Międzynarodowe Centrum Rozstrzygania Sporów Inwestycyjnych


Międzynarodowe Centrum Rozstrzygania Sporów Inwestycyjnych w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Międzynarodowe Centrum Rozstrzygania Sporów Inwestycyjnych (ang.: International Centre for Settlement of Investment Disputes, ICSID) jest członkiem Grupy Banku Światowego oraz jednym z podmiotów międzynarodowej polityki gospodarczej. Organizacja została utworzona w roku 1966. W jej skład wchodzi 144 członków. Jest to niezależna międzynarodowa instytucja stworzona w celu prowadzenia negocjacji i dyskusji między inwestorami a importerami kapitału i rozstrzyganie sporów między nimi. Warunkiem członkostwa w ICSID jest przynależność do Banku Światowego.

Zadania | edytuj kod

  • rozstrzyganie sporów między inwestorami a krajami, w których inwestycje są realizowane, poprzez arbitraż i postępowanie ugodowe (ICSID nie przeprowadza postępowań arbitrażowych i pojednawczych jako takich, lecz oferuje proceduralne i instytucjonalne wsparcie dla trybunałów i komisji ustanowionych przez strony)
  • zarządzanie postępowaniami między rezydentami a cudzoziemcami poprzez zawieranie ugód między stronami, postępowanie ugodowe i ustalanie stanu faktycznego
  • prowadzenie badań
  • świadczenie usług doradczych

Organizacja ta wydaje różnego typu publikacje, które są cenione jako źródło międzynarodowego prawa inwestycyjnego.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (organizacja międzynarodowa):
Na podstawie artykułu: "Międzynarodowe Centrum Rozstrzygania Sporów Inwestycyjnych" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy