Międzynarodowa Unia Łyżwiarska


Międzynarodowa Unia Łyżwiarska w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Międzynarodowa Unia Łyżwiarska (ISU, skrót od ang. International Skating Union) – międzynarodowa organizacja pozarządowa, zrzeszająca 97 krajowych federacji łyżwiarskich regulujących następujące dyscypliny: łyżwiarstwo figurowe, łyżwiarstwo szybkie, łyżwiarstwo synchroniczne, short track (według stanu na 11 sierpnia 2019)[1].

W wielu krajach łyżwiarstwo figurowe i łyżwiarstwo szybkie są regulowane przez różne federacje, ale zarówno obie jak i jedna z nich może być członkiem ISU. Niektóre z nich zarządzają również innymi sportami zimowymi w swoich krajach, co również nie wyklucza członkostwa ISU. Członkami ISU na odrębnych zasadach są również niektóre kluby łyżwiarskie.

Główną siedzibą ISU jest Lozanna w Szwajcarii. Organizacja podzielona jest na „sekcje” w zależności od tego, której dyscypliny łyżwiarskiej dotyczy. ISU jest organizatorem zawodów międzynarodowych, ustala zasady oceniania, wymogi regulaminowe itd.

Spis treści

Mistrzostwa ISU | edytuj kod

Zawody na zimowych igrzyskach olimpijskich, cykl zawodów Grand Prix w łyżwiarstwie figurowym, Grand Prix Juniorów w łyżwiarstwie figurowym, cykl Challenger Series nie są mistrzostwami ISU, ale wyniki z tych zawodów są uznawane w statystykach i rankingach ISU.

Przewodniczący ISU | edytuj kod

Kontrowersje | edytuj kod

Po skandalu w łyżwiarstwie figurowym na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2002 w Salt Lake City dotyczącym zmowy sędziowskiej podczas oceniania konkurencji par sportowych część działaczy sekcji łyżwiarstwa figurowego postanowiła odejść z ISU i utworzyć Światową Federację Łyżwiarską (ang. World Skating Federation), jednak ostatecznie organizacja nie rozpoczęła własnej działalności, a działacze nie spełnili obietnicy o opuszczeniu ISU[potrzebny przypis].

Przypisy | edytuj kod

  1. Member Federations (ang.). ISU. [dostęp 2019-08-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-08-11)].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (międzynarodowy związek sportowy):
Na podstawie artykułu: "Międzynarodowa Unia Łyżwiarska" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy