Metin Kazak


Metin Kazak w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Metin Kazak, bułg. Метин Казак (ur. 29 lipca 1972 w Tyrgowiszte) – bułgarski prawnik i polityk tureckiego pochodzenia, deputowany do Parlamentu Europejskiego VI i VII kadencji.

Życiorys | edytuj kod

Przed dwa lata studiował medycynę w Warnie. W 1997 uzyskał dyplom magistra prawa międzynarodowego i europejskiego na Uniwersytecie Burgundzkim w Dijon. Był pracownikiem sekcji bułgarskiej Radio France Internationale (RFI). W rządzie Symeona Sakskoburgockiego sprawował funkcję szefa gabinetu jednego z ministrów. W 2005 uzyskał mandat posła do Narodowego Zgromadzenia Bułgarii 40. kadencji z listy tureckiego Ruchu na rzecz Praw i Wolności. W tym samym roku został wybrany przez parlament na zastępcę rzecznika praw obywatelskich, funkcję tę sprawował do 2007.

Był obserwatorem w Parlamencie Europejskim. W wyniku wyborów z 2007 został posłem do Parlamentu Europejskiego, gdzie zasiadał we frakcji liberałów. Przez organizację Open Europe został uznany za najbardziej pracowitego bułgarskiego eurodeputowanego[1]. W wyborach w 2009 uzyskał reelekcję do PE[2].

Jego brat bliźniak Czetin Kazak również zaangażował się w działalność polityczną w ramach tego samego ugrupowania.

Przypisy | edytuj kod

  1. Far-Right Ataka Party Deputies Laziest Bulgarian MEPs (ang.). novinite.com, 4 czerwca 2009.
  2. MEP Elections 2009 Final Results Issued (ang.). novinite.com, 10 czerwca 2009.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Metin Kazak" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy