Memmingen


Na mapach: 47°59′N 10°10′E/47,983333 10,166667

Memmingen w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Memmingen – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Szwabia, w regionie Donau-Iller. Przez zachodni skraj miasta przepływa rzeka Iller, prawy dopływ Dunaju i jednocześnie stanowi granicę z Badenią-Wirtembergią. Od północy, wschodu i południa miasto jest otoczone przez powiat Unterallgäu. Najbliżej położonymi dużymi miastami są: Monachium, Stuttgart, Ulm i Zurych.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Pierwsze osady ludzkie były w rejonie Memmingen już w czasach rzymskich. Ze względu na położenie na szlaku solnym, miejscowość zyskiwała na znaczeniu. Obecna nazwa po raz pierwszy była wzmiankowana w źródłach w 1128 r., w kronice z klasztoru Ochsenhausen. Prawa miejskie uzyskało ok. 1158 r.

Właśnie w Memmingen ogłoszono postulaty w wojnie chłopskiej w 1525 r. W późniejszych stuleciach miasto powoli podupadało, co zostało zahamowane dopiero przez wybudowanie linii kolejowej wzdłuż Iller. Po II wojnie światowej miasto zaczęło dobrze prosperować, a rozwój gospodarczy leży wyraźnie powyżej bawarskiej średniej.

Transport | edytuj kod

W mieście znajduje się stacja kolejowa Memmingen oraz port lotniczy.

Współpraca | edytuj kod

Miejscowości partnerskie:

Galeria | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (miasto niezależne):
Na podstawie artykułu: "Memmingen" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy