Merseyside


Na mapach: 53°25′N 3°00′W/53,416667 -3,000000

Merseyside w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Merseysidehrabstwo ceremonialne i metropolitalne w północno-zachodniej Anglii, w regionie North West England, położone nad Zatoką Liverpoolską i estuarium rzeki Mersey. Hrabstwo, obejmujące aglomerację miasta Liverpool, utworzone zostało w 1974 roku na pograniczu historycznych hrabstw Lancashire i Cheshire.

Powierzchnia hrabstwa wynosi 647 km², a liczba ludności – 1,4 mln osób (2016)[1]. Największym miastem hrabstwa, jedynym posiadającym status city jest Liverpool, który do czasu likwidacji rady hrabstwa w 1986 roku był ośrodkiem administracyjnym. Innymi większymi miastami Merseyside są St Helens, Southport, Birkenhead, Bootle, Wallasey, Bebington i Crosby.

Zachodnia część hrabstwa znajduje się na półwyspie Wirral, pomiędzy estuariami rzek Dee na zachodzie oraz Mersey na wschodzie. Wschodnia część rozciąga się wzdłuż wschodniego wybrzeża estuarium Mersey oraz Zatoki Liverpoolskiej.

Na północy Merseyside graniczy z hrabstwem Lancashire, na wschodzie z Greater Manchester, na południu z Cheshire a na zachodzie (poprzez estuarium rzeki Dee) także z Walią.

W hrabstwie używany jest dialekt i akcent Scouse.

Spis treści

Podział administracyjny | edytuj kod

W skład hrabstwa wchodzi pięć dystryktów.

  1. Liverpool
  2. Sefton
  3. Knowsley
  4. St Helens
  5. Wirral

Uwagi | edytuj kod

  1. Do czasu likwidacji rady hrabstwa w 1986 roku.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Population Estimates for UK, England and Wales, Scotland and Northern Ireland - Office for National Statistics, www.ons.gov.uk [dostęp 2017-10-21]  (ang.).

Bibliografia | edytuj kod

  • Merseyside (ang.). Britannica Online Encyclopedia. [dostęp 2012-07-20].
Na podstawie artykułu: "Merseyside" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy