Mercury (wyspa)


Na mapach: 25°43′S 14°50′E/-25,716667 14,833333

Mercury (wyspa) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wyspa Mercury (ang. Mercury Island, pol. Wyspa Rtęci lub Wyspa Merkurego) – niewielka, skalista wyspa na Wybrzeżu Diamentowym w Namibii, na Oceanie Atlantyckim. Mimo niewielkich rozmiarów jest ona uznawana przez Bird Life i inne grupy ekologów za jedną z ostoi ptaków ze względu na ważny ośrodek hodowli przybrzeżnych ptaków morskich. Wyspa jest zarządzana przez Ministerstwo Rybołówstwa i Zasobów Morskich Namibii[2].

Spis treści

Położenie | edytuj kod

Wyspa Mercury znajduje się 1,5 km od brzegu, w odległości ok. 100 km na północ od Lüderitz. Wyspa ma wymiary 750x270 metrów, a jej najwyższy punkt (Jupiter Peak) wznosi się 35 metrów nad poziomem morza)[2]. Ma strome, skaliste wybrzeże, jest pozbawiona roślinności. Jest pokryta grubą warstwą guana ptasiego i posiada siedem jaskiń (jedna z nich całkowicie przecina wyspę)[2]. Jej najbliższym sąsiadem jest wyspa Ichaboe, leżąca około 65 km na południe.

Stacja badawcza ptaków | edytuj kod

Pingwiny przylądkowe

W związku z tym, że wyspa jest ważnym miejscem lęgowym ptaków, nie jest dostępna do zwiedzania. Na stałe przebywają tam tylko osoby prowadzące stację badawczą ptaków[3], zbudowaną na betonowych filarach przy północno-wschodnim krańcu wyspy[2]. Od lutego 2001 dom jest zasilany przez baterie słoneczne. Na wyspie są też ruiny starego molo, tarasy i położona na najwyższym wzniesieniu stacja meteorologiczna[4].

Przyroda | edytuj kod

Mercury jest jedną z dwóch najważniejszych wysp lęgowych ptaków morskich u wybrzeży Namibii. Na 3 ha żyje[1][5]:

Wraz z wyspami Ichaboe, Halifax i Pasession, tworzy środowisko życia całej populacji namibijskich hodowli głuptaków przylądkowych. Mieszka na niej 96% populacji zagrożonych afrykańskich pingwinów przylądkowych oraz niemal jedna czwarta światowej populacji lęgowej kormoranów koroniastych[6].

Incydent lotniczy | edytuj kod

22 kwietnia 2010 na wyspie Mercury doszło do incydentu, w którym poważnego uszczerbku doznała awifauna tego obszaru. Na wyspie próbował lądować kenijski śmigłowiec linii lotniczych Tropic Air o numerze identyfikacyjnym 5YBXE[7], pilotowany przez Bena Simpsona[8]. Na pokładzie znajdował się on, przewodnik Andre Schoeman i trzech turystów[9]. Podczas tej próby podmuch wirnika spowodował zniszczenie ok. stu ptasich gniazd i wrzucenie do morza ok. 600 jaj i piskląt wielu gatunków, w tym kormorana białorzytnego (wyspę zamieszkiwało trzy czwarte jego populacji). Następnie śmigłowiec wylądował na plaży na zatoce w Parku Narodowym Namib-Naukluft w pobliżu wraku Otavi i zaburzył życie kolonii fok[10][11].

Rzecznik Namibian Coast Conservation and Management Project Gys Reitz powiedział, że śmigłowiec z turystami zwiedzał pobliski Park Narodowy Namib-Naukluft na nadbrzeżnej pustyni Namib, a próba lądowania była niezgodna z przepisami[7]. Według NACOMA była to „największa katastrofa dla różnorodności biologicznej w przeciągu ostatnich lat”[12]. Po wypadku pilot Simpson powiedział, że nie wiedział, że nie mógł lądować na wyspie[13].

Przypisy | edytuj kod

 1. a b http://www.ms-starship.com/journal/feb01/15.htm Mercury Island, Namibia(ang.).
 2. a b c d [1](ang.)
 3. Forbidden Land (ang.).
 4. http://www.ms-starship.com/journal/feb01/15.htm(ang.).
 5. (ang.) Mercury Island (Important Birds Areas of Namibia).
 6. Walk on our coastline(ang.).
 7. a b Namibia: Rogue Helicopter Damages Mercury Island (ang.). allafrica.com, 2010-04-30. [dostęp 2016-02-16].
 8. (ang.) Pilot, guide in trouble over Mercury Island incident (Namibia) – Africa Aviation / Afrika Lugvaart.
 9. (ang.) the Namibian: Full Story.
 10. rogue-helicopter-damages-mercury-island(ang.).
 11. the Namibian: Full Story(ang.).
 12. Namibia: Mercury Island Landing a 'Catastrophe' (ang.). allafrica.com, 2010-05-10. [dostęp 2016-02-16].
 13. the Namibian: Full Story(ang.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Mercury (wyspa)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy