Metropolis (film)


Metropolis (film) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Statua filmowego robota w Babelsbergu

Metropolis – niemiecki ekspresjonistyczny film science fiction z 1927 roku w reżyserii Fritza Langa. Scenariusz został napisany przez Fritza Langa i Theę von Harbou, której powieść Metropolis wydana w 1926 powstała głównie na potrzeby filmu. Monumentalne dzieło prezentuje dystopijną wizję miasta przyszłości, którego społeczeństwo jest podzielone na dwie kasty: wąską i uprzywilejowaną grupę intelektualistów (rozum, mózg) oraz robotników utrzymujących miasto przy życiu (ręce) mieszkających w podziemnych osiedlach.

Po premierze w Niemczech film wywołał wśród krytyków mieszane uczucia. Publika doceniała stronę wizualną, zwracając jednak uwagę na naiwną historię. Film nie odniósł dużego sukcesu, co w połączeniu z ogromnym budżetem (najdroższa niemiecka produkcja tamtych czasów) doprowadziło wytwórnię UFA na skraj bankructwa[2]. Krytyka oraz wymogi cenzury wymusiły na twórcach usunięcie około pół godziny materiału filmowego, głównie scen związanych z okultyzmem, oraz losami postaci pobocznych o mniejszym wpływie na fabułę. Oryginał filmu uległ zniszczeniu, zaś utracony materiał został odnaleziony dopiero 80 lat później w Buenos Aires, w bardzo złym stanie[3]. Kopia została wykonana na taśmie 16 mm, mniejszej niż oryginalna, przez co zostały ucięte fragmenty obrazu po lewej i górnej stronie kadru. Wersja uzupełniona miała premierę 12 lutego 2010, w czasie trwania 60. edycji Berlinale[4].

Przesłaniem filmu, wspomnianym w planszy na początku i na końcu, są słowa: Pomiędzy rozumem a rękami musi być serce (oryg. Mittler zwischen Hirn und Händen muss das Herz sein).

W roku 2001 film został wpisany na listę UNESCO Pamięć Świata[5].

Spis treści

Obsada | edytuj kod

Inspiracje i zapożyczenia | edytuj kod

W latach 40. XX wieku Osamu Tezuka, japoński mangaka, stworzył mangę o nazwie Metropolis. Tezuka nie oglądał dzieła Fritza Langa, ale zainspirowały go plakat i zdjęcia z filmu. Fabuła mangi jest inna, zachowano jednak roboty oraz podział na kasty. W 2001 roku na podstawie mangi powstało anime o tej samej nazwie.

W 1984 roku Giorgio Moroder przygotował skróconą wersję filmu z własną współczesną muzyką pop-rockową[6]. Zachowane fragmenty filmu zostały też wykorzystane w teledyskach do piosenek Love Kills solowego singla Freddie Mercury’ego, Radio Ga Ga brytyjskiego zespołu muzycznego Queen oraz Sugar zespołu System of a Down.

W 1989 Madonna zainspirowała się filmem i odwzorowała go w swoim teledysku do singla Express Yourself. W klipie oprócz podobnych scen, pojawia się także parafraza motto filmu - "Bez serca nie może być porozumienia pomiędzy rękami a rozumem" (org. "Without the heart, there can be no understanding between the hand and the mind"). Do inspiracji Metropolis wróciła ponownie w 1990, kiedy to podczas trasy koncertowej Blond Ambition pierwszy akt widowiska rozgrywał się w odtworzonej scenerii z filmu. Akt ten nosi ponadto tytuł "Metropolis"[7].

W 2017 polski zespół muzyczny Czerwie zainspirowany filmem wydał płytę CD z własną ścieżką muzyczną do filmu[8]

Pozostałe informacje | edytuj kod

W roku 1995, z okazji stulecia narodzin kina, film znalazł się na watykańskiej liście 45 filmów fabularnych, które propagują szczególne wartości religijne, moralne lub artystyczne[9][10].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. MichałM. Dondzik MichałM., Emil i naziści. Dzieci w filmie niemieckim lat 1919-1945., „Kwartalnik Filmowy” (81), 2013, s. 70–82, ISSN 0452-9502 [dostęp 2019-02-16]  (pol.).
 2. a b Fritz Lang’s Metropolis. The German Way. [dostęp 2012-07-07].
 3. Fritz Lang’s Lost Metropolis – Rediscovered!. film.com. [dostęp 2012-07-07].
 4. Alternate versions for Metropolis. IMDb. [dostęp 2012-07-07].
 5. Metropolis – Sicherungsstück Nr. 1: Negative of the restored and reconstructed version 2001 (ang.). unesco.org. [dostęp 2013-11-17].
 6. Światowa encyklopedia filmu religijnego. Marek Lis i Adam Garbicz (red.). Kraków: Biały Kruk, 2007, s. 516. ISBN 978-83-60292-30-3.
 7. BartB. Vanmaele BartB., Blond Ambition Tour setlist - Madonna live performances | Mad-Eyes [dostęp 2017-03-28]  (ang.).
 8. Jarek MixerJ.M. Mikołajczyk Jarek MixerJ.M., Recenzja Czerwie Metropolis Live, czerwie.com.pl [dostęp 2020-08-25] .
 9. Niektóre ważne filmy, czyli tzw. lista watykańska. www.kultura.wiara.pl. [dostęp 22.04.2010].
 10. usccb.org Film and Broadcasting –Vatican Best Films List (ang.).

Bibliografia | edytuj kod

 • The best of video – poradnik: kino, tv, sat., video. Warszawa: Oficyna Wydawnicza COMFORT, 1994.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (film):
Na podstawie artykułu: "Metropolis (film)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy