Międzynarodowa Federacja Zapaśnicza


Międzynarodowa Federacja Zapaśnicza w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Międzynarodowa Federacja Zapaśnicza (ang. United World Wrestling, UWW; w latach 1952–2014 FILA; z fr. Fédération Internationale des Luttes Associées) – międzynarodowy związek sportowy sankcjonujący zawody w zapasach (oraz ich odmianach) oraz zrzeszający państwowe organizacje zapaśnicze, oficjalnie powołany w 1912 roku. Obecnym prezesem federacji jest Nenad Lalović[1]. Siedziba organizacji znajduje się w szwajcarskim Corsier-sur-Vevey niedaleko Lozanny. W 2010 roku federacja zrzeszała 174 narodowe związki zapaśnicze, w tym Polski Związek Zapaśniczy. Najważniejszymi zawodami UWW są mistrzostwa świata w zapasach oraz organizacja zawodów zapaśniczych podczas letnich igrzysk olimpijskich. W dniu 7 września 2014 r. zmieniła nazwę na United World Wrestling (UWW)[2].

Spis treści

Historia | edytuj kod

Początki federacji sięgają 1905 roku kiedy w Duisburgu powołano Deutsche Athleten-Verband (DAV; Niemieckie Stowarzyszenie Sportowców). W 1912 r. powołano pierwszą organizację zrzeszającą zapaśników z całego świata - Międzynarodową Unię Zapaśników (niem. Internationaler Ring Verband) ze względu na zbliżające się Letnie Igrzyska Olimpijskie w Sztokholmie. W 1913 r. odbył się pierwszy kongres Międzynarodowej Unii Zapaśników, w czasie którego zmieniono nazwę organizacji na Międzynarodową Unię Ciężkiej Atletyki (niem. Internationaler Amateur Verband für Schwerathletik), a także rozszerzono zakres jej działalności na boks, podnoszenie ciężarów oraz rzuty ciężarami i rope wrestling[3][4].

W 1921 r. podczas kongresu olimpijskiego w Lozannie ponownie zmieniono nazwę organizacji, która sankcjonowała już tylko zawody zapaśnicze - Międzynarodową Federację Zapasów Amatorskich (ang. International Amateur Wrestling Federation; IAWF) dla odróżnienia zawodów czysto sportowych (zapasy amatorskie) od popularnych przed I wojną światową reżyserowanych i skomercjalizowanych widowisk odbywających się w arenach cyrkowych (zapasy zawodowe, zapasy profesjonalne)[5], które w następstwie stały się podwaliną pod dyscyplinę znaną dziś jako wrestling (ang. professional wrestling).

Od 1921 r. Międzynarodowa Federacja Zapasów Amatorskich zaczęła sankcjonować zawody w stylu klasycznym oraz stylu wolnym. W 1952 r. ponownie zmieniono nazwę organizacji na Międzynarodowy Związek Stylów Zapaśniczych (fr. Fédération Internationale des Luttes Associées; FILA), którą organizacja posługiwała się do 2014. W 1994 organizacja objęła swoim patronatem inne odmiany zapasów[6], zaś w 2002 r. FILA dodała do swojego programu zawody kadetów i juniorów.

Odmiany zapasów sankcjonowane przez Międzynarodową Federację Zapaśniczą | edytuj kod

Zawody organizowane przez Międzynarodową Federację Zapaśniczą | edytuj kod

Dodatkowo UWW stanowi patronat zawodom zapaśniczym podczas takich zawodów jak: zapasy na letnich igrzyskach olimpijskich, mistrzostwa Europy w zapasach, zapasy na igrzyskach wspólnoty narodów, zapasy na igrzyskach panamerykańskich oraz organizuje inne zawody w zapasach podczas różnych imprez sportowych.

Prezydenci Międzynarodowej Federacji Zapaśniczej | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. United World Wrestling – President, unitedworldwrestling.org, [dostęp: 2019-09-15].
  2. FILA Bureau Approves New Name and Logo for International Wrestling, unitedworldwrestling.org, [dostęp: 2019-09-15].
  3. History of United World Wrestling, unitedworldwrestling.org, [dostęp: 2019-09-15].
  4. Polski Związek Zapaśniczy, Historia polskich zapasów 1922–2012, Warszawa 2012, s. 21.
  5. Polski Związek Zapaśniczy, Historia polskich zapasów 1922–2012, Warszawa 2012, s. 20–21.
  6. History of United World Wrestling, unitedworldwrestling.org, [dostęp: 2019-09-15].
  7. Disciplines, unitedworldwrestling.org, [dostęp: 2019-09-15].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (międzynarodowy związek sportowy):
Na podstawie artykułu: "Międzynarodowa Federacja Zapaśnicza" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy