Mercedes-Benz


Mercedes-Benz w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Salon wystawowy Mercedes-Benz w Monachium

Mercedes-Benz – marka samochodów produkowanych przez koncern Daimler AG (uprzednio DaimlerChrysler AG, obecnie właścicielem koncernu są w prawie 70% przedsiębiorstwa i inwestorzy spoza RFN)[1], zaś wcześniej przez koncern Daimler-Benz, popularnie nazywana Mercedes. Pod marką tą produkowane są samochody osobowe, dostawcze, ciężarowe i autobusy. W kategorii samochodów osobowych, Mercedes-Benz uważany jest za jedną z najstarszych.

Muzeum Mercedesa w Stuttgarcie Mercedes-Benz klasy A W176 Mercedes-Benz klasy B W245 Mercedes-Benz klasy C W202 Mercedes-Benz CLA Mercedes-Benz klasy E W210 Mercedes-Benz klasy G W463 Mercedes-Benz G63 AMG 6x6 Mercedes-Benz Klasy GLE (Coupe) Mercedes-Benz Klasy GLS (-63 AMG) Mercedes-Benz klasy S W221 Mercedes-Benz 190 SL Mercedes-Benz 600 Mercedes-Benz SLR McLaren Mercedes-Benz SLS AMG (C 197) ze swoim przodkiem – Mercedes-Benz 300 SL (W 198) Mercedes-Benz Citan Mercedes-Benz Viano Mercedes-Benz Sprinter W906 Mercedes-Benz Actros MP4 Unimog Mercedes-Benz CapaCity w Niemczech w 2008 roku Mercedes-Benz 0560 Mercedes F1 W03 Mercedes-Benz C111 IV Mercedes-Benz W154 Mercedes-Benz F-400 Carving

Spis treści

Historia | edytuj kod

Historia marki Mercedes-Benz sięga lat 80. XIX wieku, kiedy to niezależnie od siebie Karl Benz i Gottlieb Daimler położyli podwaliny pod rozwój zmotoryzowanego transportu indywidualnego. W grudniu 1883 roku Benz założył w Mannheim spółkę Benz & Co., natomiast w listopadzie 1890 roku powstała w Cannstatt spółka Daimler-Motoren-Gesellschaft (DMG) należąca do Gottlieba Daimlera.

By uczynić swoje produkty znanymi i rozpoznawalnymi, obie firmy szukały charakterystycznego znaku towarowego. Najpierw znakami firmowymi były nazwiska samych wynalazców, Benz i Daimler, które gwarantowały pochodzenie oraz jakość silników i pojazdów. Chroniona marka Benz & Cie. nie zmieniła się, a koło zębate w logo z roku 1903 zastąpił w roku 1909 wieniec laurowy otaczający nazwisko Benz. Natomiast produkty Daimler-Motoren-Gesellschaft (DMG) otrzymały na przełomie wieków całkiem nową markę – „Mercedes”. Mercedes to hiszpańskie imię żeńskie, oznaczające łaskę. Takie imię nosiła urodzona w 1889 roku Mercédès Jellinek, córka austriackiego pioniera automobilizmu Emila Jellinka. Jellinek, człowiek nowoczesny i zainteresowany sportem, był wielkim entuzjastą postępu technicznego i samochodów. Był przekonany, że samochód zmieni świat. Już w roku 1897 udał się do Cannstatt i zamówił tam swój pierwszy samochód marki Daimler – pojazd z napędem pasowym i dwucylindrowym silnikiem o mocy 6 KM. W odpowiedzi na wymagania klienta Daimler zbudował model Phönix z zamontowanym z przodu silnikiem 8-konnym. Oba dostarczone we wrześniu 1898 roku automobile były pierwszymi na świecie pojazdami drogowymi z silnikiem czterocylindrowym. Konstrukcję samochodu zaś opracował partner Daimlera, Wilhelm Maybach.

Na początku kwietnia 1900 roku wytwórnia DMG zawarła z Jellinkiem umowę o sprzedaży samochodów i silników Daimlera. Zapadła też decyzja o skonstruowaniu nowego silnika, który miał nosić nazwę „Daimler-Mercedes” – w ten sposób pseudonim Jellinka stał się nazwą produktu. 14 dni później Jellinek zamówił 36 pojazdów za łączną kwotę 550 tys. marek, co przy dzisiejszej wartości pieniądza odpowiada 3 milionom euro. Po kilku tygodniach Jellinek zamówił kolejne 36 pojazdów z silnikami o mocy 8 KM.

Drogi firm Benza i Daimlera zbiegły się na skutek zmian w gospodarce niemieckiej zainicjowanych przez rząd tego kraju w trakcie trwania I wojny światowej. Oba przedsiębiorstwa, które dotąd konkurowały ze sobą w dziedzinie budowy silników oraz karoserii samochodów, zostały związane porozumieniem gwarantującym stabilność ekonomiczną. Oficjalny mariaż nastąpił 28 czerwca 1926 roku, a współpraca w nazwie Daimler-Benz okazała się jedną z najdłuższych w historii motoryzacji. W takim związku obie firmy przetrwały do roku 1998.

Wtedy też niemiecki koncern zdecydował się na wykupienie większości udziałów w amerykańskiej firmie Chrysler. Obie firmy miały zyskać niewątpliwie wielkie korzyści. Daimler-Benz otrzymał możliwość większego dostępu do rynku amerykańskiego zaś Chrysler liczył na udostępnienie zaawansowanej i niezawodnej technologii z której słynęły modele Mercedesa. Alians otrzymał nową nazwę DaimlerChrysler. „Małżeństwo” niemiecko-amerykańskie przetrwało do 14 maja 2007 roku. Ze względu na coraz słabszą kondycję finansową Chryslera, Daimler zdecydował się odsprzedać akcje konsorcjum finansowemu Cerberus. Rozstanie pozwoliło niemieckiej spółce (od teraz Daimler AG – nazwa koncernu, zaś Mercedes-Benz to nazwa jednej z marek wchodzących w jej grupę) ponownie rozjaśnić blask trójramiennej gwiazdy, zaś Chrysler mógł liczyć na spłatę swoich długów.

Od początku swojej działalności niemieckie przedsiębiorstwo starało się budować samochody w oparciu o kilka kluczowych kryteriów: jakość, fascynacja, innowacja i bezpieczeństwo. Nic więc dziwnego, że za produkty, które z dumą mogą obnosić się takimi walorami klienci są w stanie zapłacić więcej niż przeciętnie u innych producentów.

Dzisiejsza kolekcja obejmuje zbiór 550 pojazdów. Wśród nich jest 350 samochodów osobowych, 140 aut wyścigowych i 60 pojazdów użytkowych marki Mercedes-Benz oraz jej poprzedniczek: Benz i Daimler.

19 maja 2006 roku w Stuttgarcie otwarto muzeum marki Mercedes. Na początku 2015 roku Mercedes-Benz zmienił oznaczenia niektórych modeli oraz silników. Wszystkie pojazdy sportowo-użytkowe swoją nazwę zaczynają od GL, a wszystkie modele coupe od CL. Mercedes-Benz klasy M przemianowany został na GLE. Oznaczenia silników CDI zmienione zostaną na D, a BlueTEC Plug-In Hybrid będą oznaczone literą E. Przy okazji zmieniono też nazwy AMG na Mercedes-AMG oraz Maybach na Mercedes-Maybach[2].

Aktualne logo – trójramienna gwiazda, będąca symbolem firmy, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych znaków zarówno wśród miłośników motoryzacji, jak i ludzi, którzy auta traktują jak zwykłe środki komunikacji[3]. Według raportu BrandZ Top 100 opracowywanego corocznie przez firmę analityczną Millward Brown znak handlowy Mercedesa warty jest obecnie 21,535 mld dolarów. To trzeci wynik spośród wszystkich firm motoryzacyjnych na świecie[4].

Modele samochodów | edytuj kod

Samochody osobowe | edytuj kod

 • Sedany a la coupe
 • Coupe i roadstery
 • Crossovery i SUV-y
 • Terenowe i SUV-y
 • Minivany
 • Kombivany i vany
 • Pickupy
 • Samochody elektryczne
 • Supersamochody
 • Samochody dostawcze

Ciężarowe | edytuj kod

Autobusy | edytuj kod

Miejskie i podmiejskie | edytuj kod

Dalekobieżne | edytuj kod

Bolidy F1 | edytuj kod

Samochody koncepcyjne | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. Shareholder Structure | Daimler > Investors > Share > Shareholder Structure, www.daimler.com [dostęp 2018-09-11]  (ang.).
 2. Martin Śliwa: Mercedes zmienia oznaczenia swoich modeli. moto.pl, 2014-11-12. [dostęp 2014-11-12].
 3. Poradnik Mercedes-Benz – Mercedes-Benz Warszawa, Daimlera 1, uzywany-mercedes.pl [dostęp 2020-07-21]  (pol.).
 4. Liczą się tylko: Toyota, BMW i Mercedes (pol.). W: chceauto.pl [on-line]. [dostęp 2013-06-18].

Bibliografia | edytuj kod

 • Samochody Świata (z lat 1991–2007), Wyd. Print Shops Prego – Polska/Media Connection, Warszawa.
 • Specifications of Mercedes-Benz cars (ang.). W: carfolio.com [on-line]. [dostęp 2010-06-22].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przemysł motoryzacyjny w Niemczech

 • Nieistniejące już przedsiębiorstwa i marki wyróżniono kursywą
Samochody Mercedes-Benz Grupa Daimler AG Kontrola autorytatywna (marka samochodów):Encyklopedia internetowa:
Na podstawie artykułu: "Mercedes-Benz" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy