Międzynarodowa Olimpiada Informatyczna


Międzynarodowa Olimpiada Informatyczna w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Logo międzynarodowej olimpiady informatycznej.

Międzynarodowa Olimpiada Informatyczna (ang. International Olympiad in Informatics, IOI) – coroczny konkurs algorytmiczno-programistyczny dla uczniów szkół średnich (w Polsce: ponadgimnazjalnych) lub młodszych. Pierwsza olimpiada 1989 roku.

Konkurs trwa dwa dni. Z każdego państwa biorącego udział w olimpiadzie (ok. 81 w 2004 r.) wybierana jest czteroosobowa reprezentacja (w Polsce podczas krajowej olimpiady informatycznej).

Spis treści

Miejsca organizacji olimpiady | edytuj kod

IOI 2006

Olimpiady zapisane kursywą oznaczają wydarzenia, które mają się dopiero odbyć.

Multimedaliści | edytuj kod

Poniżej znajduje się lista najlepszych uczestników IOI.
* wskazuje maksymalny wynik – rzadki w historii IOI.
Ponadto na liście wyróżnione są miejsca w pierwszej trójce. Ta lista zawiera tylko uczestników z tych państw, gdzie krajowa selekcja pozwala na wielokrotny udział.

Sukcesy Polaków | edytuj kod

Brązowy medal z IOI 2006 w Meksyku.

Już w 1996 roku Piotr Zieliński zajął 3. miejsce na świecie. W 2002 roku Paweł Parys zdobył 2. miejsce. W 2006 roku po raz pierwszy w historii Polak Filip Wolski zwyciężył w międzynarodowej olimpiadzie informatycznej. Rok później 1. miejsce zajął, również reprezentant Polski, Tomasz Kulczyński. Polska reprezentacja od kilkunastu lat trzyma się w ścisłej światowej czołówce. W 2008 roku polska drużyna zajęła 1. miejsce ex aequo z Chinami, przywożąc trzy złote medale (Marcin Andrychowicz, Jarosław Błasiok i Marcin Kościelnicki) oraz jeden srebrny (Maciej Klimek), przy czym w rankingu indywidualnym 3. miejsce na świecie zajął Marcin Kościelnicki. W 2009 roku polska drużyna zajęła 3. miejsce zdobywając dwa złote (Jarosław Błasiok, Tomasz Kociumaka) i dwa srebrne (Adam Karczmarz, Jakub Pachocki) medale. 7. miejsce na świecie, a drugie w Europie (przegrywając jedynie ze zdobywcą 1. miejsca) zajął Tomasz Kociumaka. W 2010 roku 3. miejsce na świecie zajął Adrian Jaskółka.

Uwagi | edytuj kod

  1. Organizacja wydarzenia w Singapurze była uniemożliwiona przez pandemię COVID-19.

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod


Na podstawie artykułu: "Międzynarodowa Olimpiada Informatyczna" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy