Metoda Silvy


Metoda Silvy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Metoda Silvy (nazywana też "Silva UltraMind ESP System" lub Mind Control) – wymyślona w 1944 roku przez José Silvę metoda pracy z umysłem, bazująca na wizualizacjach po sprowadzeniu fal mózgowych do poziomu alfa lub theta.

Spis treści

Technika | edytuj kod

Kurs Silvy ma obejmować nauczenie się samoczynnego wprowadzania mózgu w stan alfa oraz przedstawienie metod wizualizacji na tym poziomie. Stan alfa to fale 7-12 herców, to stan relaksu i spokoju. Metoda Silvy zakłada, że organizm w takim momencie jest naturalnie otwarty na komunikację świadomości z podświadomością i nadświadomością (ego, id i superego) i że będąc w takim stanie można przekonać samego siebie do zmiany zachowań, nastawienia do świata, czy też postrzegania innych osób. Stan theta to z kolei stan głębszy od stanu alfa, to fale 4- 7 herców, równoznaczny z fazą REM snu i medytacją – na tym poziomie komunikacja z własnymi poziomami świadomości ma być jeszcze łatwiejsza i efekty uzyskiwane mają być bardziej spektakularne, ale też trudniejsze do kontroli.

Kontrowersje | edytuj kod

W swojej książce pt. Piękna strona zła (ang. The Beautiful Side of Evil) autorka Johanna Michaelsen opisała swoją przygodę ze stosowaniem technik Mind Control, omawiając niebezpieczeństwo związane z paraniem się tego typu metodami[1].

Randall Baer, jeden z czołowych nauczycieli New Age, po nawróceniu się na chrześcijaństwo opisał swoje doświadczenia z Metodą Silvy w książce Inside the New Age Nightmare (wydanie polskie: W matni New Age)[2].

Krytykę metody Silvy znajdziemy też w Popularnej Encyklopedii New Age[3].

Stosunek Kościoła katolickiego do Metody Silvy | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Johanna Michaelsen: The Beautiful Side of Evil. Eugene, Oregon: Harvest House Publishers, 1982. ISBN 978-0-89081-322-5.
  2. Randall Baer: Inside the New Age Nightmare. Madison: Huntington House, 1989. ISBN 978-0-91031-158-8.
  3. Robert Tekieli: Harry Potter, metoda Silvy, tai czi. Wydawnictwo "brulionu", "Fronda" i Polskie Wydawnictwo Encyklopedyczne, s. 3 tom, seria: Popularna Encyklopedia New Age.
  4. Opinie: Metoda Silvy, silva.alpha.pl
  5. [Opinia wystawiona przez bp. Zygmunta Pawłowicza w 1997 r. na prośbę bp. Tadeusza Pieronka, sekretarza Episkopatu Polski.]
  6. Metoda Silvy (pol.). Dominikańskie Ośrodki Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach (badzwolny.eu). [dostęp 2012-09-12]. (brak zawartości)

Bibliografia | edytuj kod

  • Jose Silva - Samokontrola umysłu metodą Silvy
  • Jose Silva - Samouzdrawianie Metodą Silvy
  • ks. Aleksander Posacki SJ - Dlaczego nie metoda Silvy
  • Johanna Michaelsen - Piękna strona zła (The Beautiful Side of Evil)

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Metoda Silvy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy