Metro w Jekaterynburgu


Metro w Jekaterynburgu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Metro w Jekaterynburgu – system metra w Jekaterynburgu w Rosji.

Składa się obecnie z jednej linii o orientacji północ-południe otwartej w 1991 roku, planowana jest jego rozbudowa. Metro jest zsynchronizowane z działającą tu siecią tramwajową umożliwiającą dostęp do zachodnich dzielnic Jekaterynburga.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Jekaterynburg, czwarte co do wielkości miasto Rosji, zaczęło się borykać z natężonym ruchem już w połowie lat 70 XX wieku. Wówczas to miasto przekroczyło milion mieszkańców. Zaistniała więc potrzeba wybudowania środka transportu który umożliwiłby sprawniejszą komunikację w mieście. Tak więc decyzja o budowie metra zapadła już 28 sierpnia 1980 roku.

Pierwsze prace budowlane ruszyły w 1982 roku. Podczas prac napotkano się na wiele problemów natury hydrologicznej co przełożyło się na opóźnienia w terminie zakończenia prac. Wreszcie 26 kwietnia 1991 roku oddano do użytku pierwszy odcinek Jekaterynburskiego metra wraz z trzema stacjami: Prospektem Kosmonautów, Urałmaszem i Maszynostroitielejem.

Dwa lata późnej do ówczesnej sieci włączono stację Uralskaja a pod koniec 1994 roku dwie kolejne: Dinamo i Plac 1905 Roku. W 2002 roku linię metra uzupełniono o stację Gieologiczeskaja. W 2011 roku linię metra uzupełniono o stacje Botaniczeskaja, natomiast latem 2012 roku oddano do użytku stację Czkałowskają.

Lista stacji i zajezdni | edytuj kod

Stacje | edytuj kod

Zajezdnie | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Metro w Jekaterynburgu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy