mistrzowski w klasie ponad 500cm³ w Motocyklowych Mistrzostwach Niemiec.

W 1998 motocykl Megola był wystawiany w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku w ramach wystawy "The Art of Motorcycle"[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. The Art of Motorcycle - An exhibit at the Guggenheim (ang.). wholepop.com. [dostęp 2012-09-29].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Model turystyczny Silnik
Na podstawie artykułu: "Megola" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy