Merle Bettenhausen


Merle Bettenhausen w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Merle V. Bettenhausen (ur. 9 czerwca 1943 w Tinley Park) – amerykański kierowca wyścigowy.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Przez większość kariery ścigał się w pojazdach typu sprint car i midget. W mistrzostwach USAC wystartował tylko w trzech wyścigach.

W 1972 roku podczas – jak się okazało – ostatniego z nich, na torze Michigan International Speedway, rozbił się na prostej startowej po kolizji z Mikiem Hissem. Samochód stanął w płomieniach, a Bettenhausen próbował wydostać się z kokpitu, gdy wrak wciąż ślizgał się bezwładnie po torze. Prawa ręka kierowcy została uwięziona między samochodem a zewnętrzną ścianą i w efekcie oderwana na wysokości przedramienia.

Wrócił do ścigania ponad rok później, lecz odtąd startował wyłącznie w sprint carach. Tragiczny zbieg okoliczności spowodował, że jego brat Gary doznał częściowego paraliżu lewej ręki w wypadku na torze Syracuse w 1974 roku (zdołał jednak kontynuować karierę)[1].

Życie prywatne | edytuj kod

Syn dwukrotnego mistrza USAC Tony'ego Bettenhausena. Dwaj bracia Gary i Tony Junior również byli kierowcami wyścigowymi.

Rozwiedziony z Leslie, ma syna Ryana, który jednak nie zamierza kontynuować rodzinnych tradycji wyścigowych. Na stałe mieszka w Indianapolis.

Przypisy | edytuj kod

  1. Tragedies don't spoil family's love for sport (ang.) [dostęp 2009-03-22]

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Merle Bettenhausen" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy