Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie


IIHF w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Kwatera główna IIHF w Zurychu Prezydent IIHF René Fasel

IIHF (ang. International Ice Hockey Federation, pol. Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie) – organizacja hokeja na lodzie powstała w 1908 roku.

Spis treści

Organizacja | edytuj kod

Organizator turniejów mistrzostw świata oraz innych turniejów rangi mistrzowskiej m.in. mistrzostwa świata juniorów, czy mistrzostwa świata w hokeju na lodzie kobiet oraz turniejów klubowych Puchar Mistrzów IIHF, Puchar Kontynentalny. Od 2003 roku tworzy Ranking IIHF w który pokazuje obecne najlepsze drużyny zrzeszone w tejże organizacji.

W maju 2014 IIHF zrzeszała 73 federacje państwowe[1]. Dawniej członkami były również: Bohemia, Niemiecka Republika Demokratyczna, Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii, Kuwejt, Nowa Fundlandia, Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich i Czechosłowacja. Po rozpadzie Serbii i Czarnogóry członkostwo IIHF zachowała Serbia. Czarnogóra nie złożyła wniosku o członkostwo. Baza tej organizacji znajduje się w Zurychu w Szwajcarii.

Prezydenci IIHF | edytuj kod

Wyróżnienia IIHF | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Welcome Oman
  2. IIHF Centennial All-Star Team

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (międzynarodowy związek sportowy):
Na podstawie artykułu: "Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy