Mekong


Mekong w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mekong (chiń. trad. 瀾滄江; pinyin Láncāng Jiāng; taj.: แม่น้ำโขง; Me Nam Khong, tybet.: རྫ་ཆུ་, Wylie: rDza chu, ZWPY: Za qu; wiet.: Mê Kông; laot.: ແມ່ນ້ຳຂອງ) – najdłuższa rzeka na Półwyspie Indochińskim (4. w Azji, 9. na świecie).

Przepływa przez Chiny (ma źródła w górach Tangla na Wyżynie Tybetańskiej), Laos, Kambodżę oraz Wietnam. Uchodzi do Morza Południowochińskiego szeroką deltą o powierzchni 58,5 tys. km²[1]. Częściowo wyznacza granicę Laosu z Tajlandią oraz Mjanmą.

Powierzchnia dorzecza Mekongu wynosi ok. 810 tys. km², a długość 4500 km[2]. Główne dopływy to: Mun, Nam Ou, Kong i Tônlé Sab. W górnym biegu znajduje się wiele wodospadów i progów skalnych. Na terenie Laosu, w pobliży granicy z Kambodzą, znajdują się jedne z największych i najszersze wodospady na świecie – Khone Phapheng[3].Większe miasta leżące nad rzeką to: Wientian, Savannakhet, Phnom Penh i Luang Prabang. Za Phnom Penh rzeka rozgałęzia się na Mekong i Tônlé Basăk, a następnie, już na terenie Wietnamu, Mekong dzieli się na sześć odnóg, a Bassac na trzy. Łączna długość szlaków wodnych na obszarze delty wynosi ok. 3 200 km.

Średni przepływ wody przy ujściu wynosi ok. 12-15 tys. m³/s, ale może wzrosnąć do blisko 30 tys. m³/s w sierpniu. Wahania poziomu wód w dolnym odcinku mogą wynosić nawet 12 m. Dolina Mekongu na Równinie Kambodżańskiej pokryta jest plantacjami ryżu. Rzeka ta niesie cenny muł, wzbogacający glebę. Pozwala to rolnikom na tych terenach uzyskiwać rocznie aż trzy zbiory ryżu, stanowiącego tu podstawę wyżywienia.

Dolny bieg Mekongu jest najważniejszym szlakiem komunikacyjnym w Indochinach, a statki morskie dopływają do Phnom Penh, stolicy Kambodży.

Fauna Mekongu | edytuj kod

Rzeka ta jest siedliskiem około 1 200 gatunków ryb. Niektóre z nich, jak również krewetki, są hodowane. W wodach Mekongu żyje także pewien zagrożony gatunek z rodziny sumowatych: pangaz (Pangasianodon gigas); ryby te mogą osiągać prawie trzy metry. W roku 2005 rybacy złowili okaz o ciężarze 293 kg[4]. Żyje tu również delfin krótkogłowy (Orcaella brevirostris), ssak zagrożony wymarciem, badacze przypuszczają, że w rzece zostało niespełna 100 osobników. A od pewnej popularnej tutaj ryby z rodziny karpiowatych pochodzi nazwa kambodżańskiej jednostki monetarnej, riel kambodżański. Rocznie poławia się do 1,3 milionów ton ryb.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Planning Atlas of the Lower Mekong River Basin, Mekong River Commission, 2013
  2. Przeglądowy Atlas Świata. T. Azja: Część 1. Kraków: Fogra Oficyna Wydawnicza, 2000, s. 83. ISBN 83-85719-49-0.
  3. Khone, Chutes de Ban Hang Khone, Laos (ang.). [dostęp 2020-12-13].
  4. Fish whopper: 646 pounds a record - World news - Environment | NBC News, msnbc.msn.com [dostęp 2017-11-25]  (ang.).
Kontrola autorytatywna (transboundary river):
Na podstawie artykułu: "Mekong" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy