Melinda Nadj Abonji


Melinda Nadj Abonji w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Melinda Nadj Abonji (hu. Melinda Nagy Abonyi, sr. Мелинда Нађ Абоњи, Melinda Nađ Abonji, ur. 22 czerwca 1968 w Bečeju) – węgiersko–szwajcarska pisarka i artystka muzyczna. W 2010 r. została wyróżniona nagrodami Deutscher Buchpreis oraz Schweizer Buchpreis za powieść Gołębie wzlatują.

Biografia | edytuj kod

Melinda Nadj Abonji urodziła się w miejscowości Bečej, w Jugosławii. Jej rodzina należała do węgierskiej mniejszości. W 1973 r., w wieku pięciu lat przeprowadziła się wraz z rodzicami do niemieckojęzycznej Szwajcarii. Języka niemieckiego nauczyła szybciej od swoich rodziców, więc często była dla nich tłumaczką[1]. W 1997 r. ukończyła germanistykę oraz historię na Uniwersytecie w Zurychu z tytułem licencjata. Obecnie mieszka w Zurychu. Jako autorka tekstów literackich w 2004 r. wzięła udział w konkursie o nagrodę literacką Ingeborg-Bachmann-Wettbewerb w austriackim Klagenfurcie[2].

W 2010 roku opublikowana została jej powieść Tauben fliegen auf (Gołębie wzlatują) zawierająca elementy autobiograficzne. Autorka opowiada w niej historię rodziny Kocsis, która jest członkiem węgierskiej mniejszości zamieszkującej serbską prowincję Wojwodinę i postanawia emigrować do Szwajcarii[3]. W 2010 r. książka ta została nagrodzona Deutscher Buchpreis. Za tą samą powieść otrzymała również nagrodę Schweizer Buchpreis[2][4].

Przypisy | edytuj kod

  1. Melinda Nadj Abonji: Ankommen in der Sprache (niem.). abendblatt.de. [dostęp 2017-05-04].
  2. a b Melinda Nadj Abonji erhält Deutschen Buchpreis (niem.). sueddeutsche.de. [dostęp 2017-05-04].
  3. Gołębie wzlatują (pol.). czarne.com.pl. [dostęp 2017-05-04].
  4. «Herausragendes literarisches Werk» (niem.). nzz.ch. [dostęp 2017-05-04].

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Melinda Nadj Abonji" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy