Międzynarodowa Organizacja Hydrograficzna


Międzynarodowa Organizacja Hydrograficzna w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Międzynarodowa Organizacja Hydrograficzna, IHO (ang.: International Hydrographic Organization, fr.: Organisation hydrographique internationale) – jest to pozarządowa organizacja międzynarodowa powołana w 1921. Organizacja ta jest efektem międzynarodowych konferencji i kongresów, które obywały się już od roku 1889.

Każde państwo członkowskie IHO reprezentowane jest przez odrębne biuro hydrograficzne. Zwierzchnictwo nad wszystkimi oddziałami sprawuje Międzynarodowe Biuro Hydrograficzne z siedzibą w Monako. W zarządzie Biura zasiadają dyrektorzy wybierani spośród przedstawicieli krajów członkowskich.

Celem organizacji jest kontrolowanie działań hydrograficznych poszczególnych państw. Jej głównymi zadaniami są: zapewnianie bezpieczeństwa w nawigacji i ochrona środowiska morskiego. IHO prowadzi rozmaite akcje, w tym badania morskie, oraz wspiera kraje zrzeszone w ich przeprowadzaniu.

Międzynarodowa Organizacja Hydrograficzna wydaje biuletyn Limits of Oceans and Seas, w którym określa granice pomiędzy oceanami.

Polskę reprezentuje Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (międzynarodowa organizacja rządowa):
Na podstawie artykułu: "Międzynarodowa Organizacja Hydrograficzna" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy